Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę na decyzję samorządowego kolegium odwoławczego. Sprawa dotyczyła sporu o nałożenie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Czytaj też: Podmiot odpowiedzialny za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogowego - linia orzecznicza w LEX >>>

Czytaj też: Kary i opłaty za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z użytkowaniem dróg w orzecznictwie sądów administracyjnych >>>

 

Skarżąca wniosła zażalenie

W uzasadnieniu wskazano, że skarżąca została wezwana do uzupełnienia braku formalnego skargi w postaci oryginału lub poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, ewentualnie pobranego w oparciu o art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS. Dokument ten miał wykazać sposób reprezentacji spółdzielni. Przesyłka pocztowa zawierająca powyższe wezwanie została doręczona 23 sierpnia 2022 r. Termin na uzupełnienie braków formalnych skargi bezskutecznie upłynął 30 sierpnia 2022 r. Skarżąca wniosła zażalenie, w którym domagała się uchylenia postanowienia o odrzuceniu skargi. Podkreśliła, że sąd miał możliwość zweryfikowania zasad reprezentacji spółdzielni w oparciu o jawny rejestr. Tym samym nie było podstaw do uznania, że skarga zawierała braki uniemożliwiające nadanie jej biegu.

Czytaj także: Konflikt w spółce - czy „wyjście” wspólnika oznacza koniec biznesu? >

Sprawdź PROCEDURY w LEX:

 

Trzeba wykazać umocowanie

Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że zgodnie z art. 28 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Art. 29 ppsa stanowi zaś, że organ lub osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Sąd zwrócił uwagę, że niezłożenie takiego dokumentu stanowi brak formalny skargi, który podlega uzupełnieniu na wezwanie przewodniczącego wydziału, pod rygorem odrzucenia skargi. Wynika to z treści art. 49 par. 1 w zw. z art. 58 par. 1 pkt 3 ppsa.

WZORY DOKUMENTÓW w LEX:

 


Sąd nie będzie sprawdzał rejestru

NSA wskazał, że w przypadku osób prawnych, dokumentem wskazującym na osoby umocowane do podjęcia działań w ich imieniu jest odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to, że WSA zasadnie wezwał skarżącą do uzupełnienia braku formalnego skargi poprzez złożenie dokumentu określającego umocowanie do reprezentowania strony. Natomiast wobec braku aktywności z jej strony, odrzucenie skargi było uzasadnione. Sąd nie podzielił poglądu skarżącej, że niezałączenie odpisu z KRS nie jest brakiem istotnym, ponieważ WSA mógł samodzielnie sprawdzić zasady reprezentacji w ogólnodostępnym rejestrze. Zgodnie bowiem z art. 28 par. 1 w zw. z art. 29 ppsa, to na osobie działającej w imieniu spółdzielni spoczywało wykazanie umocowania do działania. NSA podkreślił, że nie ma podstaw, by obowiązek ten przerzucać na sąd, który jest gospodarzem postępowania sądowoadministracyjnego i nie jest uprawniony do działania w imieniu strony. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił zażalenie.

Postanowienie NSA z 8 grudnia 2022 r., sygn. akt II GZ 460/22

Czytaj też: Wniesienie pisma prawidłowo oznaczonego w błędnie zaadresowanej kopercie >

Czytaj też: Skutki nadesłania przez stronę wymaganych odpisów skargi po wyznaczonym terminie >