Chodzi o projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zmiany dotyczą m.in. statusu kuratorów sądowych oraz sposobu ich powoływania i odwoływania (zmiany ustrojowe), zakresu działania kuratorów zawodowych, standardów ich pracy, a także - nowych zasad w zakresie przyznawania dodatków do wynagrodzenia. Ministerstwo pracuje nad nim od kilku miesięcy, obecnie skończyły się już konsultacje.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych >>

Warto zaznaczyć, że projekt rozszerza uprawnienia Ministra Sprawiedliwości wobec służby kuratorskiej, zmniejsza też zakres samorządności kuratorów. Poszerzono również regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego, a także zasad naboru do służby kuratorskiej - zauważa dr hab. Czesław Kłak, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i członek Rady Legislacyjnej nie widzi w tym błędu ustawodawcy.

Czytaj też: Czy kuratorowi sądowemu potrzebna jest mediacja? >

Pomoc pokrzywdzonym kuratorom

Rada Legislacyjna przy premierze zdecydowanie pozytywnie ocenia propozycje projektu, zwłaszcza zawartą w art. 1 pkt 1. Proponowane brzmienie art. 3a u.k.s. zakłada zapewnienie pomocy kuratorowi sądowemu pokrzywdzonemu przestępstwem w związku z wykonywaniem czynności służbowych. Państwo zobowiązane jest chronić funkcjonariusza publicznego, który wykonując zadania ustawowe stał się ofiarą przestępstwa. - Proponowane rozwiązanie jest właściwe, zapewnia bowiem pomoc w zakresie pokrycia kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym kurator sądowy uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego - czytamy w opinii.

CzytajKurator może dostać zwrot za przejazdy swoim autem, ale droga do niego będzie wyboista>>

Podzielając ten kierunek aktywności legislacyjnej, Rada Legislacyjna proponuje rozważenie, czy zawód kuratora sądowego nie powinien być wpisany do wykazu prac o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Zadania kuratora sądowego i sposób ich realizacji wpisują się we wskazaną definicję.

Postulaty Rady - OC

Rada Legislacyjna dostrzega również potrzebę rozważenia wprowadzenia następujących rozwiązań:

  • objęcia kuratorów sądowych obowiązkowym ubezpieczeniem OC i NNW, przy założeniu, że koszty z tym związane pokrywane są z budżetu państwa.
  • stworzenie podstaw prawnych, umożliwiających zapewnienie kuratorom niezbędnego sprzętu (wyposażenia), w tym np. telefonów komórkowych oraz urządzeń informujących o zagrożeniu życia i zdrowia (tzw. urządzenia napadowe)
  •  jednoznaczne ustawowe wprowadzenie ekwiwalentu pieniężnego za używanie przez kuratorów własnej odzieży i obuwia – do celów służbowych.

 

Czytaj też: Nowe wyzwania Kuratorskiej Służby Sądowej. Przygotowanie kulturowe kuratorów sądowych do pracy z obcokrajowcami >

- Wskazane propozycje legislacyjnie niewątpliwie służą ochronie kuratorów sądowych i mają na celu zapewnienie im optymalnych możliwości wykonywania zadań ustawowych. Cele te wpisują się w założenie wzmocnienia pozycji kuratora sądowego. Propozycje wskazane przez Radę Legislacyjną – do rozważenia – z całą pewnością wpisują się w poprawę efektywności pracy kuratora, a zarazem wzmacniają jego ochronę - uważa prof. Kłak.

Wniosek o przedłużenie czasu trwania aplikacji kuratorskiej - WZÓR >

Postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania oraz o przyznaniu wynagrodzenia kuratorowi - WZÓR >

Kuratorzy chcą ubezpieczenia

Pogląd o objęciu kuratorów ubezpieczeniem podziela Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych. W opinii przesłanej do Ministerstwa Sprawiedliwości kuratorzy zwracają uwagę, że najnowsze badania dotyczące analizy zagrożeń związanych z pracą kuratorów sądowych przeprowadzone przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy jednoznacznie wskazały jak trudny jest to zawód, wymagający szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. A więc zasadnym jest włączenie zawodu kuratora sądowego do wykazu prac o szczególnym charakterze.

Czytaj: Ryczałt za używanie samochodu>> 

Zwrot kosztów zastępstwa

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów proponuje też dodanie do ustawy przepisu, wedle którego zwrot poniesionych kosztów zastępstwa procesowego, które przewiduje projekt, następuje ze środków budżetowych, "na wniosek kuratora, w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, nie wyższej niż czterokrotność przeciętnego uposażenia kuratora”. Jednak popierają zapis, mówiący, że zwrot kosztów zastępstwa procesowego, nie przysługuje kuratorowi sądowemu, uczestniczącemu w postępowaniu karnym w charakterze oskarżyciela posiłkowego, na rzecz którego sąd zasądził wydatki związane z ustanowieniem pełnomocnika.
Propozycje OZZKS dotyczące zwrotu poniesionych kosztów zastępstwa procesowego są spójne z regulacjami dotyczącymi Policji, Służby Granicznej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.

 

 

Obciążenie pracą

Związkowcy popierają też propozycję, aby minister sprawiedliwości w porozumieniu z Krajową Rada Kuratorów Sądowych, określił w drodze rozporządzenia standardy obciążenia pracą kuratora zawodowego, zawierające rodzaje spraw i czynności podejmowanych przez kuratorów zawodowych. 
Zdaniem związkowców, standardy obciążenia są niezbędne do wyznaczania ich granic. Kurator nie ma możliwości samodzielnego kształtowania swojego obciążenia, terminów czy sposobów wykonania zarządzeń sądowych. Likwidacja standardów obciążeń spowoduje, że będzie można dociążać kuratorów zadaniami bez limitów, jedynie w oparciu o równomierne rozłożenie zadań w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej.
Obecnie kuratorzy podejmują wiele działań, które nie są wliczane do ich obciążenia (np wywiady środowiskowego, sprawy zawieszone, udział w kontaktach, w Zespołach Interdyscyplinarnych, grupach roboczych czy odbiorach dzieci).
Związkowcy podzielają argumentację zawartą w opinii do projektu ustawy przedstawioną przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

 

 

Cena promocyjna: 29.9 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł