Sąd drugiej instancji ocenił, że powodowi nie przysługuje prawo do spornej nieruchomości.

Umowa dożywocia z ubezwłasnowolnioną

Sąd wyjaśniał, iż pozwana nabyła je na podstawie umowy o dożywocie zawartej z osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie, po uzyskaniu zezwolenia sądu opiekuńczego na dokonanie tej czynności. Zezwolenie to nie dotyczyło powoda, a zatem prawo własności mogło zostać nabyte wyłącznie na pozwaną.

Ziółkowski Paweł: Podatkowe skutki zawarcia umowy dożywocia >>

W ocenie Sądu Najwyższego zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności prawnej w imieniu podopiecznego nie wpływa na stosunki majątkowe kontrahentów osoby podlegającej opiece, w tym wynikające z małżeńskiego ustroju majątkowego kontrahenta i jego współmałżonka – także gdy wspomnianym kontrahentem jest sam opiekun.

Czytaj też: Przekazanie majątku w ramach umowy dożywocia bez PIT i VAT>>

Skutki poza zasięgiem sądu

Zezwolenie sądu opiekuńczego dotyczy bowiem dokonania określonej czynności prawnej, np. zawarcia umowy, a nie wywołania przez tę czynność konkretnych skutków prawnych. Skutki czynności nie są objęte zezwoleniem sądu, lecz kształtują się stosownie do art. 56 k.c. To znaczy - czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.

Partyk Aleksandra: Odwołanie darowizny, której przedmiot wszedł do majątku wspólnego małżonków - LINIA ORZECZNICZA >

 

 

Jednym z takich skutków, wynikającym z ustawy, jest wejście nabytego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego (lub osobistego) kontrahenta pozostającego w ustawowym ustroju majątkowym.

Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, że zezwolenie sądu opiekuńczego dotyczyło in casu wyłącznie pozwanej – to ona była bowiem opiekunką ubezwłasnowolnionego zbywcy nieruchomości i tylko jej można było udzielić zezwolenia na dokonanie czynności prawnej w imieniu podopiecznego.

Sygnatura akt II CSKP 761/22, postanowienie Izby Cywilnej z 8 grudnia 2022 r.

Czytaj też: Zarząd majątkiem wspólnym – zgoda małżonka na czynność prawną i konsekwencje jej braku >>>

 

Cena promocyjna: 51.74 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł