Co dalej z MDR-ami? Rozstrzygnięcie już we wtorek

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć we wtorek, czy przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych są zgodne z Konstytucją. Skargę do TK złożył jeszcze w 2019 r. samorząd zawodowy doradców podatkowych. Jej zakres obejmuje przede wszystkim naruszenie tajemnicy zawodowej, jednak problemów jest znacznie więcej. I prawnicy, i przedsiębiorcy mają nadzieję, że efektem będzie poprawa niejasnych przepisów.

22.07.2024

Fiskus coraz częściej zmienia zdanie na niekorzyść podatników

Ordynacja PIT VAT Doradca podatkowy

Od początku roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu blisko 30 interpretacji indywidualnych, nawet po kilku latach od ich wydania. Zaostrzył stanowisko w sprawie m.in. ulgi termomodernizacyjnej na wymianę dachu oraz VAT od usług dietetycznych, złagodził natomiast w sprawie obliczania daniny solidarnościowej. Zmiana na korzyść oznacza możliwość odzyskania nadpłaconego podatku. Jeśli interpretacja zmienia się na niekorzyść, konieczna może być dopłata podatku.

18.07.2024

Decyzja o wsparciu z PSI wymusza dokumentowanie cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Spółka działająca w Polskiej Strefie Inwestycji nie może być zwolniona z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Nie ma znaczenia, że nie uzyskała w PSI żadnego dochodu i nie skorzystała de facto ze zwolnienia z podatku na działalność w PSI. Tak twierdzi teraz skarbówka. Prawnicy zwracają uwagę, że to rozstrzygnięcie sprzeczne nie tylko z wcześniejszymi interpretacjami, ale również z literalnym brzmieniem przepisu.

15.07.2024

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.

10.07.2024

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

01.07.2024

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.

01.07.2024

M. Jaworska: Jakie dane o sprzedających w internecie pozna skarbówka

PIT Doradca podatkowy RODO Prawo europejskie

Przepisy wdrażające od 1 lipca dyrektywę DAC7 wprowadzają limity graniczne, po przekroczeniu których platformy internetowe będą raportowały organom podatkowym dane wybranych sprzedawców. Nie wprowadzają nowych podatków, ale dostarczą dodatkowych informacji do jeszcze skuteczniejszego typowania do kontroli – mówi Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

28.06.2024

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners

26.06.2024

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.

22.06.2024

Jak uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka

Ordynacja Doradca podatkowy

Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.

21.06.2024

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.

19.06.2024

Rejestracja w Polsce da zwolnienie z VAT w innych krajach UE

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.

18.06.2024

Duże wyzwanie dla platform internetowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające przepisy dyrektywy DAC7, które nakładają na operatorów platform internetowych obowiązek zbierania danych o sprzedawcach. W praktyce może to oznaczać aktualizację systemów IT do gromadzenia, walidacji, przechowywania i raportowania wymaganych danych. Dla platform z tysiącami użytkowników to nie lada wyzwanie - pisze Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

18.06.2024

Zniszczenie towarów w wyniku pożaru – jak rozliczyć stratę i odszkodowanie

PIT Doradca podatkowy

Niezawinioną stratę w towarach handlowych, zniszczonych w wyniku pożaru, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Aby odliczenie straty nie wzbudziło wątpliwości organów skarbowych, należy posiadać dokumentację zdarzenia, czyli np. protokół straconych towarów, protokoły lub informacje od właściwych służb (np. straży pożarnej, policji).

12.06.2024

Przedsiębiorcy oszukanemu przez hakera trudno odliczyć straty

CIT PIT Doradca podatkowy

Mimo iż przepisy podatkowe pozwalają odliczać straty powstałe w wyniku oszustwa, w tym cyberataku, to przeszkodą mogą być restrykcyjne wymogi organów podatkowych. Poszkodowany przedsiębiorca musi przedstawić fiskusowi decyzję o umorzeniu sprawy, podczas gdy organy ścigania często zawieszają postępowania, co uniemożliwia uznanie straty za koszt podatkowy. Eksperci wskazują, że w obliczu zagrożenia cyberatakami, konieczne jest złagodzenie stanowiska skarbówki.

10.06.2024

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Doradca podatkowy Prawo europejskie

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

07.06.2024

Urzędy skarbowe wykorzystują swoją przewagę nad podatnikiem

Ordynacja Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna KSeF

Organy podatkowe w coraz większym stopniu wykorzystują czynności sprawdzające. Często domagają się od podatników przekazania dokumentów wykraczających poza zakres tych czynności, które potem włączają jako materiał dowodowy do rozpoczynającej się kontroli - mówi Michał Zając, doradca podatkowy, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wspólnik w Kancelarii Wojtas i Zając.

03.06.2024

Będzie więcej czynności sprawdzających - to ułatwienie, ale i zagrożenia

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka ma skrócić kontrole małych firm i w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające, które w mniejszym stopniu angażują podatników. Eksperci wskazują, że to rozwiązanie ma zalety, ale i wady. Ich zdaniem fiskus nadużywa tych procedur, żądając od podatników np. aktów notarialnych czy umów z kontrahentami, które powinny być weryfikowane w trakcie kontroli. Przyczyną są niejasne przepisy o czynnościach sprawdzających, które nie dają podatnikom odpowiedniej ochrony.

31.05.2024

Fiskus daje ulgę na zakup mieszkania w Hiszpanii

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w Polsce można zainwestować w innym kraju UE i uniknąć dzięki temu zapłaty podatku dochodowego. Skarbówka potwierdza, że nie ma limitu miejsc, w których realizujemy własne cele mieszkaniowe. Można mieć letnie mieszkanie w Polsce i zimowe w Hiszpanii, a do tego kolejne jako zabezpieczenie na emeryturę. To oznacza, że nawet właściciel pięciu mieszkań skorzysta ze zwolnienia z PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite.

27.05.2024

Ulgę na innowacyjnych pracowników można przenieść na kolejne lata

CIT PIT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca, który nie skorzystał z ulgi na działalność badawczo-rozwojową ze względu na zbyt niskie dochody, może odliczyć koszty kwalifikowane w formie ulgi na innowacyjnych pracowników w ciągu sześciu kolejnych lat - potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów to korzystna interpretacja, która daje możliwość przeniesienia ulgi na kolejne lata.

21.05.2024