Znikają "godziny karciane"
Od 1 września 2016 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 668), która znosi obowiązek świadczenia tzw. godzin karcianych - prowadzenia dwóch dodatkowych godzin zajęc ponad pensum.
Przepisy wzbudziły pewne wątpliwości, ponieważ według związków zawodowych nadal pozwalają na przydzielanie nauczycielom godzin bez dodatkowej zapłaty. MEN precyzuje jednak, że takie działania organów prowadzących będą uznane za niezgodne z prawem. Ta sama ustawa ureguluje postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli - dookreśli m.in. zasady wybierania członków komisji dyscyplinarnych oraz wprowadzono możliwość ich odwołania przed upływem kadencji w sytuacji, gdy nie wykonują swoich obowiązków bądź ich zachowanie nie przystaje do pełnionej funkcji.

LEX/Prawo Oświatowe - likwidacja godzin karcianych i odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli w świetle wprowadzonych zmian w ustawie - Karta Nauczyciela>>

Szóstoklasista nie napisze sprawdzianu
Od 1 września 2016 r. obowiązuje również nowela ustawy o systemie oświaty (Dz. U. poz. 1010), która likwiduje sprawdzian szóstoklasistów. Wprowadza także możliwość zakwestionowania wyników egzaminu maturalnego. Maturzyści będą mogli odwołać się także od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej. Sprawę rozpatrzy Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, składające się z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów z danej dziedziny.
Ustawa zmienia również zasady dotowania placówek niepublicznych, precyzując podstawę wyliczania dotacji oraz określając zasady wzajemnych rozliczeń jednostek samorządu terytorialnego.

LEX/Prawo Oświatowe - likwidacja sprawdzianu szóstoklasistów i inne zmiany w ustawie o systemie oświaty>>

Organ prowadzący straci część kompetencji
Ta sama nowelizacja odbiera organom prowadzącym część uprawnień związanych z nadzorowaniem szkół. To kurator oświaty będzie opiniował arkusze organizacyjne placówek oświatowych, będzie miał również mniejszy wpływ na wybór dyrektora szkoły. Zmieni się bowiem skład komisji konkursowycyh - będzie w nich zasiadać po trzech przedstawicieli organu prowadzącego i organu nadzorującego, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców oraz jeden przedstawiciel związku zawodowego.

Jak zorganizować konkurs na dyrektora szkoły?>>

Szkoła nie zatrudni po licencjacie
W nowym roku szkolnym zwiększają się wymogi kwalifikacyjne stawiane nauczycielom - nauczyciele w zasadniczych szkołach zawodowych (uczący przedmiotów ogólnokształcących), placówkach wychowania pozaszkolnego, bursach i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także logopedzi i pedagodzy szkolni będą musieli legitymować się dyplomem magistra.

Gimnazja i zawodówki nie zatrudnią po licencjacie>>

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie
Uczeń, który uczęszcza zarówno na religię, jak i na etykę, otrzyma na świadectwie oceny z obu tych przedmiotów. Obie wliczać się też bedą do średniej. Takie zmiany wprowadzą dwie nowelizację rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. poz. 787), które wejdą w życie 1 września 2016 r.

Uczeń może mieć etykę i religię>>

Nauczycielskie pensje bez zmian
Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od września - podobnie jak obecnie - będą wynosić:
- dla nauczyciela stażysty: 2.265 zł;
- dla nauczyciela kontraktowego: 2.331 zł;
- dla nauczyciela mianowanego: 2.647 zł;
- dla nauczyciela dyplomowanego: 3.109 zł.

Nauczyciele na razie bez podwyżek>>

Nauka pisania wraca do zerówek
Od września obowiązuje również podstawie programowej wychowania przedszkolnego uwzględniono umiejętności z zakresu czytania i przygotowania dzieci do nabywania umiejętności pisania, a także umiejętności matematycznych jako umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki w szkole.
Nowelizacja dostosuje również wymagania do możliwości psychofizycznych i komunikacyjnych oraz tempa rozwoju psychofizycznego dzieci niepełnosprawnych, w tym dzieci z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności.

Czytanie i pisanie wraca do zerówek - rozporządzenie podpisane>>

WIĘCEJ O ZMIANACH W OŚWIACIE>>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów