Prawo.pl
Skoro główny rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych może oskarżać sędziów sądów rejonowych, to tym bardziej jego zastępca – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej. I dodała, że po nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie ma wątpliwości co do uprawnień oskarżycielskich zastępcy rzecznika głównego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uchwała organu samorządowego powinna być napisana poprawnie językowo, przejrzyście, realizując jednocześnie zasady techniki prawodawczej. Nie może powtarzać przepisów ustaw i rozporządzeń ani ich modyfikować. Wadliwie napisana uchwała będzie bowiem trudna w stosowaniu, a w skrajnym wypadku może być również unieważniona.
Marek Sondej
16.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu i uznał winę oskarżonego prezentującego publicznie treści nieprzyzwoite. Chodziło o banery przedstawiające fotografie zakrwawionych płodów ludzkich w kolorze. Stwierdził, że publiczne prezentowanie zwłok człowieka czy szczątków ludzkich jest obyczajowo nieakceptowalne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zezwolenie na nagrywanie rozmów telefonicznych może nie zawierać zindywidualizowanego uzasadnienia - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że obowiązek uzasadnienia nie został naruszony, gdy orzeczenie opiera się na szczegółowym wniosku właściwego organu postępowania karnego, zaś uzasadnienie zezwolenia można z łatwością i jednoznacznie wywieść z łącznej analizy wniosku i zezwolenia.
Krzysztof Sobczak
16.02.2023
Prawo karne RODO
Wymóg skuteczności i szybkości, który obowiązuje przy wydawaniu orzeczenia zarządzającego powrót dziecka, wiąże również w ramach wykonywania takiego orzeczenia. Prawo Unii stoi na przeszkodzie temu, by organy krajowe mogły uzyskać, bez uzasadnienia, wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia zarządzającego powrót dziecka - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Doszło do zaniechania przez obwinionego prokuratora z powodu niedbalstwa, ale jest to czyn o minimalnej szkodliwości – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i umorzyła postępowanie. Nie wypełnił on kwestionariusza o przynależności do partii lub fundacji, gdyż był zawieszony w czynnościach służbowych od 2005 roku. Uznał, że nie jest wobec tego czynnym prokuratorem i przepis go nie obowiązuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Malcie, Polsce i Słowenii z powodu sprzecznego z dyrektywą usługową całkowitego zakazu reklamy działalności przedstawicieli zawodów prawniczych. W przypadku Polski chodzi o adwokatów, taki zakaz znajduje się nadal w ich zasadach etyki. NRA zapewnia jednak, że zmiany są na finiszu, planuje je przyjąć w maju.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Prawnicy
Wyjątkowa sytuacja powstała w Sądzie Okręgowym w Katowicach z powodu przejścia w stan spoczynku sędziego sprawozdawcy, co wynikało z regulaminu i decyzji ministra sprawiedliwości. Wyrok dotyczący 40 oskarżonych pozostał bez pisemnego uzasadnienia. Powstało pytanie, czy brak jest możliwości sporządzenia uzasadnienia w sprawie? Tę kwestię rozstrzygnie Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska delegacja do CCBE - Council of Bars and Law Societies of Europe - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy - wzywa do pozbawienia samorządu adwokackiego z Rosji statusu obserwatora w tej Radzie. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 16 lutego, podczas sesji plenarnej CCBE w Wiedniu.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2023
Prawnicy
Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej z powodu zasiadania w składzie orzekającym sędziego Piotra Schaba. SN uznał, że związki sędziego z władzą są tak silne, że nie daje on gwarancji bezstronnego i niezawisłego orzekania. Dwóm oskarżonym, którzy są już osadzeni, przedłużono areszt tymczasowy na trzy miesiące.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego. - Trybunał Konstytucyjny naruszył tymi wyrokami ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdza KE.
Krzysztof Sobczak
15.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Prezes Sądu Apelacyjnego nie wykonuje zabezpieczenia ustanowionego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie przeniesienia sędziów do innych wydziałów bez ich zgody. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich niewykonanie postanowienia ETPC może wiązać się z odpowiedzialnością międzynarodową Polski za naruszenie art. 34 Konwencji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, tę samą, która miała pomóc w odblokowaniu dla Polski funduszy unijnych. Regulacja od początku budziła spore wątpliwości, także prezydenta. Teraz ma zająć się nią Trybunał, który sam jest w kryzysie i który budzi wątpliwości unijnych instytucji.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za działanie na szkodę przedsiębiorstwa jego menedżerom grodzi odpowiedzialność karna. Jednak od pewnego czasu w orzecznictwie dominować zaczął pogląd, że organy zarządzające muszą mieć swobodę podejmowania decyzji bez nieustającej obawy przed możliwymi konsekwencjami prawnymi - piszą adwokat Dawid Rasiński, Krajowe Centrum Prawa Karnego i Jakub Michalak, biegły sądowy.
Dawid Rasiński Jakub Michalak
15.02.2023
Prawo karne Prawo gospodarcze
Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sprawcy piramidy finansowej Amber Gold zostali już skazani, ale odpowiedzialność prokuratora za zaniechania rozstrzygnęła się dopiero w styczniu tego roku. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania wobec prokurator oskarżonej o niedopełnienie obowiązków służbowych i przekroczenie uprawnień. W uzasadnieniu padły ważne argumenty: Izba Dyscyplinarna nie była sądem, a wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie wiążą sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Głęboką niesprawiedliwością jest, gdy odpowiedź na pozew przychodzi po dwóch latach, w sytuacji, gdy pracownik dostał dyscyplinarkę czy wypowiedzenie umowy o pracę. Wyrok wydany po pięciu latach, nawet korzystny dla pracownika, nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli nie jest pracownikiem szczególnie chronionym, sąd przyzna mu wtedy odszkodowanie za trzy miesiące – mówi adwokat Waldemar Gujski, z kancelarii DT Gujski Zdebiak.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie, mimo że uzyskali pozytywne rekomendacje "starej" Krajowej Rady Sądownictwa. Polski rząd ma udzielić Trybunałowi odpowiedzi do 29 marca br.
Krzysztof Sobczak
13.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy rozstrzygnie wkrótce, czy komornik, który zamknął już swoją kancelarię, może skarżyć do sądu postanowienia o zmianie kosztów egzekucyjnych, które wydał, gdy był aktywny zawodowo. W tle występuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności opłat stosunkowych w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2023
Prawo cywilne Prawnicy
Skarga została odrzucona przez niedostarczenie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. W zażaleniu wskazano, że nie było do tego podstaw, ponieważ sąd miał możliwość zweryfikowania zasad reprezentacji spółdzielni w oparciu o jawny rejestr. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że to na osobie działającej w imieniu strony spoczywa wykazanie umocowania do działania i nie ma podstaw, by przerzucać ten obowiązek na sąd.
Dorian Lesner
13.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W piątek Andrzej Duda skierował  do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Sądzie Najwyższym. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że to dobra decyzja. Na konferencji prasowej zwołanej w sobotę tłumaczył, że potrzebna jest asertywna i zdecydowana polityka wobec Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób możemy w przyszłości uzyskać pieniądze z KPO.
PAP Ret
11.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej uwzględnił skargę kasacyjną powoda w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Spór dotyczył kwestii, czy prawo własności nieruchomości, nabytej przez pozwaną w trakcie małżeństwa z powodem, weszło do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku osobistego pozwanej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Mimo że w Polsce nadal jest spory problem z utrudnianiem kontaktów z dzieckiem byłym partnerom, coraz popularniejsza staje się też piecza naprzemienna. To, co z założenia wydaje się dobre dla dzieci, w praktyce wcale takie być nie musi. Wszystko zależy od sytuacji, indywidualnych potrzeb dziecka, a często i dojrzałości oraz rozsądku rodziców. Sędziowie podkreślają, że brakuje prawnych uregulowań tej instytucji.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
11.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdyby sądy za każdym razem, gdy świadkowie składają fałszywe zeznania, zawiadamiały o tym prokuraturę, to wymiar sprawiedliwości by się zatkał. Często ludzie zeznają niezgodnie z prawdą, by pomóc sądowi, przypodobać się prokuraturze, a czasem rozmyślnie - by osiągnąć korzyść lub się zemścić. Jednak przekonanie o prawdziwości zeznań wyklucza postawienie podsądnemu zarzutu pomawiania czy celowego wprowadzania organów w błąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2023
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Osoba mająca pozwolenie na dany rodzaj broni, która weszła w posiadanie broni po zmarłym, nie ma obowiązku jej złożenia do policyjnego depozytu. O legalnym posiadaniu danego rodzaju broni przesądza bowiem wyłącznie decyzja o pozwoleniu na tę broń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Inaczej będzie jednak, gdy posiadacz nie dopełni obowiązku jej rejestracji.
Marek Sondej
11.02.2023
Administracja publiczna Policja
Krajowa Rady Sądownictwa zdecydowała o skierowaniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie w związku z jej wystąpieniem publicznym z grudnia 2022 r. Chodzi o słowa dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2023
Prawnicy
Nowela o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą dyscyplinarki sędziowskie ma rozpatrywać Naczelny Sąd Administracyjny, trafiła do podpisu prezydenta. To krok, który ma rozwiązać polski problem z unijnymi funduszami. Prawnicy podkreślają jednak, że te zmiany praworządności nie pomogą, bo ciąży nad nią jak grzech pierworodny kwestia wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2023
Wymiar sprawiedliwości