Prawo.pl
Usługi, za które sprzedawcy otrzymują od osób fizycznych zapłatę przelewem za pomocą aplikacji BLIK i kartą płatniczą przez terminal płatniczy, mogą być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Warunkiem jest, by z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata.
Marcin Szymankiewicz
16.07.2024
VAT

Rząd szykuje zmiany w finansach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt zakłada zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. Projektowana ustawa ma zmniejszyć wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
15.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia. Płatnicy, którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako szkodnicy społeczni. Tak samo podchodzi się do płatników którzy jednokrotnie w ciągu roku podatkowego po terminie przekażą pobrany podatek - pisze Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.
Michał Cielibała
15.07.2024
Ordynacja
Spółka działająca w Polskiej Strefie Inwestycji nie może być zwolniona z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Nie ma znaczenia, że nie uzyskała w PSI żadnego dochodu i nie skorzystała de facto ze zwolnienia z podatku na działalność w PSI. Tak twierdzi teraz skarbówka. Prawnicy zwracają uwagę, że to rozstrzygnięcie sprzeczne nie tylko z wcześniejszymi interpretacjami, ale również z literalnym brzmieniem przepisu.
Monika Pogroszewska
15.07.2024
CIT Doradca podatkowy
Honorowy krwiodawca może liczyć na przywileje, które przysługują mu na mocy przepisów ustawowych. To m.in. prawo do dwóch dni wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu do centrum krwiodawstwa czy regeneracyjny posiłek. Na dodatkowe uprawnienia mogą liczyć zasłużeni honorowi krwiodawcy, którzy oddali odpowiednią ilość krwi lub jej składników. Nie obowiązuje już natomiast ustawowa ulga na przejazdy środkami komunikacji transportu zbiorowego.
Inga Stawicka Monika Pogroszewska
13.07.2024
Pacjent
Mimo zmiany interpretacji dotyczących małżeńskich fundacji rodzinnych, osoby planujące założenie takiej fundacji, powinny zachować ostrożność. Żeby wszystkie wypłaty dla fundatorów były w całości zwolnione z PIT, trzeba dotrwać w związku małżeńskim do ostatniej wypłaty ze wspólnej fundacji. Rozwód oznaczać będzie bowiem perturbacje podatkowe dla fundatorów – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
13.07.2024
PIT Fundacja rodzinna
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają kolejny cykl konsultacji dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur. Celem jest przedyskutowanie regulacji prawnych i rozwiązań biznesowych prowadzących do uproszczenia systemu. Pierwsze spotkanie w formule hybrydowej zaplanowano na 18 lipca - informuje Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
12.07.2024
VAT KSeF

W wakacje łatwiej o mandat od skarbówki

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy
Blisko jedna czwarta sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez skarbówkę w ramach tzw. nabyć sprawdzających, podczas których urzędnik wciela się w klienta. Za wykroczenia skarbówka wystawia co roku średnio 100 tys. mandatów karnych, których średnia kwota wynosi ok. 1000 zł. Eksperci zwracają uwagą, że liczba mandatów utrzymuje się w ostatnich latach na zbliżonym wysokim poziomie. Zdarzają się też kary dla płatników za nawet niewielkie opóźnienia we wpłacie pobranego podatku.
Monika Pogroszewska
12.07.2024
Ordynacja VAT Małe i średnie firmy

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
VAT Zawody medyczne

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.
Monika Pogroszewska
10.07.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Zmiany definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców. Doprowadzą do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej kraju. Są sprzeczne z deklarowanym przez resort finansów status quo w zakresie opodatkowania budowli - ostrzega Konfederacja Lewiatan, sprzeciwiając się tym propozycjom.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Tytuł przelewu do urzędu skarbowego nie jest pismem skierowanym bezpośrednio do naczelnika urzędu. Nie wystarczy więc, by wybrać formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Skarbówka podtrzymuje swoje stanowisko, mimo niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
PIT
Pracownik ma prawo do zwolnienia z podatku, jeśli firma dofinansuje mu letni wypoczynek. Musi jednak uważać na limit zwolnienia, który w tym roku wynosi 1000 złotych. Uważać muszą szczególnie te osoby, które mają kilku pracodawców, bo limit jest jeden. Wyższa kwota - 2000 zł zwolnienia przysługuje osobom, którym pracodawca dofinansuje kolonie dziecka.
Monika Pogroszewska
08.07.2024
PIT
Rodzice skorzystają z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko, o ile roczne dochody pociechy nie przekroczą limitu 21,3 tys. złotych. Taki sam próg obowiązuje przy preferencyjnym rozliczeniu samotnych rodziców. Mimo, że w tym roku próg został po raz kolejny podniesiony, to jego przekroczenie nawet o złotówkę - odbiera ulgi. Należy uważać szczególnie na wakacyjne zarobki dziecka.
Monika Pogroszewska
06.07.2024
Domowe finanse PIT

