Kolejny zwrot w sprawie fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

W najnowszej opinii zabezpieczającej szef KAS stanął po stronie realnie, czyli zgodnie z celem wyrażonym w art. 2 ust 1 ustawy o fundacji rodzinnej, funkcjonujących bądź zamierzających funkcjonować fundacji. Im więcej dyskusji merytorycznej opartej na racjonalniej augmentacji, pozbawionej uogólnień i generalizacji, tym korzystniej dla polskich firm rodzinnych – pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

13.11.2024

Jak zabezpieczyć się przed sankcjami handlowymi z Rosją i Białorusią

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność organów podatkowych w obszarze kontroli przestrzegania sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś w związku z agresją na Ukrainę. Organy podatkowe badają, czy kontrolowane podmioty podjęły wszelkie możliwe działania, aby zapobiec – chociażby pośredniemu i nieświadomemu – udziałowi w procederze omijania sankcji - piszą Karolina Gotfryd i Edyta Dęmska z Crido.

07.11.2024

Hinc: Mediacja w sprawach podatkowych może przyśpieszyć postępowania podatkowe

Prawnicy Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia mediacji w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi powinna zostać wpisana do ordynacji podatkowej - uważa Przemysław Hinc, przewodniczący Komisji ds. Mediacji przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Jak podkreśla, dziś organy podatkowe nie są otwarte na mediację, bo ordynacja mediacji w sprawach podatkowych nie przewiduje, a w pozostałych sprawach organy nie są przyzwyczajone do wchodzenia w postępowanie mediacyjne.

06.11.2024

Uchwała NSA nie kończy sporów i wątpliwości co do stawki podatku od najmu

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Uchwała NSA w sprawie stawki podatku od nieruchomości przy wynajmie lokali przez przedsiębiorców może budzić mieszane uczucia. Dobrze jednak, że została wydana. Jednak mimo, iż zdaje się ona rozstrzygać spór na korzyść podatników, to ustne uzasadnienie może budzić poważne wątpliwości i zastrzeżenia - piszą Radosław Urban i Łukasz Łanoszka z kancelarii KWKR.

31.10.2024

Świadczeniobiorcy ponoszą koszty wadliwej legislacji ustawodawcy

Domowe finanse PIT

Państwo nie powinno czerpać dodatkowych korzyści podatkowych, w sytuacji zwrotu należnych obywatelowi świadczeń, które nie zostały mu wypłacone terminowo – podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Karolina Kubista, adwokat z Kancelarii JKP.Legal. Tymczasem na skutek obniżenia świadczeń Skarb Państwa de facto zarabia, bowiem najpierw nie wypłaca całości świadczenia, a następnie od wypłaconej nadpłaty pobiera podatek.

24.10.2024

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie

Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.10.2024

JPK CIT już niedługo - jak się przygotować?

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym wyzwaniem będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Powstaje m.in. pytanie, jak oznaczyć koszty hipotetycznych odsetek, koszty finansowania dłużnego czy przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń. To tylko przykładowe wątpliwości, które mogą się pojawić podczas próby przypisania znaczników i warto jak najszybciej podjąć analizy rozwiązań – piszą Wojciech Majkowski i Patrycja Młynarska z KPMG w Polsce.

14.10.2024

Fundacja rodzinna cały czas na cenzurowanym

Fundacja Rodzinna

Jeśli ponownie zniechęci się polską przedsiębiorczość rodzinną do funkcjonowania nad Wisłą, ponownie renesans będą przeżywać fundacje w jurysdykcjach zagranicznych. Natomiast w Polsce, zamiast podziwiać budowanie się majątków rodzinnych, będziemy emocjonować się „sukcesją” w negatywnym wydaniu, tj. przykładem konfliktu czołowej polskiej firmy rodzinnej, o którego rozstrzygnięciu i tak w decydującej mierze zadecyduje sąd zagraniczny, w Liechtensteinie - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

11.10.2024

Spółka nie zapłaci już podatku za ekspata - fiskus zmienił zdanie o 180 stopni

Ordynacja

W ostatnim czasie organy podatkowe odrzucają przelewy dokonane z innego konta niż konto podatnika - ekspata (specjalisty wysłanego do Polski). Tymczasem instytucja technicznego wyręczyciela odnosi się do sytuacji, kiedy to podatnik finansuje podatek, który jest technicznie przekazywany przez inny podmiot. W dalszym ciągu zapłaty podatku dokonuje ekspat, jednak korzysta z pomocy spółki – piszą Marta Larwa i Eliza Skotnicka z EY Polska.

