"Odchudzenie" SN? Wkrótce kolejny etap reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku. W sądach ma z kolei zmniejszyć się liczba osób funkcyjnych - tak ma wyglądać kolejny etap reformy sądownictwa.

08.09.2020

W czasie pandemii arbitraż online i tradycyjnie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, w czasie pandemii COVID-19, rozprawy online cieszą się takim samym zainteresowaniem, jak tradycyjne posiedzenia. Od połowy marca arbitrzy przeprowadzili 12 rozpraw wideo i 13 tradycyjnych. Odbyło się również 5 posiedzeń mieszanych. Od początku pandemii arbitrzy zorganizowali również 21 telekonferencji,

07.09.2020

Dzieci orężem w konfliktach rodziców, MS na razie nie pomoże

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku miesięcy informowało, że analizuje problem utrudniania kontaktów rodziców z dziećmi - w dobie COVID-19 stało się to prawdziwą plagą. Teraz resort przekazał serwisowi Prawo.pl, że tym aspektem sprawy się jednak... nie zajmuje. W ocenie prawników to błąd - uważają, że konieczne jest wprowadzenie realnych kar za tego rodzaju uporczywe działanie.

07.09.2020

Adwokaci chcą umów o pracę, bo kancelarie podupadły w pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus pogorszył sytuację wielu kancelarii, a prawnicy wieszczą, że przy drugiej fali będzie jeszcze gorzej. Coraz głośniej słychać o konieczności zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na umowę o pracę, bo ten i tak często jest omijany. Zwiększyłoby to ich konkurencyjność. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian w Kaleta osobiście pomysł popiera, ale... według niego taki krok rodzi pytanie o sens osobnych samorządów.

07.09.2020

Radcy prawni przygotowują się do organizacji zjazdu - wkrótce rozmowy z MS

Prawnicy Koronawirus

Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że listopadowy krajowy zjazd powinien się odbyć, i to w sposób tradycyjny. Taka konkluzja płynie z sobotniej debaty jej członków. Równocześnie - jak mówi Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Rady - wskazano, że w porządku powinny znaleźć się "tylko te materie, które są niezbędne - jak wybór organów i ustalenia wytycznych".

06.09.2020

Odpowiedź atakiem na atak - nie zawsze obroną konieczną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obrona konieczna, jest jednym z kontratypów. Zgodnie z Kodeksem karnym wyłącza bezprawność czynu zabronionego. Innymi słowy, dokonanie czynu w sytuacji obrony koniecznej oznacza, że sprawca nie będzie za niego ścigany. Są jednak jej granice. Istotą jest odpieranie zamachu. Jeśli następuje to kosztem dobra osoby trzeciej - nie będzie działaniem w ramach obrony koniecznej.

06.09.2020

Błąd w ugodzie przed mediatorem – poprawki po zawarciu czasem by się przydały

Wymiar sprawiedliwości

Ugoda zawarta przed mediatorem nabiera szczególnej mocy po jej zatwierdzeniu przez sąd. W określonych wypadkach sąd nie może ugody zatwierdzić. Czy jednak każdy błąd w ugodzie dyskwalifikuje ją? Przepisy nie precyzują możliwości zwrócenia ugody do jej poprawienia, co nie oznacza jednak, że takie rozwiązanie jest wykluczone.

05.09.2020

Mowy nienawiści coraz więcej, a sprawy traktowane po macoszemu

Życzenie śmierci jakiejś grupie, wyrażenie radości, że ktoś został lub zostanie zgwałcony w więzieniu lub snucie marzeń o ponownym wykorzystaniu obozów koncentracyjnych, nie jest merytorycznym głosem w dyskusji. „Niewinny” komentarz na Facebooku, ku zaskoczeniu wielu osób, może skończyć się w sądzie. Wielu użytkowników, korzystających z portali społecznościowych, zdaje się zapominać, że wolność słowa ma swoje granice.

05.09.2020

Zarażona koronawirusem pojechała na zakupy - jest akt oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona) Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Kobieta w kwietniu br. - choć wiedziała o zarażeniu koronawirusem - pojechała z mężem na zakupy. Teraz będzie odpowiadać na podstawie znowelizowanych tarczą antykryzysową przepisów Kodeksu karnego....

