To konsekwencja zainicjowanej przez Komisję Europejską w grudniu 2021 roku przeciw Polsce procedurę naruszeniową ze względu na zastrzeżenia dotyczące polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w swoich wyrokach z 14 lipca 2021 roku i 7 października 2021 roku uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z konstytucją RP, kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej.
Czytaj: TK: Prawo traktatowe Unii Europejskiej jest sprzeczne z Konstytucją RP>>
TK uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP
Komisja przypomniała w komunikacie, że 22 grudnia 2021 r. wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia. - Powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE. Celem Komisji jest zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE - napisano w komunikacie.
- Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii. Trybunał Konstytucyjny naruszył tymi wyrokami ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśla Komisja Europejska.
Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r. - oceniła KE.
Rząd konsekwentnie o wyższości prawa krajowego
- Polska zna argumenty Komisji Europejskiej i nie podziela ich, konsekwentnie wskazując, że orzecznictwo konstytucyjne pozostaje wyłączną domeną państw członkowskich, podobnie jak w swych orzeczeniach wskazywały trybunały Niemiec czy Hiszpanii - tak skomentował sprawę minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. - Decyzja Komisji Europejskiej nie stanowi zaskoczenia i pozwoli na przedstawienie naszych argumentów w toku dalszego postępowania przed TSUE - dodał.
- Komisja Europejska prowadzi zaplanowany atak na państwo polskie - powiedział w środę szef MS i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - Nie można godzić się, aby pod wpływem kolejnej groźby i kolejnego szantażu, za srebrniki sprzedawać polską suwerenność. Solidarna Polska mówi jasno, że nigdy się na to nie zgodzimy i też, dopóki będę ministrem sprawiedliwości, nigdy tego nie zaakceptuję - dodał minister.
Czytaj także: Trybunał Konstytucyjny sam w kryzysie, a ma ratować fundusze unijne>>