RPO: władze ignorują prawa uczniów
Władze zupełnie zignorowały prawa dzieci dwóch roczników: obecnych szóstoklasistów i pierwszej klasy gimnazjum - komentuje założenia reformy oświatowej rzecznik praw obywatelskich.
Władze zupełnie zignorowały prawa dzieci dwóch roczników: obecnych szóstoklasistów i pierwszej klasy gimnazjum - komentuje założenia reformy oświatowej rzecznik praw obywatelskich.
Chaos przestrzenny nie sprzyja efektywnej pracy. O tym, jak dobrze zaprojektować szkolne sale opowie Urszula Szabłowska na Kongresie Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w dniach 27-28 października...
Szykuje się kolejne rozszerzenie uprawnień kuratorów oświaty. To organ nadzoru pedagogicznego będzie powoływał zespół oceniający wnioski dyrektorów szkół o ponowną ocenę ich pracy.
Po 1 września 2017 r. w polskim systemie oświaty będą funkcjonować tylko 8-letnie szkoły podstawowe; w uzasadnionych przypadkach będą szkoły filialne, czyli takie, gdzie klasy znajdują się w różnych...
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nową architekturą Systemu Informacji Oświatowej. Przepisy mają obowiązywać od sierpnia 2017 r.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 6 października 2016 r. uznał, iż brak możliwości zaskarżenia do sądu decyzji o pozbawieniu dyrektorki szkoły jej stanowiska stanowił naruszenie prawa...
Głównym złożeniem diagnozy funkcjonalnej jest zbudowanie profilu możliwości rozwojowych dziecka-ucznia. O tym, jak taką diagnozę postawić i dlaczego warto, opowiedzą prelegenci IIIKongresu Edukacja i...
Reforma nie spowoduje masowych zwolnień nauczycieli. Ewentualne ograniczenie liczby etatów będzie skutkiem niżu demograficznego - podkreśla minister edukacji.
Jeśli wniosek o nagrodę został złożony we wskazanym przepisami terminie, nie ma podstaw do jego wycofania, chyba że są w nim jakieś braki formalne - pisze Marta Handzlik w Dyrektorze Szkoły.
Naukowcy zajmujący się badaniami edukacyjnymi wystosowali list do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, w którym przedstawiają swoje obawy związane z planowaną reformą w polskiej oświacie.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik poinformował, że upublicznione zostały trzyletnie wskaźniki EWD dla gimnazjów za okres 2014-2016.
Już niedługo każda szkoła będzie musiała angażować się w organizację akcji dobroczynnych. Zdaniem ekspertów przymusowy wolontariat niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia.
MENchce zmienić swój pierwotny pomysł. Szkoła branżowa ma dawać uczniom możliwość zdawania takiej samej matury i prawo do podjęcia studiów magisterskich - informuje Dziennik GazetaPrawna.
Resort edukacji udostępnił projekty nowych ramowych programów nauczania dla liceów i dla podstawówek. Treść dokumentów skonsultowano z ekspertami pracującymi nad nową podstawą programową.
Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN, spotkał się z przedstawicielami kierownictwa Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Daleko idące zmiany w edukacji powinny być poprzedzone szczegółowymi badaniami i konsultacjami. Badania takie nie zostały przedstawione opinii publicznej, stąd można domniemywać, że nie zostały one...
Projekt ustawy wprowadzającej reformę oświaty nie daje nauczycielom szans na podwyższenie kwalifikacji i zachowanie pracy - uważają prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), zachęca do dołączenia do programu Chronimy Dzieci. Szkoły i przedszkola, które wezmą udział w programie, dostaną certyfikaty.
Za dwa lata wszystkie szkoły mają mieć dostęp do szybkiego internetu. Współpracę pomiędzy placówkami ułatwić ma natomiast budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Skala nierówności w edukacji jest zbyt duża, szczególnie dotykając dzieci ubogich, należących do mniejszości etnicznych i z niepełnosprawnościami - takie stanowisko wyrazili członkowie Europejskiej...