04.09.2020

Bez wydłużenia kadencji, ale jest chęć współpracy - przedstawiciele NRA po spotkaniu w MS

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Opracowane zostaną zmiany legislacyjne umożliwiające podejmowanie przez samorządy adwokackie decyzji online oraz dające Naczelnej Radzie Adwokackiej upoważnienie kompetencyjne do uchwalenia regulaminów odbywania zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury w innej formie, niż stacjonarna - to główne ustalenia piątkowego spotkania prezydium rady z przedstawicielami resortu - dowiedział się serwis Prawo.pl.

04.09.2020

4,5 roku za nieumyślne spowodowanie śmierci - Prokurator Generalny składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Kasacja dotyczy wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 25 września 2019 r., w którym zmieniono kwalifikację czynu popełnionego przez Michała T. z zabójstwa na nieumyślne spowodowanie śmierci. W ocenie Prokuratora Generalnego to skutek błędów rozumowania i wybiórczej, dowolnej oceny materiału dowodowego. Domaga się uchylenia go w całości i ponownego rozpoznania.

04.09.2020

W MS spotkanie w sprawie zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ma się spotkać w piątek, 4 września, z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Temat to organizacja zgromadzeń poszczególnych izb i Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dzień później odbędzie się debata członków Krajowej Rady Radców Prawnych na temat sposobu przeprowadzenia radcowskiego zjazdu i rozwiązań legislacyjnych, które mają w tym pomóc.

04.09.2020

GP Executive chce pomagać w rekrutacji kancelariom prawnym

Rynek

Firma specjalizująca się w doradztwie personalnym, rozszerza swoją ofertę usług profesjonalnych dołączając do zespołu Marka Heidricha – z ponad piętnastoletnim letnim doświadczeniem w rekrutacji dla kancelarii prawnych oraz wewnętrznych działów prawnych firm.

03.09.2020

Sąd Najwyższy uchylił zgodę na ekstradycję obywatela Ukrainy do Rosji

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna jest ścigany przez Rosję za przestępstwa narkotykowe. Grozi mu dożywocie, co w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich może oznaczać narażenie go na tortury i nieludzkie traktowanie. Tym bardziej, że był kierowcą-wolontariuszem podczas wojny w Donbasie. SN nakazał ponowne rozpoznanie jego sprawy.

03.09.2020

MS analizuje jak pomóc samorządom prawniczym w wyborach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ewentualną zmianę przepisów w celu umożliwienia zgromadzeń i przeprowadzenie wyborów do samorządu adwokackiego - ustaliło Prawo.pl. W ubiegłym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka zarekomendowała izbom rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń, oraz wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi m.in. przedłużającymi kadencję organów.

03.09.2020

"Solidarność" występuje w sprawie pracy zmianowej w prokuraturze

Prawnicy

MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wystąpiła do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego z petycją w sprawie utrzymania jednozmianowej organizacji pracy w jednostkach prokuratury. Chodzi o polecenia zastępcy Prokuratora Generalnego z maja br., zobowiązujące do wprowadzenia dwuzmianowego systemu.

02.09.2020

Ruszył egzamin notarialny - pod specjalnym rygorem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od 2 do 4 września osiem komisji powołanych przez Ministra Sprawiedliwości przeprowadzi w całym kraju egzamin notarialny. Podobnie jak egzaminy radcowski i adwokacki, odbędzie się on w szczególnym reżimie sanitarnym. Wymogiem będzie m.in. zakrywanie ust i nosa - do momentu zajęcia miejsca i zachowanie dystansu społecznego. Na salę nie będzie można wnosić telefonów komórkowych.

02.09.2020

Dwa postanowienia spadkowe – kolejna skarga RPO o wznowienie postępowania

Wymiar sprawiedliwości

W odstępie 30 lat ten sam sąd wydał dwa orzeczenia w tej samej sprawie spadkowej. Uniemożliwiło to spadkobiercom uregulowanie spraw majątkowych. Wystąpili do RPO z wnioskiem o skargę nadzwyczajną, Rzecznik uznał jednak, że wystarczy zwykła skarga o wznowienie postępowania, bo nie upłynęły stosowne terminy. Apeluje też o systemowe rozwiązanie dotyczące wadliwych postanowień spadkowych.

01.09.2020

Czerwone strefy - kuratorzy pytają, jak mają pracować

Wymiar sprawiedliwości

Prawie miesiąc obowiązuje już rozporządzenie o ustanawianiu czerwonych i żółtych stref oraz związanych z tym obostrzeniach. Nadal jednak nie we wszystkich sądach wydano zarządzenia jak pracować w takiej sytuacji. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych wystąpił do wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej o rekomendacje dotyczące kuratorów.

01.09.2020