Skarbówka zmienia zdanie dotyczące zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych po latach wydawania korzystnych dla firm interpretacji. To zła wiadomość dla spółek, które uzyskały decyzję o wsparciu z Polskiej Strefy Inwestycji, czyli zwolnieniu z podatku, ale nie uzyskały z działalności w PSI żadnego dochodu. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił nowe podejście w interpretacji z 31 maja 2024 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.178.2024.1.MBD). 

- To stanowisko wyłamuje się z dotychczasowej linii interpretacyjnej - mówi Łukasz Szula, doradca podatkowy prowadzący Kancelarię Szula. Wyjaśnia, że chodzi o zwolnienie z obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotem powiązanym. Jest ono obwarowane koniecznością spełnienia określonych warunków z art. 11n ustawy o CIT, a jednym z nich jest niekorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT, przez obie strony transakcji (tj. zasadniczo ze zwolnienia wynikającego z prowadzenia działalności w SSE lub ze zwolnienia dochodów osiągniętych w wyniku realizacji inwestycji objętej wsparciem uzyskanym w ramach ustawy o wspieraniu nowych inwestycji).

Czytaj również: Korekta nie zawsze stanowi o "urynkowieniu" transakcji >>

Zobacz w LEX: Transakcje kontrolowane wyłączone z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - procedura krok po kroku >

 

Pytanie o warunki zwolnienia

Problem dotyczy tego, jakie warunki należy spełnić, by skorzystać ze zwolnienia ze sporządzania dokumentacji cen transferowych. Dotychczas organy podatkowe potwierdzały, że dochodu oznacza wypełnienie przesłanek z art. 11n ustawy o CIT.

Tym razem było inaczej. Sprawa dotyczyła spółki z o.o.,  która w 2022 r. miała transakcje kontrolowane z podmiotem powiązanym (inną spółką z o.o.) przekraczające progi wskazane w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT. Obydwa podmioty powiązane są polskimi rezydentami podatkowymi i w Polsce spoczywa na nich nieograniczony obowiązek podatkowy w zakresie CIT. Spółka uzyskała w 2018 r. decyzję o wsparciu na działalność w Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zastąpionej przez Polską Strefę Inwestycji). Dopiero w 2022 r. rozpoczęła inwestycję związaną z uzyskaniem decyzji o wsparciu i odnotowała stratę, a więc nie osiągnęła dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

Transakcje kontrolowane z 2022 r. wynikały z wcześniejszych ustaleń i w żadnym stopniu nie były związane z działalnością strefową spółki. Były to bowiem pożyczki związane z działalnością gospodarczą podmiotu powiązanego. Wypłata kapitału miała miejsce przed uzyskaniem zezwolenia strefowego i był on wykorzystany na działalność niezwiązaną z SSE.

Spółka zapytała, czy w 2022 r. oraz ewentualnie w latach następnych, jeśli nie osiągnie przychodu z działalności strefowej, a więc nie skorzysta z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, to czy może on skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Czytaj w LEX: Specjalna strefa ekonomiczna jako instrument optymalizacji podatkowej >

 

Nowość
CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość
-30%
Nowość

Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 258.3 zł

|

Cena regularna: 369 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 369 zł


Brak dochodów a prawo do preferencji

Jej zdaniem tak, co dyrektor KIS potwierdzał we wcześniejszych interpretacjach. Jednak tym razem organ zajął odmienne stanowisko. 

Jak zaznaczył, Polska Strefa Inwestycji jest jednym z instrumentów polityki państwa nakierowanej na promocję zatrudnienia i rozwój inwestycji. Uzyskanie decyzji o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na realizacji nowej inwestycji łączy się z uzyskaniem pomocy publicznej. Decyzja ta nakłada jednak na przedsiębiorcę obowiązek podjęcia określonych działań inwestycyjnych lub działań związanych z rozwojem poziomu zatrudnienia i przyjęciem ryzyka związanego z niewywiązaniem się z tych obowiązków.

- W sytuacji posiadania decyzji o wsparciu, brak dochodów podlegających zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, nie uprawnia do stwierdzenia, że spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT. Z uwagi na fakt posiadania przez spółkę ważnej decyzji o wsparciu na realizację inwestycji, spółka z mocy prawa, obligatoryjnie, korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. Nie może zatem skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - stwierdził dyrektor KIS.

Czytaj w LEX: Zasady sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych >

Jak zauważa Łukasz Szula, organ podatkowy stwierdził, że podatnik nie może wybrać, czy chce dobrowolnie skorzystać ze zwolnienia, czy nie, tylko uzyskanie decyzji o wsparciu wymusza na nim skorzystanie ze zwolnienia osiągniętego dochodu. Jednocześnie organ zupełnie pominął fakt, że podatnik nie osiągnął żadnego dochodu i efektywnie rzeczywiście nie skorzystał ze zwolnienia, wypełniając dyspozycję przepisu art. 11n. ustawy o CIT, choć nie w sposób najbardziej oczywisty.

- Wydaje się, że organ wydał rozstrzygnięcie przeczące nie tylko swoim wcześniejszym interpretacjom, ale również literalnemu brzmieniu przepisu. Sprawa dotyczyła dokumentacji dla transakcji pożyczkowej kontynuowanej z lat ubiegłych, a zatem dokumentacja Wnioskodawcy prawdopodobnie nie będzie bardzo obszerna i być może podatnik ten nie zdecyduje się na zaskarżenie rozstrzygnięcia, lecz po prostu opracuje dokumentację. Niemniej w przypadku dokonywania transakcji kontrolowanych na większą skalę, w przypadku chęci zabezpieczenia pozycji podatkowej w ramach interpretacji indywidualnej, należy mieć świadomość, że kolejne interpretacje wydawane w podobnych sprawach mogą korespondować z tym rozstrzygnięciem i konieczne może być zainicjowanie sporu przed WSA - mówi Łukasz Szula.

Czytaj w LEX: Zasady sporządzania grupowej dokumentacji cen transferowych >

 

Zmiana stanowiska

Również Paweł Lewandowski, doradca biznesowy zauważa, że dotychczas samo posiadanie decyzji o wsparciu, bez uzyskiwania dochodów z działalności gospodarczej, określonej w tej decyzji, nie pozbawiało możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Zgodnie z interpretacją dyrektora KIS z dnia 19 listopada 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.414.2020.1.MS) tak długo jak podmiot nie wygeneruje dochodu, który podlegałby zwolnieniu z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, spółka nie korzysta ze wskazanego zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a. Dopiero osiągnięcie dochodu z inwestycji objętej decyzją o wsparciu i skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego tj. wyłączenie tego dochodu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a UPDOP przez którąkolwiek ze stron transakcji, sprawia, iż warunek określony w art. 11n pkt 1 lit. b ustawy o CIT nie jest spełniony. Tak samo KIS twierdził m.in. w interpretacji z listopada 2020 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.253.2020.1.RK) i z 28 sierpnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.243.2020.1.JKU).

- Należy też pamiętać, że organy podatkowe mogą weryfikować rynkowy charakter transakcji mimo zwolnienia. Poza tym transakcje kontrolowane zwolnione z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i tak należy zaraportować w ramach informacji TPR, ale zakres wymaganych danych jest ograniczony - mówi Lewandowski.