BCC apeluje o reformę podatków

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość
Business Center Club apeluje do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego. BCC postuluje m.in. radykalne zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych (szczególnie po wprowadzeniu JPK_CIT i KSeF), wprowadzenie ujednoliconego modelu ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz gruntowną rewizję ordynacji podatkowej na rzecz szybszych procedur i „równości broni” w relacji fiskus – podatnik.
Monika Pogroszewska
05.07.2024
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość
Po ponad 5 latach od wejścia w życie przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych warto, by przedsiębiorcy zaktualizowali procedury MDR. Organy podatkowe coraz częściej pytają podatników przy okazji innych kontroli, czy dana operacja została zaraportowana jako schemat, a jeśli nie, to dlaczego. Okazją do aktualizacji procedur są obowiązujące od 1 lipca zmiany dotyczące MDR w zakresie ochrony danych osobowych.
Monika Pogroszewska
05.07.2024
Ordynacja
Wprowadzenie nowych regulacji podatkowych, takich jak Pillar II i dyrektywa BEFIT, oznacza znaczące zmiany dla polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Implementacja globalnego podatku minimalnego zmusi firmy do dostosowania się do nowych przepisów, co może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i finansowymi - pisze Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.
Sławomir Buszko
04.07.2024
CIT
W obliczu globalnych zmian w prawie podatkowym, wprowadzenie Kwoty B staje się tematem szeroko dyskutowanym wśród przedstawicieli branży dystrybucyjnej. Nowe regulacje, mające na celu standaryzację i uproszczenie procesu weryfikacji cen transferowych dla prostych dystrybutorów, zwiększenie pewności prawa oraz redukcję kosztów compliance, budzą liczne pytania o ich faktyczne konsekwencje dla przedsiębiorstw – piszą Katarzyna Darska i Barbara Popowska z KPMG w Polsce.
Katarzyna Darska Barbara Popowska
04.07.2024
Ordynacja
Organy podatkowe nadal potrafią pozostawić wniosek o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia, z uwagi na niewskazanie przez podatnika kodu PKWiU. Po latach sporów i zwycięstwie podatników przed Naczelnym Sądem Administracyjnym okazuje się, że - z niezrozumiałych powodów - problem wciąż istnieje. Co gorsza, na wokandy trafia temat wydawałoby się już ostatecznie wyjaśniony, czyli interpretacja ustaw niestanowiących przepisów prawa podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
04.07.2024
PIT
Już od 1 stycznia 2025r. zakres zwolnienia podmiotowego z VAT zostanie znacznie rozszerzony. Aby podatnik z siedzibą w Unii Europejskiej mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie Unii, musi m.in. uzyskać w państwie siedziby indywidualny numeru identyfikacyjnego zawierający kod EX, na potrzeby korzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Państwo członkowskie siedziby - pisze Gerard Goliasz z KR Group.
Gerard Goliasz
03.07.2024
VAT
Już wkrótce polskie ulgi dla inwestorów przestaną być tak atrakcyjne, jak dotychczas. Powodem będzie wdrożenie globalnego podatku wyrównawczego, który co do zasady, wymusi dopłatę daniny przez firmy, które obniżają ją dzięki ulgom. Mimo iż globalny podatek dotyczy gigantów, to zmiany odczuje cała gospodarka. Przedsiębiorcy alarmują, że efektem będzie odpływ inwestycji i apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań ochronnych.
Monika Pogroszewska
03.07.2024
CIT
Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), które polski rząd wysłał do Brukseli 30 kwietnia. Polska wnioskowała m.in. o rezygnację z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych. Zmiany w polskim KPO muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie, które mają na to cztery tygodnie.
mp/PAP
02.07.2024
Finanse publiczne Finanse

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne
Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.
Marcin Kukuła Mikołaj Jabłoński
02.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Spółka zmieniająca umowy o pracę na umowy B2B podejmuje działania sztuczne, mające na celu wyłącznie korzyści podatkowe - tak szef KAS uzasadnił odmowę wydania opinii zabezpieczającej w tym zakresie. W jego ocenie przejście pracowników na działalność gospodarczą byłoby „fikcyjnym samozatrudnieniem”, sprzecznym z przepisami podatkowymi. Powstaje pytanie, w jaki sposób takie stanowisko wpłynie na praktykę fiskusa w stosunku do innych pracodawców.
Monika Pogroszewska
02.07.2024
PIT
41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
01.07.2024
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.
Monika Pogroszewska
01.07.2024
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Dla wielu świadczeniobiorców otrzymujących wsparcie finansowe z innego kraju skomplikowanym staje się jego opodatkowanie. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, nie ma obowiązku zapłaty podatku od świadczenia rodzinnego otrzymywanego przez członka rodziny osoby ubezpieczonej. Co pokazuje niedawna interpretacja podatkowa, nie ma również obowiązku wykazywania tego świadczenia w rocznym zeznaniu podatkowym.
Malwina Pasternak-Janik
30.06.2024
PIT
Kurator sądowy spadku nie przejmuje funkcji podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości na rzecz spadkobierców. Reprezentuje interesy spadkobierców, czuwa nad całością spadku, ale nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego. Tym bardziej w sytuacji, kiedy spadkobiercy jeszcze nie są znani.
Malwina Pasternak-Janik
30.06.2024
PIT