Rzecznik TSUE: Adwokacki sąd dyscyplinarny musi sprawę rozpoznać, nawet jeśli "kasacja" trafi do Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może sam powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy w celu zapobieżenia ewentualnej późniejszej skardze kasacyjnej do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. I to nawet jeśli „kolejny szczebel” w hierarchii sądowej nie spełnia już standardu dotyczącego skutecznego środka prawnego przed sądem

17.06.2021

E-archiwum akt sądowych nie tylko w postępowaniu upominawczym

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w systemie teleinformatycznym archiwizowane były nie tylko - tak jak dotychczas - akta spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz tytułów wykonawczych obejmujących takie orzeczenia, ale i dotyczące innych spraw np. upadłościowych czy restrukturyzacyjnych. Projekt rozporządzenia jest opiniowany, ma wejść w życie 1 lipca.

17.06.2021

Stryjeczny wnuk ani dłużnik alimentacyjny - nie dostaną spadku

Wymiar sprawiedliwości

Krąg spadkobierców ustawowych ma być mniejszy, małoletni lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy stanie się przesłanką niegodności dziedziczenia - to rewolucyjne zmiany planowane przez resort sprawiedliwości. Projekt już wzbudza dyskusję - zdaniem prawników znów zabrakło kompleksowego spojrzenia na problemy prawa spadkowego.

17.06.2021

Zdublowane postanowienie sądu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.

16.06.2021

Umowa z weksla będzie badana przed wydaniem nakazu zapłaty

Prawo cywilne

Powód będzie miał obowiązek dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument, a sąd będzie musiał tę umowę zbadać. Co więcej - pozew taki będzie można wysłać nie tylko przez Pocztę Polską - to założenia nowelizacji kpc, nad którą pracuje Sejm.

15.06.2021

Technologia i specjalizacja lekarstwem na covidowy kryzys na rynku prawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż 40 proc. prawników przyznaje, że pandemia wpłynęła na ich biznes, a 61 proc. kancelarii i działów prawnych firm dokonało w ciągu ostatniego roku cięć kosztów. Szanse na utrzymanie się na rynku respondenci widzą m.in. w nowych technologiach, aż 80 proc. z nich uważa, że koronawirus zwiększył zapotrzebowanie na takie rozwiązania - wynika z kolejnego raportu Wolters Kluwer 2021 Future Ready Lawyer.

15.06.2021

NIK: Projekt aktywizacji zawodowej więźniów działa, ale wymaga zmian

Prawo karne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak przebiega realizacja projektu resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez aktywizację zawodową. Nabycie przez osadzonych nowych umiejętności zawodowych miało im pomóc w płynnym i aktywnym odnalezieniu się na rynku pracy. W projekcie udział wzięło ponad 39 tysięcy osób osadzonych. Pomysł był dobry, ale w czasie realizacji projektu dochodziło do nieprawidłowości,

15.06.2021

"Nie" dla zamrożenia płac w sądach i prokuraturach - szykują się protesty

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zakłada, że w przyszłym roku nie będzie automatycznej podwyżki wynagrodzeń w sferze budżetowej, co budzi już duże emocje wśród zawiązków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Podkreślają, że w pandemii, jako nieliczni, pracowali praktycznie bez przerwy i bez pracy zdalnej. W środowisku coraz głośniej słychać o możliwych protestach.

15.06.2021

TK na razie nie wypowie się, czy TSUE mógł zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się we wtorek 15 czerwca br. zagadnieniem skierowanym do niego przez Izbę Dyscyplinarną SN, czy Polska zobowiązana jest natychmiast wykonać postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prokurator Generalny twierdzi, że nie. Chodzi o to, że w zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania tej Izby.

15.06.2021

TK: Rozprawa w sprawie stosowania orzeczeń TSUE odwołana

Prawnicy

Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na wtorek rozprawę w sprawie stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To już kolejne odwołanie terminu rozpatrzenia tej sprawy. Wcześniej było to planowane na 13 maja. TK ma rozpatrzyć wniosek Małgorzaty Bednarek z Izby Dyscyplinarnej SN, związany z postanowieniem TSUE o zawieszeniu tej Izby.