03.10.2024

Coraz więcej wątpliwości w sprawie systemu kaucyjnego

VAT Prawo europejskie

System kaucyjny to bardzo dobre rozwiązanie w zakresie promowania proekologicznych zachowań wśród konsumentów. Wciąż pojawiają się jednak wątpliwości co do kształtu samego systemu, ale również rozliczeń podatkowych. Kilka ministerstw sygnalizuje natomiast, że wprowadzenie systemu od 2025 roku wydaje się niemożliwe – pisze Dominika Kasińska, associate w Tomczykowski Tomczykowska.

27.09.2024

Przygotowania do zmian w podatkach trzeba zacząć już teraz

CIT PIT VAT Rachunkowość

Przygotowania do wdrożenia JPK_CIT można zacząć od oceny dostosowania systemów i procesów podatkowych do nowego obowiązku raportowania. Jeśli bowiem od początku 2025 roku księgowania nie będą zawierały odpowiednich znaczników, to żeby wygenerować JPK_CIT w ustawowym terminie, trzeba będzie uzupełnić ewentualne braki do końca marca 2026 roku – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

20.09.2024

Czas na feminatywy w ustawie o doradztwie podatkowym

Prawnicy Doradca podatkowy

Nowelizacja ustawy o doradcach podatkowych ma dostosować przepisy do współczesnych realiów prawnych. Warto, aby ustawodawca przyjrzał się również przemianom społecznym. Możliwość posługiwania się feminatywem „doradczyni podatkowa” już w obecnym stanie prawnym nie powinna budzić wątpliwości i stanowi oczekiwanie części kobiet wykonujących zawód – pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

19.09.2024

Niekonstytucyjność przepisów MDR – i co dalej?

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo europejskie

W wyroku z 23 lipca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są niezgodne z Konstytucją, w zakresie w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych. Polscy doradcy czekali na rozpatrzenie swojej skargi w tej kwestii od pięciu lat, ale czy rynek doradczy, a także podatnicy, są dziś przygotowani na skutki orzeczenia Trybunału? - zastanawia się Andrzej Pietrasik, lider Działu Podatkowego w Kancelarii MKZPartnerzy.

10.09.2024

Niedopuszczalna zmiana reguł gry

CIT Fundacja Rodzinna

Informację o proponowanych zmianach w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych przez wiceministra finansów oceniam krytycznie. Dotyczy to zarówno zmian merytorycznych zaproponowanych przez ministerstwo, jak i sposobu komunikacji - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny i wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

30.08.2024

Zatrzymana reforma sukcesyjno-podatkowa

CIT Fundacja Rodzinna

Wiceminister finansów w swoich komunikatach zdaje się stwierdzać, że administracja w zasadzie nie radzi sobie zalewem spółek na estońskim CIT, fundacjami rodzinnymi czy IP Box. Podatnicy zbyt agresywnie z nich korzystają i za dużo zadają o nie pytań we wnioskach interpretacje, więc zamiast korzystać z narzędzi przeciwdziałających unikaniu opodatkowania, MF chce zniechęcić ich do tych rozwiązań - piszą Szymon Czerwiński i Sergiusz Felbur z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

30.08.2024

Niejasny termin wygaśnięcia opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT

CIT Podatki międzynarodowe

Podmioty, dokonujące transakcji objętych podatkiem u źródła (ang. withholding tax, WHT), mogą wystąpić do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie tej daniny. Uzyskana opinia ważna jest przez trzy lata. W pewnych sytuacjach może ona jednak wygasnąć. Przesłanki, przy spełnieniu których opinia wygasa, nie są jednak jasne, co sprawia wiele problemów - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.

28.08.2024

Prokurator poza zasięgiem oceny sądu administracyjnego i organów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo ugruntowanej w orzecznictwie krytyki dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe, sądy administracyjne oraz same organy podatkowe nie posiadają uprawnień do oceny legalności i celowości działań prokuratury w zakresie inicjowania takich postępowań. Potwierdza to wydany 10 maja 2024 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1174/23).

26.08.2024

„Bezemisyjne” połączenie spółek sióstr nadal budzi kontrowersje

Spółki Prawo gospodarcze

By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.

21.08.2024

Przepisy dotyczące inwestycji w PSI trzeba doprecyzować

CIT Doradca podatkowy

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.

20.08.2024

Planowane zmiany w podatkach mogą zahamować inwestycje

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

13.08.2024
1  2  3  4  5    124