Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Dwoje nowych wspólników w Rö

Rynek

Adwokat Marina Skarbek-Kozietulska i adwokat Marek Ostrowski dołączają do grona wspólników w kancelarii prawnej Rö. Nowi wspólnicy zaangażują się w dalsze rozwijanie praktyki w obszarze sporów korporacyjnych oraz postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

28.06.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poprawa skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości nie może być prowadzona kosztem niezawisłości sędziowskiej - stwierdziła w opublikowanym w piątek przez Dunję Mijatović, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka raporcie dotyczącym m.in. sądownictwa w Polsce. - Reforma systemu prawa w Polsce "fundamentalnie narusza" wszystkie jego elementy - dodała.

28.06.2019

KRS: Niech TSUE jeszcze raz zajmie się pytaniami o nasz status

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania, bo opublikowana w czwartek opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia - według Rady - standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.

28.06.2019

Wiceszef MSZ: Po wyroku TSUE możliwe zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił opinię rzecznika generalnego w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, to wówczas będzie to krok do ewentualnych działań legislacyjnych - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

27.06.2019

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezawisłym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii Europejskiej - stwierdził w opublikowanej w czwartek opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Evgeni Tanchev. Krytycznie ocenił też sposób powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.06.2019

Za przemoc domową nawet na... bruk - MS ma projekt zmian

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sprawca przemocy fizycznej będzie zagrażał życiu lub zdrowiu domowników, dostanie nakaz bezzwłocznego opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Sankcje natychmiast wyegzekwuje policja i to nawet, jeśli nie będzie miał gdzie się wyprowadzić - proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.06.2019

Opłata karna do usunięcia? Senatorowie - za

Wymiar sprawiedliwości

Karna opłata za niewłaściwe opłacenie środka odwoławczego wzbudzała duże kontrowersje wśród prawników. Krajowa Rada Radców Prawnych kilkukrotnie, podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, podnosiła że skutkiem będą zbyt daleko idące konsekwencje dla stron i to za błąd pełnomocnika. Senat się do tego przychylił i usunął przepis. Pytanie, czy zaakceptuje to Sejm.

27.06.2019

SN: Pięć luk w prawie cywilnym, które trzeba szybko naprawić

Do tych najważniejszych błędnych lub brakujących przepisów sędziowie Sądu Najwyższego zaliczyli: odpowiedzialność z podwójnej polisy OC, unieważnienie umowy, która narusza praktyki rynkowe, przywrócenie prawa do ogródka działkowego, brak przepisu w ustawie deweloperskiej, a także zakaz wyodrębniania więcej niż dwóch lokali.

27.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019

Fińska prezydencja będzie za wiązaniem unijnych funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością - poinformował w środę Premier przejmującej prezydencję w Unii Europejskiej Finlandii Antti Rinne. I dodał, że nie wyobraża sobie, by obywatele jego kraju przekazywali środki państwom nieszanującym wartości UE.

26.06.2019

Kilkanaście poprawek Senatu do procedury cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Większość poprawek ma charakter redakcyjny, jedna dostosowujący jeden z artykułów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. TK orzekł wówczas, że pięcioletni termin na wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań jest zbyt krótki. Nowela wraca do Sejmu.

26.06.2019

MS: UE będzie lepiej chronić tożsamość dziecka

Wymiar sprawiedliwości

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać ma jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej - opowiedziała się za tym Rada UE. Chodzi o zmianę rozporządzenia Bruksela II BIS dotyczącego spraw rodzinnych w kontekście transgranicznym.

26.06.2019

CBA zarzuca adwokatom korumpowanie prokuratora

Prawo karne Prokuratura

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zatrzymało cztery osoby, które miały powoływać się na wpływy w prokuraturze. - To dwoje adwokatów z Wrocławia, były senator i jego syn - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

26.06.2019

Rząd przygotowuje się na zawetowanie zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli prezydent zawetuje nowelizację kodeksu karnego, to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podejdzie do tego w sposób konstruktywny - zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Ale dodał, że rząd zapewne podejmie nowe działania, aby te przepisy weszły w życie.

26.06.2019

Raport: W polskich więzieniach ciepła woda luksusem, kajdanki regułą

Wymiar sprawiedliwości

Przeludnione cele, brak procedur na wypadek zgłaszania przypadków tortur, wadliwe dokumentowanie obrażeń osadzonych, mało urozmaicone programy i zajęcia rekreacyjne - to główne problemy, które w ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze RPO wymagają zmian w polskich więzieniach.

26.06.2019

Senat poprawia postępowanie cywilne, prawnicy są pełni obaw

Prawo cywilne

Senackie komisje poparły 25 czerwca br. zmianę Kodeksu postępowania cywilnego, która ma przyspieszyć postępowania cywilne. Senatorowie zgłosili 14 szczegółowych, często technicznych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. Prawnicy niepokoją się o prawo stron do sprawiedliwego procesu

25.06.2019

SN po wstrząsach kadrowych - rozpatruje mniej spraw, dłużej czeka się na wyrok

Wymiar sprawiedliwości

Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w Sądzie Najwyższym wydłużył się o 2-3 miesiące, a napływ skarg był wyższy. Na obniżenie sprawności wpłynęły kłopoty kadrowe spowodowane zmianami ustrojowo-organizacyjnymi i niepowoływaniem nowych sędziów przez prezydenta. Takie informacje przynosi sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku.

25.06.2019

Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019