Prawo.pl

Reforma skarbówki, o której nikt nie wie

Ordynacja Administracja publiczna
Funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej czeka reorganizacja – wynika z nowego zarządzenia Ministra Finansów. Resort odchodzi od nazwy „delegatura” urzędu celno-skarbowego, podczas gdy same placówki mają nadal działać. Resort finansów wyjaśnia, że celem jest zwiększenie skuteczności urzędów celno-skarbowych w walce z przestępczością podatkową. Jednak – jak alarmują związki zawodowe – funkcjonariusze i pracownicy nie mają wystarczających informacji na temat zakresu planowanych zmian ani celu reformy.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja Administracja publiczna

MF chce uszczelnić obrót betonem

Ordynacja VAT Budownictwo
Ministerstwo Finansów zamierza objąć systemem SENT przewóz betonu gotowego do wylania do wszystkich podmiotów odbierających, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak uzasadnia, powinno to w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem towarowym i konfekcji betonowej.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja VAT Budownictwo
Kwestie związane z preferencją dla podatników działających w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne. Dodatkowo podatnikom blokowana jest możliwość uzyskania interpretacji indywidualnej. Dlatego niezbędne jest systemowe rozwiązanie tej kwestii - czy to poprzez wydanie nowej interpretacji ogólnej, czy to poprzez nowelizację przepisów – pisze Piotr Folwarczny, partner w CRIDO.
Piotr Folwarczny
06.08.2024
CIT

Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy podatkowe coraz bardziej interesują się rozliczeniami menedżerów, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to masowe kontrole, ale fiskus bierze pod lupę dokumentowanie świadczonych usług, ich wycenę, stawkę ryczałtu oraz kto jest ich odbiorcą. Prawnicy podkreślają, że przedsiębiorcy powinni zadbać o prawidłową dokumentację usług, z czym - jak się okazuje - często mają problem.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Wykładnia przyjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie prowadzi do niedającej się pogodzić z prawem unijnym dyskryminacji dywidend wypłacanych za granicę w stosunku do dywidend wypłacanych krajowo. W dłuższej perspektywie konieczne może okazać się wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE - piszą dr Filip Majdowski i Patrycja Parzygnat z EY Polska.
Filip Majdowski Patrycja Parzygnat
05.08.2024
CIT Prawo europejskie
Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.
Marianna Valirakis-Wołyńska
05.08.2024
Fundacja rodzinna
Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.
Anna Puszkarska
05.08.2024
PIT Prawo pracy Finanse PPK
Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.
Monika Pogroszewska
05.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnią ustawowe warunki. Dyrektor KIS potwierdza w interpretacjach, że nabywca nie traci prawa do zwolnienia, jeśli ma działkę z budynkiem gospodarczym. Nie zapłaci też podatku, jeśli nabył wcześniej w spadku udziały w kilku nieruchomościach, ale w żadnej nie ma więcej niż 50 proc.
Monika Pogroszewska
03.08.2024
Nieruchomości
Umowa leasingu zdobywa sobie z roku na rok coraz większą popularność wśród klientów, którzy szukają finansowania inwestycji w ramach prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy poszukują już nie tylko korzystnych ofert leasingu, ale coraz bardziej interesują się samą umową i tym, jakie są konsekwencje jej zawarcia. Pytania klientów firm leasingowych często dotyczą tego, jak bardzo elastyczną formą finansowania jest leasing - pisze Jerzy Strasz, radca prawny.
Jerzy Strasz
02.08.2024
Prawo gospodarcze
Informatyk, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu i paliwa. Skoro parkuje pojazd pod domem, to będzie go używał również w celach prywatnych - stwierdził fiskus w najnowszej interpretacji. Według ekspertów skarbówka tworzy dodatkowe warunki, dyskryminujące małych przedsiębiorców, mimo iż sądy od dawna orzekają inaczej.
Monika Pogroszewska
02.08.2024
VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.
Krzysztof Koślicki
01.08.2024
Ordynacja Prawo europejskie

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że przedsiębiorca uniknie wówczas podatku dochodowego, bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.
Monika Pogroszewska
01.08.2024
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Według organów podatkowych firma wynajmująca nieruchomości, by zapewnić pracownikom bezpłatne mieszkania, nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie usług najmu. Ze stanowiskiem fiskusa nie zawsze zgadza się jednak Naczelny Sąd Administracyjny. Pracodawcy coraz częściej więc pytają, czy przysługuje im prawo odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.
Marcin Szymankiewicz
31.07.2024
VAT Nieruchomości
Nabycie w drodze darowizny rzeczy lub praw majątkowych powyżej kwoty 36 120 zł przez najbliższą rodzinę jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Komplikacje pojawiają się, kiedy z darowizną wiąże się zwolnienie z długu. Według skarbówki taka czynność to nabycie prawa majątkowego tytułem darowizny, które po spełnieniu ustawowych warunków będzie zwolnione z podatku.
Malwina Pasternak-Janik
31.07.2024
Podatek od spadków i darowizn
Finansowanie publicznej ochrony zdrowia w całości pochodziłoby z budżetu państwa z podatków powszechnych. Uprościłoby to znacznie cały mechanizm poboru składki, kontroli jej opłacania oraz potwierdzania uprawnień do korzystania ze świadczeń – uważa dr Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia.
Józef Kielar
31.07.2024
Finansowanie zdrowia

