Czarnek: Przypadki pobić przez ataki na rodzinę

Zarządzanie oświatą

Jeżeli mamy kryzys rodziny i kompletny atak na rodzinę, na system wartości, który rodziną rządził od wielu lat, na Kościół, na chrześcijaństwo, totalny relatywizm, to później "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" - komentuje ostatnie przypadki pobić nastolatków minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreśla, że takie incydenty "muszą być wyeliminowane natychmiast".

13.03.2023

Ministerstwo określi zasady przyznawania stypendiów dla Polonii

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia dotyczący stypendiów Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Stypendia będą mogły otrzymać osoby należące do Polonii i Polaków zamieszkałe za granicą oraz osoby nieposiadające polskiego pochodzenia.

13.03.2023

Warsaw Enterprise Institute: Zakaz sprzedaży "energetyków" dzieciom to nadregulacja

Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą

Zamiast restrykcyjnych zakazów należałoby zadbać o edukację, chociażby umieszczając w podręcznikach do biologii treści dotyczące odpowiedniego odżywiania się i zbilansowanej diety - pisze Warsaw Enterprise Institute, komentując propozycję wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetyzujących. Taki projekt do Sejmu wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

08.03.2023

MEiN przewiduje zwolnienia nauczycieli, ale nie wie jak duże

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.

01.03.2023

Podwyżki dla nauczycieli za niskie i dopiero od kwietnia. Związkowcy składają własny projekt

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by pensje nauczycieli wzrosły o 20 proc., 9 marca do Sejmu ma trafić projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma zapewnić podstawę prawną do takiej zmiany. Jednocześnie związkowcy krytykują ministerstwo za zwlekanie z wydaniem rozporządzenia płacowego, które podwyższa nauczycielskie pensje o 7,8 proc.

28.02.2023

Zajęć w świetlicy nie trzeba prowadzić w grupie wychowawczej

Zarządzanie oświatą

Zajęcia świetlicowe nie muszą być prowadzone w grupach wychowawczych, prawo oświatowe już tego nie wymaga - wyjaśnia resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Regulacje określają jedynie, ilu maksymalnie uczniów może być pod opieką jednego nauczyciela.

27.02.2023

Zatwierdzono już 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili ponad 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzystało z nich ok. 325,5 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

27.02.2023

Bedą obowiązkowe testy sprawnościowe w szkołach. Wyniki trafią do bazy danych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wprowadzi nowy mechanizm monitorujący sprawność fizyczną uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych (branżowych szkół I stopnia, liceów ogólnokształcących, techników). Raz w roku będą przechodzić obowiązkowy test sprawnościowy, którego wyniki będą rejestrowane w nowym systemie teleinformatycznym.

23.02.2023

Szkoła bez telefonów komórkowych? - minister zdecyduje jeszcze przed wyborami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Korzystanie z telefonów komórkowych powinno zostać ograniczone - dotyczy to zarówno lekcji, jak i przerw. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez działającą przy ministrze edukacji nauki Radę Dzieci i Młodzieży. Minister Przemysław Czarnek wprowadzenia zmian nie wyklucza - deklaruje, że decyzję w tej sprawie podejmie jeszcze przed wyborami.

23.02.2023

RIO: Stołówka w internacie może zarabiać na wyżywieniu uczestników obozów sportowych

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Stołówka w internacie zespołu szkół rolniczych może prowadzić sprzedaż posiłków na rzez osób trzecich pod warunkiem, że nie zakłóca to prawidłowego jej funkcjonowania. Taka, dodatkowa działalność stołówki, nie może wpływać na wykonywanie zdań, do których została stworzona – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

22.02.2023

Nowa podstawa programowa znów wprowadzana na łapu capu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Wzrosnąć ma też znaczenie łaciny, ma być ona językiem obcym do wyboru. Według dyrektorów szkół zmiany wprowadzane są zbyt szybko - problemem może być też znalezienie nauczycieli.

22.02.2023

Biurokracja jedną z przeszkód dla innowacyjności w Polsce

Zarządzanie oświatą

Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2022, Polska pozostaje w grupie „wschodzących innowatorów”, osiągając poziom 60,5 proc. średniej Unii Europejskiej. Wciąż jednak istnieje sporo barier dla innowacyjności - jedną z nich jest biurokracja. Analizę tej kwestii przedstawił Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

16.02.2023

NIK i MEiN różnie oceniają dostosowanie szkół do potrzeb głuchych i niedosłyszących uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.

14.02.2023

MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.

13.02.2023

Nabór w konkursie na stworzenie 120 branżowych centrów umiejętności

Zarządzanie oświatą

Celem konkursu jest utworzenie 120 nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Będą to ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania na potrzeby uczniów, studentów oraz pracowników branż. Nabór w ramach II edycji konkursu jest otwarty w 65 dziedzinach.

09.02.2023

RPO: Tegoroczni maturzyści poszkodowani przy rekrutacji na studia

Zarządzanie oświatą

Nie można dopuścić do sytuacji, w której wyniki egzaminów różnych roczników staną się nieporównywalne, zaś o przyjęciu na wybrany kierunek studiów zdecyduje nie wiedza i umiejętności kandydata, ale rok uzyskania świadectwa dojrzałości - pisze rzecznik praw obywatelskich. Zwrócił się w tej sprawie do resortu edukacji.

09.02.2023

Punkty za wolontariat pomogą w dostaniu się do liceum, ale przepis mało precyzyjny

Zarządzanie oświatą

Reforma edukacji położyła większy nacisk na wolontariat - cel był szczytny, uczniowie mieli uczyć się empatii i uczestniczyć w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego. Zachętą miały być dodatkowe punkty na świadectwie. Wątpliwości budzi natomiast to, co konkretnie ma być jako wolontariat traktowane - dochodzi do absurdów, punkty na świadectwie można dostać na podstawie zaświadczenia od własnej babci.

08.02.2023

Minister Czarnek: Na organizacje pozarządowe spada fala nienawiści

Zarządzanie oświatą

Szanowni państwo, bardzo was przepraszamy. Będziemy dalej budować społeczeństwo obywatelskie i prosimy państwa o to, żebyście dalej z nami byli - mówił w Sejmie minister edukacji Przemysław Czarnek, kierując słowa do zarządów organizacji pozarządowych, które otrzymały dotacje na nieruchomości z MEiN.

07.02.2023