14.06.2021

Maciej Nowicki nowym prezesem Fundacji Helsińskiej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od wtorku 15 czerwca br. nowym prezesem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka będzie Maciej Nowicki, dotychczasowy wiceprezes. Dotychczasowa prezes Danuta Przywara, współtwórczyni HFPC, po ponad dziesięciu latach sprawowania tej funkcji i ponad trzydziestu latach pracy w Fundacji, przechodzi do Rady Fundacji, której została przewodniczącą,

14.06.2021

Przepis na ciastka z konopi? Prokurator zdecyduje o usunięciu z sieci

Prawo karne Prawnicy Policja

22 czerwca wejdą w życie zmiany w kodeksie postępowania karnego rozszerzające na podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawców usług cyfrowych obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Co więcej, jeśli będzie się z tym wiązało przestępstwo - np. sprzedaż lub produkcja substancji psychotropowych - organy będą mogły nakazać usunięcie tych treści.

14.06.2021

Od środków wychowawczych po więzienie - system wadliwy, więc psuje dzieci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Coraz mniej nieletnich jest umieszczanych w poprawczakach, ale wzrastają problemy z nastolatkami, które przebywają w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Resort sprawiedliwości wraca więc do pomysłu utworzenia czegoś pomiędzy - placówek dla szczególnie trudnej młodzieży. W ocenie ekspertów punktowe zmiany niewiele dadzą, a brak kompleksowej reformy to wychowywanie kolejnego pokolenia więźniów.

14.06.2021

Na rynku coraz trudniej - adwokaci i radcy częściej "podwykonawcami" firm prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura chce wrócić do tematu profesjonalizacji rynku. Rozmawia z parlamentarzystami o projekcie, zgodnie z którym te usługi mogliby świadczyć jedynie adwokaci, radcowie czy prawnicy zagraniczni. Tymczasem coraz więcej adwokatów zaczyna współpracować z firmami prawnymi, by utrzymać się na rynku. Według wielu prawników to zmiany, których nie da się już powstrzymać.

14.06.2021

Organizacje będą obserwować wybór sędziego ETPC

Prawnicy Prawo europejskie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na pytania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o to, jakie kroki zamierza podjąć po odrzuceniu polskiej listy kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z zapowiedzi resortu wynika, że organizacje pozarządowe uzyskają możliwość obserwacji rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.

12.06.2021

MS chwali się rozbudową dozoru elektronicznego, prawnicy apelują o częstsze stosowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną ze zmian w przepisach, którą wprowadzono tarczami antykryzysowymi, jest rozszerzenie stosowania dozoru elektronicznego także na skazanych na kary do 1,5 roku więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie o zwiększeniu maksymalnej pojemności systemu do 8 tys. miejsc na dobę. W ocenie prawników kierunek jest dobry, ale sugerują jego dalsze zmiany

12.06.2021

Ziobro atakuje sędziów Izby Dyscyplinarnej, Manowska odmawia mu rozsądku i przyzwoitości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z konsternacją powzięłam informację nt. wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry, w której z imienia i nazwiska zaatakowani zostali dwaj sędziowie Izby Dyscyplinarnej - oświadczyła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Jej zdaniem każda krytyka "powinna mieścić się w granicach rozsądku i przyzwoitości".

11.06.2021

TSUE szybciej rozpatrzy skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Złożone przez rządy Polski i Węgier skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące decyzji unijnego szczytu z grudnia 2020 roku w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości, zostaną rozpatrzone w trybie przyspieszonym. Tak na wniosek Parlamentu Europejskiego zdecydował prezes TSUE. Rozprawa odbędzie się 11 i 12 października.

11.06.2021

Sędzia należy do Iustitii - rzecznik dyscyplinarny chce wyłączenia go ze sprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy sędziego Jarosława Ochockiego, który napisał o prezydencie Andrzeju Dudzie, że jest "złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią". Teraz odpowiada za uchybienie godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, chce wyłączenia sędziego sprawozdawcy,

11.06.2021

Izba Dyscyplinarna trochę hamuje prokuratorskie oskarżenia wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego już kilkanaście razy w tym roku nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziom. Powodem był brak przekonujących dowodów lub kwestie proceduralne. Jednak nie byli to sędziowie z pierwszych stron gazet. Ostatnio także ci znani z krytyki władz są traktowani łagodniej przez sędziów dyscyplinarnych. Dlaczego?

11.06.2021