Chodzi o interpretację ogólną Ministra Finansów z 20 listopada 2024 r. (Nr DD9.8202.2.2024) dotyczącą niektórych warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wykładnia tego przepisu jest przedmiotem rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. 

Co wynika z interpretacji

Zgodnie z interpretacją, określony w art. 21 ust. 3c ustawy CIT warunek niekorzystania przez odbiorcę odsetek lub należności licencyjnych „ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” należy rozumieć w ten sposób, że odbiorca takich odsetek lub należności licencyjnych:

  1. nie korzysta w państwie swojej rezydencji podatkowej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ani od całości uzyskiwanych dochodów, ani ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym określonych kategorii dochodów, lub
  2. szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu otrzymanych przez podmiot odsetek lub/i należności licencyjnych.

 

Minister stwierdził w interpretacji, że w przypadku spółki uzyskującej przychody z tytułu odsetek i należności licencyjnych, będącej rzeczywistym właścicielem takich należności (art. 21 ust. 3 pkt 4 ustawy CIT), spełnienie tego warunku należy oceniać przez pryzmat obowiązujących w kraju jej rezydencji podatkowej przepisów prawa podatkowego lub przez pryzmat przyznanych (np. na podstawie decyzji administracyjnej) przez administrację podatkową tego kraju takiemu podmiotowi szczególnych preferencji podatkowych. Jednak jeżeli ze względu na indywidualną sytuację danego podatnika, podatnik ten od uzyskanego dochodu faktycznie nie płaci w danym okresie (roku) w kraju swojej rezydencji podatku dochodowego (gdyż np. rozlicza poniesioną stratę podatkową), to sytuacja taka – sama przez się – nie oznacza, że tak rozumiane kryterium niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania nie jest spełnione. Kwestia braku zapłaty podatku przez podatnika wynikająca z jego indywidualnej sytuacji może być analizowana z punktu widzenia przepisów art. 22c ustawy CIT.

Zobacz w LEX: Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej na przykładach >

Kontrowersyjne rozstrzygnięcie

- Niestety, w odróżnieniu od ubiegłotygodniowej interpretacji ogólnej dotyczącej dywidend, interpretacja w sprawie wybranych warunków co do zwolnień z podatku u źródła odsetek i należności licencyjnych, budzi uzasadnione kontrowersje. Kierunek, w którym wypowiedział się Minister Finansów, nie jest jednak niespodzianką - mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Wyjaśnia, że wspomniane warunki odnoszą się do kwestii „podlegania opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia” i „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”.

- W odniesieniu do drugiego z nich uznano, że powinien odnosić się nie tylko do zwolnień podmiotowych odbiorcy płatności - ale również do przedmiotowych. Oznacza to, że jeżeli zagraniczny podatnik zwalnia w państwie swojej siedziby odsetki - to zwolnienie z podatku u źródła w Polsce nie będzie przysługiwało. Co więcej, zdaniem ministra, status odbiorcy w odniesieniu do otrzymywanych płatności, powinien być oceniany nie tylko w oparciu o zagraniczne przepisy podatkowe - ale również w kontekście wydawanych na rzecz tego podatnika decyzji. Próżno szukać tak skonstruowanego warunku w ustawach. Przepisy polskiej ustawy nie wskazują, że tego typu płatności powinny być efektywnie opodatkowane za granicą. A jednak, Minister Finansów powołując się na motywy i treść dyrektywy Interest Royalties, zdaje się nie dostrzegać tego „drobnego” szczegółu - mówi Piotr Paśko.

Co stanowi interpretacja o zwolnieniu dywidendowym

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną  (N r  D D 9 . 8 2 0 2 . 1 . 2 0 2 4) dotycząca niektórych warunków stosowania zwolnienia dywidendowego określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. 

- Nie narusza warunku „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”, fakt iż odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy na podstawie przepisów podatkowych będących implementacją do ustawodawstwa krajowego postanowień Dyrektywy PS - stwierdził w interpretacji Minister Finansów.

Czytaj również: Zwolnienie dywidendowe - interpretacja ogólna