Komu sprzedawca musi wystawić paragon

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
O tym, czy sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, decyduje status nabywcy. Sprzedawca musi wydać paragon osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie powinna być rejestrowana na kasie, ale przepisy tego nie zabraniają, więc nie będzie to błąd. Nie wystawia się też paragonu, gdy nabywcą jest jednostka samorządu terytorialnego.
Marcin Szymankiewicz
31.07.2024
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Prezes UODO zwrócił się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o dostosowanie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej do wymogów wynikających z Konstytucji - poinformował urząd we wtorek. Według prezesa UODO dane osobowe zebrane przez KAS w konkretnych celach nie powinny być łączone z innymi danymi i wykorzystywane do celów nieprzewidzianych w prawie (np. analitycznych), gdyż stoi to w sprzeczności z przepisami RODO.
Monika Pogroszewska
30.07.2024
Administracja publiczna RODO Ochrona danych
Ograniczenia płatności gotówką miały w Polsce wprowadzić w 2023 r. przepisy w ramach pakietu Polskiego Ładu. Zrezygnowano z nich po społecznej krytyce. W kwietniu tego roku Parlament Europejski przyjął przepisy uniemożliwiające płatności gotówką w przypadku transakcji powyżej 10 tys. euro. Zakaz wejdzie w życie w 2027 roku i tym razem może się okazać nieodwołalny. Dodatkowo planowany jest nakaz weryfikacji transakcji indywidualnych powyżej kwoty 3 tys. euro. Może to wydłużyć czas zakupów i zwiększyć koszty działania firm handlowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.07.2024
Finanse
Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort rozporządzeniem, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
Monika Pogroszewska
30.07.2024
PIT
Z opodatkowania VAT zwolnione jest świadczenie usług w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich. Ważne jest jednak, żeby pisarka nie wykonywała usług wstępu - usług, które mimo że tożsame ze spotkaniami autorskimi, nie podlegają zwolnieniu z VAT. Kluczowe staje się rozpoznanie prawa wstępu związanego z biletami lub opłatą w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej.
Malwina Pasternak-Janik
30.07.2024
VAT
Obowiązujący od 2023 roku zakaz amortyzacji mieszkań uderza w wynajmujących oraz osoby prowadzące biznes we własnym mieszkaniu. Nie zanosi się jednak na zmiany. Ministerstwo Finansów nie widzi w tym niezgodności z Konstytucją i nie prowadzi prac, które zmierzałyby do przywrócenia preferencji. Wyroki sądów są niejednolite, ale przeważają te niekorzystne dla podatników - sądy argumentują, że w sprawie powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny.
Monika Pogroszewska
30.07.2024
CIT PIT Rachunkowość

Organizacje samorządowe chcą korekty projektu ustawy o dochodach JST

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Zdaniem wszystkich organizacji samorządowych zawarte w projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania nie gwarantują samodzielności finansowej oraz stabilizacji dochodów gmin, powiatów i województw. Wnoszą one o pilne powołanie zespołu roboczego ekspertów strony rządowej i samorządowej, którzy przygotują propozycje zmian do przedstawionego projektu ustawy, na podstawie opinii i wniosków przesłanych przez organizacje samorządowe.
Robert Horbaczewski
29.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Przepisy unijnej dyrektywy DAC6, która wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych, są zgodne z prawem UE - wynika z poniedziałkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-623/22), dotyczącego sprawy belgijskich prawników. Według TSUE stopień precyzji i jasności terminologii użytej w przepisach dyrektywy nie podważa ważności tej dyrektywy.
Monika Pogroszewska
29.07.2024
Ordynacja Prawo europejskie
Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Monika Pogroszewska
29.07.2024
Doradca podatkowy Administracja publiczna
W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.
Marcin Szymankiewicz
29.07.2024
PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Resort zdrowia i Ministerstwo Finansów wspólnie podejmują działania zmierzające do ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych. Od przyszłego roku podwyższeniu i rozszerzeniu ma ulec m.in. stawka akcyzy. A problem, zwłaszcza związany z jednorazowymi e-papierosami, jest ogromny - badania wskazują, że sięgają po nie nawet dzieci poniżej 13. roku życia. O zmiany w przepisach i stworzenie polityki antynikotynowej państwa apeluje też Rzecznik Praw Obywatelskich.
Inga Stawicka
27.07.2024
Pacjent Akcyza
Wolne od podatku dochodowego są przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Suma przychodów zwolnionych od podatku nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Ulga na powrót dotyczy wielu migrujących w poszukiwaniu pracy podatników, również tych osiągających przychody na terytorium Austrii.
Malwina Pasternak-Janik
27.07.2024
Domowe finanse PIT
Sejm odrzuci w piątek, 26 lipca, w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, autorstwa posłów PiS. Zakładał on skrócenie podstawowego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z 5 do 3 lat. Posłowie chcieli zachowania 5-letniego terminu przedawnienia dla zobowiązań o znacznej wartości - powyżej 1 mln zł - oraz wprowadzenia wydłużonego 10-letniego terminu w przypadkach takich jak m.in. wyłudzenia skarbowe, unikanie opodatkowania czy nadużycie prawa.
Monika Pogroszewska
26.07.2024
Ordynacja

Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu - m.in. wobec Polski

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie
Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.
Krzysztof Koślicki
26.07.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie