W latach szkolnych 2020/2021 i 2021/2022 egzamin maturalny odbywał się zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 21 grudnia 2016 r., z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Oznaczało to brak egzaminu ustnego.
Czytaj: MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi>>
Wyjątek, a nie reguła
Resort edukacji jasno podkreśla, że zwolnienie z matury ustnej dotyczyło tylko dwóch ostatnich lat, a tegorocznym maturzystom i tak poszedł na rękę. - W latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024 egzamin maturalny będzie w dalszym ciągu przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych - zawężonych w stosunku do wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ponadto w 2023 r., aby uzyskać świadectwo dojrzałości zdający powinni otrzymać z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej (z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego) i części pisemnej co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpić do egzaminu z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.
MEiN dodaje, że absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, który po raz pierwszy przystąpił do egzaminu maturalnego w latach 2019/2020-2023/2024 i nie zdał egzaminu w tych latach, jeżeli będzie ponownie przystępował do egzaminu maturalnego w kolejnych latach, to zdaje go na zasadach obowiązujących w roku, w którym ponownie przystępuje do tego egzaminu.
Czytaj w LEX: Egzamin maturalny 2023 - komentarz praktyczny >>
Ustny egzamin ważnym elementem matury
Egzamin maturalny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w części ustnej był – jak wskazuje MEiN - integralną i obowiązkową częścią egzaminu maturalnego. Z tego powodu resort edukacji nie przewiduje wyprowadzenia zmian dotyczących rezygnacji z przeprowadzania egzaminu maturalnego w części ustnej w roku szkolnym 2022/2023, również w przypadku absolwentów, którzy ponownie przystępują do tego egzaminu. - Nie znajdujemy również uzasadnienia przemawiającego za odstąpieniem od wymogu zdania egzaminów ustnych, tj. uzyskania z tych egzaminów co najmniej 30 proc. pkt - podkreśla w wyjaśnieniach.
Sprawdź w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Maj 2023 >>
Trudniejsza matura ustna
Aby otrzymać świadectwo w 2023 r., należy:
- przystąpić do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego, oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz w części pisemnej oraz
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
W 2023 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego nie musi przystąpić absolwent:
- który przystępuje do egzaminu maturalnego w Formule 2023
- 4-letniego technikum (z lat 2006-2023) albo
- branżowej szkoły II stopnia (z roku 2022 albo 2023), który ukończył kształcenie w branżowej szkole I stopnia jako absolwent gimnazjum.
Zwiększona została liczba zadań otwartych na egzaminie z matematyki, trudniejszy ma być też egzamin ustny z języka polskiego. Początkowo lista jawnych pytań, na które musiałby odpowiedzieć zdający, obejmowała aż 280 zagadnień. Mocno to krytykowano, podnosząc, że jest to rocznik, który mocno dotknęły pandemiczne ograniczenia. Ostatecznie resort ograniczył liczbę jawnych pytań egzaminacyjnych do 120.
Cena promocyjna: 34.85 zł
|Cena regularna: 41 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 34.85 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.