Otrzymanie korzystnej interpretacji indywidualnej nie daje gwarancji, że fiskus nie zmieni później stanowiska. Taka zmiana jest możliwa nawet po kilku latach, jeśli stwierdzi on nieprawidłowość pierwotnego stanowiska. Eksperci wskazują, że mimo iż na razie zmienionych interpretacji nie ma w tym roku zbyt wiele, to szczególnie niepokojące są dwie zmiany: w zakresie ulgi termomodernizacyjnej na wymianę dachu oraz VAT od usług dietetycznych.
Coraz trudniej o ulgę termomodernizacyjną
- Interpretacje podatkowe wciąż stanowią ważne narzędzie ochrony podatników. Ostatnio można jednak zauważyć, że część z nich może niemiło zaskoczyć podatników. Przykładem może być m.in. nowe stanowisko w zakresie ulgi termomodernizacyjnej – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził w interpretacji z 14 czerwca 2024 r. (nr DOP3.8222.51.2024.CNRU), że właścicielka domu jednorodzinnego nie może odliczyć wydatków na wymianę pokrycia dachowego, prace blacharsko-dekarskie oraz wymianę okien dachowych. W czerwcu 2023 r. fiskus wydał dla niej pozytywną interpretację, w której potwierdził prawo do ulgi. Jednak po roku zmienił zdanie i uznał, że jednak nie może z niej skorzystać. Argumentował, że w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r., określającym katalog wydatków podlegających odliczeniu, nie wymieniono wydatków na wymianę pokrycia dachowego, a jedynie na docieplenie przegród budowlanych.
- Mimo iż przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej nie uległy zmianie, to interpretacje dotyczące jej stosowania zmieniały się już kilkakrotnie. Najnowsze stanowisko to duże zaskoczenie i kolejne ograniczenie prawa do ulgi. Wymiana dachu to jedno z najczęstszych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, obok wymiany okien czy pieca - mówi Grzegorz Grochowina.
Dodaje, że problem mają też te osoby, które odliczyły w poprzednich latach wydatki na klimatyzację z funkcją ogrzewania. Po kilku latach szef KAS zmienił z urzędu interpretację w tym zakresie, czego przykładem jest pismo z 8 września 2023 r. (nr DOP3.8222.126.2023.HTCE). Stwierdził w niej, że ulga termomodernizacyjna nie przysługuje na zakup klimatyzatora z funkcją grzania, w tym klimatyzatora z wbudowaną pompą ciepła.
Czytaj w LEX: Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej na przykładach >
Rosną obawy o zmiany w zakresie VAT od profilaktyki
Jeszcze więcej problemów może sprawić podatnikom nowe stanowisko szefa KAS dotyczące VAT od usług dietetycznych. W tym przypadku zmieniane są interpretacje sprzed czterech lat, czego potwierdzeniem jest pismo z 8 lipca 2024 r. (nr DOP7.8101.34.2024.FMLM). Szef KAS stwierdził, że zwolnione z VAT są tylko porady dla osób z problemami zdrowotnymi w celu poprawy stanu zdrowia, ale nie dla osób zdrowych w celu profilaktyki zachorowań. Wcześniej zgadzał się, że usługi dietetyka są zwolnione z VAT niezależnie od tego, kto z nich korzysta. Teraz argumentuje, że przepisy oraz orzecznictwo TSUE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. W efekcie czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu z VAT.
Eksperci mają obawy, czy nowy pogląd nie zostanie rozszerzony na inne usługi medyczne.
- Powstaje pytanie, czy zmiana stanowiska szefa KAS dotyczy tylko profilaktyki w dietetyce, czy też profilaktyki w szerszym zakresie. W tym drugim przypadku oznaczałoby to spory dotyczące zwolnienia VAT szeregu zabiegów medycznych na rzecz osób zdrowych, które mają zapobiegać chorobom. Chodzi o takie zabiegi jak np. operacja przegrody nosowej, wycięcie migdałków czy usunięcie zakrzepów, a to już byłaby daleko idąca rewolucja – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy.
Mirosława Zugaj, doradca podatkowy w kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi, wyjaśnia, że do tej pory cel terapeutyczny usługi medycznej interpretowano jako ten, który służy zarówno profilaktyce i zachowaniu, jak i ratowaniu, przywracaniu czy poprawie zdrowia. - Można mieć obawy, czy szef KAS nie zamierza iść - w pewnym uproszczeniu – w stronę tego, że żadna usługa medyczna na rzecz osób zdrowych nie podlega zwolnieniu z VAT. Byłaby to prawdziwa rewolucja na rynku – mówi.
Cena promocyjna: 251.2 zł
|Cena regularna: 314 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 229.23 zł
Korzystne zmiany w rozliczeniach przedsiębiorców
Są też zmiany na korzyść dla podatników. Ucieszą one przedsiębiorców, którzy muszą używać aparatów słuchowych. W piśmie z 22 maja br. (nr DOP3.8220.31.2024.HTCE) szef KAS potwierdził - po czterech latach od wydania pierwotnej interpretacji - że wydatki na zakup aparatu słuchowego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Wydatki te pozostają w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ pomagają w prawidłowym wykonywaniu obowiązków zawodowych oraz w komunikowaniu się z innymi osobami.
Szef KAS zweryfikował też podejście do obliczania obowiązującej od 2019 r. daniny solidarnościowej, która wynosi 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł dochodów. Skarbówka upierała się dotychczas przy stanowisku, że nawet jeśli strata z poprzedniego roku znacznie obniży PIT, to nie wpłynie na wysokość daniny solidarnościowej. Jednak po przegranych przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, zmieniła stanowisko w tej sprawie. Potwierdza to m.in. interpretacja szefa KAS z 22 lutego 2024 r. (nr DOP3.8220.1.2024.HTCE), zmieniająca interpretację z 2022 r. Według szefa KAS, ustalając wysokość dochodu na potrzeby daniny solidarnościowej, podatnik uwzględnia straty z lat ubiegłych.
Co w praktyce oznacza zmiana interpretacji
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 14e par. 1 ordynacji podatkowej szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub TSUE.
Wzory dokumentów w LEX:
- Zawiadomienie o zmianie wydanej interpretacji indywidualnej >
- Interpretacja zmieniająca indywidualną interpretację >
Zgodnie z art. 14k ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą nie może szkodzić wnioskodawcy. Jednak zakres ochrony różni się od momentu jej wydania. Jeśli interpretacja została doręczona podatnikowi przed wystąpieniem skutków podatkowych, ochrona obejmuje odpowiedzialność karną skarbową oraz zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku i odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli została doręczona podatnikowi po wystąpieniu skutków podatkowych, nie ma już zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku.
Czytaj więcej w LEX: Funkcja ochronna interpretacji indywidualnej w kontekście zmiany przepisów prawa stanowiących jej przedmiot >
Jak wyjaśnia dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska, podatnik, który otrzymał korzystną interpretację dotyczącą ulgi w PIT np. w 2020 r., a w 2024 r. szef KAS zmienił ją na niekorzyść, co do zasady, korzysta on z parasola ochronnego do końca 2024 r. Jeśli w rozliczeniu za 2020 r. skorzystał z ulgi, to nie będzie musiał dopłacać podatku, odsetek od zaległości ani nie ponosi odpowiedzialności karne skarbowej.
- Warunkiem jest, że skorzystał z ulgi już po doręczeniu pierwszej interpretacji, czyli pytał w niej o zdarzenie przyszłe. Inaczej będzie, gdy najpierw skorzystał z ulgi, a potem wystąpił z wnioskiem o interpretację. W takiej sytuacji organ podatkowy może zażądać zwrotu ulgi, czyli dopłaty podatku. Wnioskodawca nie zapłaci natomiast odsetek ani nie ponosi odpowiedzialności karnej skarbowej. Oczywiście powstaje wówczas pytanie o zastosowanie zasady zaufania do państwa i tworzonego prawa – mówi mec. Matarewicz.
Czytaj również: Urzędy skarbowe wykorzystują swoją przewagę nad podatnikiem
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.