RPO: Wyrok do uchylenia z powodu błędnego doręczenia

Prawnicy

Skoro wezwanie do sądu odebrała nieletnia córka, to jest podstawa do uchylenia wyroku - uznał Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny oskarżonego o oszustwa. Według procedury - takie wezwanie może odebrać tylko osoba dorosła - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację w takiej sprawie.

21.08.2022

Sędziowie SA i SN: Prezes Schab naruszył zasadę nieusuwalności sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo zebrania tysięcy podpisów pod protestem w sprawie przeniesienia dwóch sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz apelu I Prezes SN, prezes Piotr Schab nie zmienił swojej decyzji. W liście do prof. Manowskiej stwierdza, że długotrwale negowały one wykonywanie fundamentalnych obowiązków służbowych. Sędziowie podpisani pod protestem uważają, że to jest represja i złamanie zasady nieusuwalności.

21.08.2022

Dentons doradza NORD/LB przy finansowaniu farmy wiatrowej Liskowo

Prawnicy

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał na rzecz banku NORD/LB Norddeutsche Landesbank w związku z finansowaniem o wartości 53 milionów euro udzielonym spółce European Energy A/S na budowę i eksploatację farmy wiatrowej Liskowo o mocy 38.8 MW zlokalizowanej w północno-zachodniej Polsce.

20.08.2022

Kolejny akt oskarżenia przeciwko spółce Getback

Prawo karne

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom zaangażowanym w proceder wyprowadzenia majątku ze spółki Getback S.A. Zarzuty sformułowane w akcie oskarżenia dotyczą przestępstwa umyślnej niegospodarności polegającej na zakupie bazy danych jednego z banków obejmującej dane wrażliwe ponad 200 tysięcy klientów za 1,3 miliona złotych.

20.08.2022

Sędzia Tuleya zawiadomił prokuraturę o złamaniu prawa przez prezesów warszawskiej apelacji

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Piotra Schaba i Przemysława Radzika, prezesa i wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz prezes warszawskiego sądu okręgowego Joannę Przanowską-Tomaszek. Chodzi o nie dopuszczanie Tuleyi do orzekania pomimo nakazującej to decyzji sądu pracy.

20.08.2022

Kontrahent nie wywiązał się z umowy przedwstępnej - przedawnienie po roku

Wymiar sprawiedliwości

Umowa przedwstępna ma dawać stronom pewność, że po pewnym czasie dojdzie do zawarcia umowy docelowej. Bywa i tak, że jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy docelowej. Zgodnie obowiązującymi przepisami roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

20.08.2022

Więzień też człowiek, ma prawo się skarżyć na decyzję w sprawie swojego wniosku

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce usunąć przepis nakładający na dyrektora aresztu lub zakładu karnego obowiązek pouczenia osadzonego wnoszącego skargę o możliwości zaskarżenia sposobu jej załatwienia. RPO krytykuje to rozwiązanie, bo jak podkreśla, system składania skarg przez osadzonych jest istotnym elementem związanym z ich ochroną przed nieludzkim lub poniżającym traktowaniem i karaniem.

19.08.2022

Spółka ma szybciej odpowiadać za przestępstwa, ale nie mała i średnia

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości po czterech latach wraca do prac nad skuteczniejszym pociąganiem do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Tym razem poprzez nowelizację, a nie nową ustawę, "odkurzając" część starych propozycji. Do przypisania odpowiedzialności firmie nie będzie już niezbędny wyrok skazujący osobę fizyczną, a kara nie będzie ograniczona jej przychodem. Z działania ustawy wyłączone mają być małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet... całkiem duże.

19.08.2022

Sędziowie pokoju mają być uchwaleni w pakiecie ze spłaszczeniem sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na przełomie września i października muszę mieć uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym. Jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS - zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - Jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych - zastrzegł Zbigniew Ziobro.

18.08.2022

Sądowa "Solidarność" sprawdza, jak jest z mobbingiem w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Protokołowanie rozpraw bez "przerwy" na toaletę, obowiązki za dwie lub trzy osoby, zsyłka do innego wydziału za niewykonanie nadprogramowej pracy, to w sądach, które powinny stać na straży praw pracowników, nadal rzeczywistość. NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury chce sprawdzić jak to wygląda w skali kraju, ruszyła więc z badaniami #Temida2021.

18.08.2022

Z Izby Dyscyplinarnej w stan spoczynku, czyli 23 tys. miesięcznie przez 19 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej mieli do wyboru pozostanie w Sądzie Najwyższym i orzekanie w innej izbie, albo przejście w stan spoczynku. Kilka osób skorzystało w tej możliwości, co oznacza pobieranie wysokiego uposażenia przez wiele lat - konkretnie 23 tys. zł przez prawie 19 lat. W Sejmie jest projekt odbierający im ten przywilej. Ma jednak małe szanse na uchwalenie.

17.08.2022

I Prezes SN apeluje do prezesa Sądu Apelacyjnego o rozwagę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zaapelowała do prezesa Piotra Schaba, jako były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Zwraca się o ponowne przemyślenie i w efekcie uchylenie decyzji kadrowej dotyczącej przeniesienia sędzi Ewy Leszczyńskiej-Furtak oraz sędzi Ewy Gregajtys z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

16.08.2022

Zmiany zasad wykonywania kar więzienia z podpisem prezydenta

Prawo karne

Obszerna nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych, została podpisana przez prezydenta. Większość zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku.

16.08.2022

Drut kolczasty na ogrodzeniu i religia w schroniskach oraz zakładach poprawczych

Prawo karne

W systemie ochrony przed ucieczkami dzieci z zakładów poprawczych i schronisk przewidziano zainstalowanie ogrodzenia z drutu ostrzowego lub kolczastego, gdyż jak wskazuje praktyka, zwieńczenie ogrodzenia odkosami wykonanymi z siatki nie stanowi optymalnego zabezpieczenia przed ucieczką z zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich. Ministerstwo zaprojektowało 19 rozporządzeń do ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

16.08.2022

Wyłączenie asystenta sędziego lub protokolanta możliwe, bo mogą wpływać na wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziego są nierzadko składane. W praktyce tylko sporadycznie można spotkać się z wnioskami o wyłączenie innych podmiotów: protokolanta lub asystenta sędziego. Ale jest to możliwe i zdarza się, ponieważ w jednym i drugim przypadku osoby te mogą mieć wpływ na treść orzeczenia. Szczególnie asystent przygotowując materiały dla sędziego może sugerować mu kierunek rozstrzygnięcia.

13.08.2022

Sąd wojskowy: Prokuratura ma zbadać sprawę zatrzymania dziennikarzy

Prawo karne Prokuratura Wojsko

Wojskowy Sąd Okręgowy uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie brutalnego zatrzymania fotoreporterów na granicy. Zdaniem sądu odmowa wszczęcia postępowania w sprawie potraktowania dziennikarzy zbierających materiały o sytuacji cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę było przedwczesne, okoliczności sprawy nie zostały wyjaśnione w sposób wystarczający.

12.08.2022

Nowela kodeksu karnego to wyższe kary i ograniczenie władzy sędziowskiej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwiększenie represyjności prawa karnego to główny cel czekającej na zakończenie procesu legislacyjnego nowelizacji kodeksu. Są w niej znacznie wyższe kary za wiele czynów, ale też istotne ograniczenie swobody sędziowskiej w orzekaniu. Według prawników idzie to zbyt daleko i narusza Konstytucję. A co więcej, prowadzić może do wydawania przez sądy wyroków nadmiernie surowych, przekraczających stopień winy sprawcy.

12.08.2022

Protest: Przeniesienie sędziów w stołecznym SA jest represją za orzeczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie i sędziowie i Sądu Najwyższego protestują przeciwko przeniesieniu sędziów Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Ewy Gregajtys z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. To przeniesienie - zdaniem sygnatariuszy - jest przejawem represji za działalność orzeczniczą opartą na Konstytucji, orzeczeniach Trybunałów Europejskich i Sądu Najwyższego.

11.08.2022

Od września nowe stawki - adwokatura krytykuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na projekcie zmiany rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i radcowskie. Ograniczają się one jedynie do określenia stawek minimalnych w sprawach nieletnich, takich jak czyn karalny lub demoralizacja. W postępowaniu wykonawczym opłata wyniesie 480 zł. Podwyższone będą stawki za sprawy z zamówień publicznych.

11.08.2022

Wylosowano już składy do rozpoznawania testów niezawisłości w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzy pierwsze wnioski o przeprowadzenie testu niezawisłości i bezstronności w Sądzie Najwyższym dotyczą sędziów wyznaczonych do rozpoznania spraw zawisłych w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a jedna w Izbie Karnej. W sprawie karnej wniosek pochodzi od obrońcy skazanego, który wniósł do SN kasację, zaś trzy wnioski w sprawie z zakresu prawa pracy – od pozwanego.

11.08.2022