"Szrot" specjalnie dla nauczyciela? Trudno wyegzekwować sprzedaż lepszego komputera

Zarządzanie oświatą

Część sprzedawców, która zgłosiła się do realizacji bonów dla nauczycieli, potraktowała to jako okazję do pozbycia się komputerów, które się nie sprzedają. Nauczyciele na forach i w mediach społecznościowych piszą, że mają problemy z zakupem lepszego sprzętu, za który chcą dopłacić z własnej kieszeni. Tymczasem przepisy ich do tego uprawniają - niestety, przez lukę, trudno wyegzekwować ich wykonanie.

21.11.2023

Rada rodziców może wpływać na funkcjonowanie szkoły

Jak wynika z przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe w szkołach i placówkach (z pewnym zastrzeżeniem, o którym będzie dalej mowa) działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów - rada rodziców. W ten sposób rodzice mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak szkoła działa i jakie są jej priorytety, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie placówki i lepsze warunki nauki dla dzieci.

20.11.2023

Gmina chce zlikwidować szkołę, kurator z ministrem chcą ją ratować

Zarządzanie oświatą

Kurator oświaty nie został powołany, by przekonywać gminę o potrzebie utrzymania danej placówki albo polemizować z nią w tym względzie. Powinien natomiast wskazać, że gmina nie podoła nałożonemu na nią obowiązkowi zapewnienia edukacji, gdy uchwała zostanie przyjęta, a szkoła zlikwidowana. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

18.11.2023

MSiT: baza "Sportowe talenty" niezbędna, by tworzyć programy aktywizujące młodzież

Kadry w oświacie RODO

Informacje m.in. o wieku, płci, wzroście, wadze czy wyniku testów sprawnościowych wszystkich uczniów trafią do publicznej bazy, która ma monitorować sprawność fizyczną i wyłaniać talenty. Do RPO wpłynęły liczne skargi na tę ustawę. Na wątpliwości RPO odpowiada minister Przemysław Czarnek, który wskazuje, że zmiany były konieczne i wprowadzono je prawidłowo.

15.11.2023

Ruszył proces o kwestię in vitro w podręczniku do HIT

Zarządzanie oświatą

We wtorek, 14 listopada, ruszył proces przeciwko prof. Wojciechowi Roszkowskiemu o treści zawarte w podręczniku przedmiotu historia i teraźniejszość. Pozew dotyczy kontrowersyjnego fragmentu na temat dzieci urodzonych dzięki zapłodnieniu metodą in vitro. Pozew złożyła rodzina dziecka poczętego metodą in vitro.

14.11.2023

Kandydatura dyrektora w trybie pozakonkursowym musi być uzgodniona z kuratorem

Zarządzanie oświatą

Nie można powierzyć stanowiska dyrektora szkoły w trybie pozakonkursowym bez uzgodnienia kandydatury z kuratorem oświaty. Chodzi przy tym o osiągnięcie jednomyślności, a nie tylko przedstawienie propozycji lub konsultację - orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Gmina, reprezentowana przez sekretarza gminy, w drodze porozumienia powierzyła Barbarze B. funkcję dyrektora tej szkoły na okres do dnia 31 sierpnia 2026 r.

13.11.2023

Zmiany w podstawie programowej na liście priorytetów nowego rządu

Zarządzanie oświatą

Dobra edukacja to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ale także realny zysk w postaci wyższego PKB, bo każda złotówka przeznaczona na edukację wraca z nawiązką. Efektywnie zwiększymy wydatki budżetowe na edukację. Zadbamy o zdrowe wyżywienie dzieci w szkołach. "Odchudzimy" i zmienimy podstawę programową - zapowiedziano w zawartej w piątek umowie koalicyjnej.

10.11.2023

IBE zachęca do wypełnienia ankiety na temat wykorzystywania AI w edukacji

Zarządzanie oświatą

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadza ankietę dotyczącą roli sztucznej inteligencji w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Na podstawie zebranych informacji zostaną przygotowane materiały edukacyjne uwzględniające wykorzystanie współczesnych technologii, w tym AI, oraz szkolenia i warsztaty poświęcone sztucznej inteligencji w edukacji.

09.11.2023

I "Nasza szkapa", i ChatGPT? - reforma podstawy programowej wymaga dyskusji

Zarządzanie oświatą

Odchudzenie podstawy programowej w szkołach deklarują wszystkie partie – żadna jednak nie podaje szczegółów, jak to zrobić. Eksperci są zgodni, szkole nie potrzeba kolejnej rewolucji, konieczne są konsultacje z prawdziwego zdarzenia, angażujące wszystkie środowiska zainteresowane edukacją.

09.11.2023

RPO: Niepubliczna szkoła może zostać zlikwidowana z niewłaściwych powodów

Zarządzanie oświatą

Dziś jest możliwa likwidacja prywatnej szkoły, oparta na niewłaściwych przesłankach lub dokonana niezgodnie z prawem, zanim w takiej sprawie wypowie się sąd - uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi szefa resortu edukacji o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Chodzi o niejasności, które pojawiły się podczas badania skargi zgłoszonej przez fundację prowadzącą niepubliczną szkołę podstawową, której uczniowie korzystają z edukacji domowej.

08.11.2023

MEiN zachęca do szkoleń z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego

Ruszyła rekrutacja na trzydniowe, bezpłatne szkolenia z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowe. Szkolenia poprowadzą profesjonalni trenerzy z całego kraju, pasjonaci doradztwa zawodowego oraz eksperci metod edukacyjnych i rynku pracy, którzy opracowali specjalną aktualizację programu ORE wraz z materiałami dodatkowymi i praktycznymi bonusami dla nauczycieli.

08.11.2023

RPD: Bycie przyjaznym uczniom LGBT+ może dyskryminować inne grupy

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich zapytał swojego odpowiednika ds. praw dziecka o to, dlaczego do kontroli wytypował akurat szkoły przyjazne osobom LGBT+. Mikołaj Pawlak odpowiada, że nie kierował się tymi kryteriami, bo w ciągu swojej kadencji kontrolował różne szkoły. Jednocześnie stwierdził, że deklarowanie, że jest się przyjaznym jakiejś grupie uczniów może dyskryminować pozostałych.

07.11.2023

Kuratorzy kontrolują szkoły, które zaangażowały się w Tęczowy Piątek

Zarządzanie oświatą

Pomorskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło kontrole szkół, gdzie został zorganizowany Tęczowy Piątek - kurator oświaty zażądała wyjaśnień od wszystkich szkół w Gdańsku. Fundacja GrowSPACE opublikowała Tarczę Prawną 2.0, która ma pomóc szkołom w przygotowaniu się do kontroli. Fundacja proponuje także pomoc prawną placówkom, które zaangażowały się w akcję.

06.11.2023

Dotacje za dodatek dla nauczycieli trzeba rozliczyć

Finansowanie oświaty

Do końca listopada 2023 roku konieczne jest rozliczenie dotacji otrzymanej na wypłatę dodatków dla nauczycieli wypłacanych w październiku z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Przepisy w tej kwestii nie są do końca precyzyjne. Problemem może być np. kwestia zaklasyfikowania wydatków na nagrody - nie należy tych pieniędzy zaliczać do wydatków bieżących.

04.11.2023

Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które zmienia klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego. Projekt uwzględnia m.in. realizację wniosku ministra właściwego do spraw energii w zakresie wprowadzenia do systemu oświaty nowego zawodu przyporządkowanego do „branży motoryzacyjnej”, tj. technik elektromobilności.

02.11.2023

Branżowe centra umiejętności zorganizują turnusy dla młodocianych pracowników

We wrześniu weszły w życie przepisy, tworzące podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. To nowy rodzaj publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami. Przepisy wykonawcze umożliwią dokształcanie młodocianych pracowników w BCU.

30.10.2023

W przyszłym roku nowe zasady oceniania prac egzaminacyjnych

Zarządzanie oświatą

Obecne zasady sprawdzania zadań maturalnych mogą prowadzić do zarzutów, że wynik egzaminu zależy w dużej mierze od uznania egzaminatora - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do dyrektora CKE. Ten odpowiada, że nie ma instytucji, którym bardziej zależałoby na zapewnieniu rzetelnej, obiektywnej i sprawiedliwej oceny rozwiązań zadań egzaminacyjnych, niż instytucje tworzące system egzaminów zewnętrznych.

24.10.2023

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Marta Kasina z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach otrzymała tytuł Super Dyrektor Przedszkola, zaś Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. To już dziesiąta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 19-20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023

Współpraca szkoły z uczelnią pomoże uczniom świadomie wybrać kierunek studiów

Szkoły średnie coraz chętniej nawiązują współpracę z wyższymi uczelniami, dla uczniów to szansa, by bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery. O swoich doświadczeniach i planach opowiadały dr Ewa Dawidziuk, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Anna Grabek, dyrektor CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.

20.10.2023

Niejasne przepisy utrudnią konkursy na dyrektora szkoły

Zmiany dotyczące składu komisji prowadzącej konkurs na dyrektora szkoły mogą powodować problemy interpretacyjne. Chodzi o wyłanianie członków komisji przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego - wskazywała Agata Piszko, prawniczka specjalizująca się w prawie oświatowym, podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2023