Praca zdalna będzie w znowelizowanym Kodeksie pracy

Prawo pracy

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy, praca zdalna zastąpi w nim telepracę. Przed pracodawcami więc kolejne zmiany i konieczność dostosowania regulacji wewnętrznych, przeszkolenia zespołów kadrowych i zaplanowania dodatkowych środków finansowych. Warto, żeby już teraz pracodawcy zapoznali się z obowiązkami i prawami, jakie już wkrótce wprowadzi projektowana ustawa – pisze Aneta Jurkiewicz.

27.06.2022

Spółka od PPK wyjaśnia zawiłości Polskiego Ładu - czy kompetentnie?

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów zleciło spółce PFR Portal PPK prowadzanie szkoleń online z Polskiego Ładu. Resort nie ujawnia, w jakim trybie wyłoniono ten podmiot i czy spółka otrzymuje za to wynagrodzenie. Zapewnia jedynie, że spotkania mają charakter informacyjny, a przekazywane informacje nie stanowią wykładni prawa. Zdaniem prawników, PFR nie ma kompetencji do prowadzenia szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

27.06.2022

Prezes PiS zapowiada bariery dla odstępstw od "norm płciowych"

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna

Musimy obronić przed szaleństwem, musimy obronić rodzinę składającą się z kobiety i mężczyzny, i oczywiście - daj Boże - z dzieci, no i musimy się obronić przed dominacją pewnego typu kultury, która wynika z pewnego rodzaju, że tak powiem, odejść od normy. Według opozycji to jest dehumanizowanie drugiego człowieka, średniowiecze. Politycy PiS przekonują, że prezes PiS nigdy życiu nie wzywał do dyskryminacji kogokolwiek.

26.06.2022

Lewiatan: W ustawie potrzebna zasada rekompensowania kosztów pracy zdalnej

Prawo pracy

Sejm rozpoczął prace nad długo oczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pracy zdalnej i weryfikacji trzeźwości pracowników. Umożliwienie pracodawcom ustalania jednej kwoty rekompensaty kosztów pracy zdalnej w stosunku do całej załogi bądź grupy pracowników wykonującej podobne prace, a nie w odniesieniu do każdego pracownika – proponuje konfederacja Lewiatan.

24.06.2022

SN: Umowa o zakazie konkurencji z prezesem banku wymaga uchwały rady nadzorczej

Prawo cywilne Prawo pracy

Samo złożenie podpisów przez członków zarządu banku pod umową o zakazie konkurencji nie wystarczy. Potrzebna jest uchwała rady nadzorczej. Była sporządzona umowa o zakazie konkurencji z prezesem banku, ale rada nadzorcza nie podjęła w tej sprawie uchwały, co jest wymagane w prawie spółdzielczym - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną o wypłatę odszkodowania.

24.06.2022

Nie będzie awansów referendarzy, bo nie ma na to pieniędzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Obecnie 57 referendarzy sądowych czeka na awans na stanowisko starszego referendarza. W sumie, jak wylicza Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, potrzebnych jest na to w sumie 637 tys. złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia wskazuje jednak wprost - w 2022 r. nie ma co na to liczyć.

24.06.2022

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury

Rynek Prawo pracy Ukraina

Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania – poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Te 252 tys. pracowników to osoby, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, czyli po 24 lutego 2022 r.

23.06.2022

Pracujących emerytów przybywa, ale rzeczywisty wiek emerytalny nadal niski

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W grudniu 2021 roku 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego 527,1 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę – wynika z danych ZUS. W ciągu siedmiu lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40 proc., ale mimo to efektywny wiek emerytalny w Polsce nadal spada. Preferencja wprowadzona w Polskim Ładzie niewiele dała, dlatego rząd zobowiązał się w KPO do jego podwyższenia od 1 stycznia 2024 r.

23.06.2022

Reforma płacy minimalnej w ochronie zdrowia na ostatnią chwilę

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Związki zawodowe chciałyby w porozumieniach płacowych zawieranych ze szpitalami gwarancji podwyżek, które mają obowiązywać już od 1 lipca. Dyrektorzy placówek są jednak ostrożni. Nie wiadomo wciąż, jaki będzie ostateczny kształt przepisów podnoszących minimalne pensje w ochronie zdrowia. Sygnalizują też problem ze sfinansowaniem oczekiwanego wzrostu uposażeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

22.06.2022

Wakacje, wakacje, ale niekoniecznie dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wakacje się zbliżają, a wraz z nimi jak bumerang wraca temat urlopów pracowników sądów. Skarżą się oni, że z powodu zaległości, częściowo popandemicznych, i problemów kadrowych coraz trudniej im wywalczyć wolne w wakacje. Część z nich chciałaby więc powrotu do praktykowania tzw. wakacji sądowych - czyli czasu zmniejszonej obsady i rozpatrywania głównie pilnych spraw.

22.06.2022

Pracodawcy łatwiej skontrolują trzeźwość pracowników, nawet wbrew związkom zawodowym

Prawo pracy BHP

Pracodawcy w układach zbiorowych pracy lub w regulaminie pracy, albo w obwieszczeniu będą określać m.in. grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości, ale i czas oraz częstotliwość jej przeprowadzania. Zdaniem prawników, propozycja rządu może ułatwić pracodawcom wprowadzenie kontroli nawet wbrew woli związków zawodowych.

22.06.2022

Rząd przyjął Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022

Prawo pracy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 (KPDZ 2022), przedłożoną przez ministra rodziny i polityki społecznej. Głównym celem planu jest wzrost zatrudnienia oraz aktywności zawodowej – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

21.06.2022

Przenoszony urzędnik ma gwarancję zatrudnienia. Poziomu zarobków już nie

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Z procedury przeniesienia mogą skorzystać wyłącznie urzędnicy samorządowi. Pod warunkiem, że nie naruszy to interesu dotychczasowego pracodawcy i jest zgodne z potrzebami nowego urzędu. Przenoszony pracownik może jednak zarobić mniej niż dotychczas.

21.06.2022

Rząd zmierza do zerwania powiązań renty socjalnej z wynagrodzeniem za pracę

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Odejście od powiązania renty socjalnej z wynagrodzeniem za pracę oraz zmiana kierunku w dofinansowaniu dla pracodawców do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami to zmiany, których wprowadzenie zapowiedział we wtorek wiceminister Paweł Wdówik. Jak powiedział, obecnie tylko 2 proc. podmiotów korzysta z dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń. System jest nieefektywny i nie zwiększa zatrudnienia. Zmiany są więc konieczne.

21.06.2022

GUS: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w maju wyniosło 6399,59 zł

Prawo pracy Finanse

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2022 r. wyniosło 6398,94 zł – podał we wtorek GUS. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że w całym 2022 roku wzrost wynagrodzeń sięgnie 13,2 proc. i będzie zbliżony do inflacji.

21.06.2022

Związki: Spór płacowy z rządem, nie z dyrektorem szkoły

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Obecnie stroną sporu zbiorowego w oświacie jest dyrektor szkoły, przedszkola lub placówki. Sprawia to, że procedury określone w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych są fikcją, bo dyrektor nie ma żadnego wpływu na wynagrodzenia pedagogów. Związki zawodowe chcą to zmienić tak, by możliwe było wchodzenie w spór w tej sprawie z rządem.

21.06.2022

Badanie: Pracodawcom udaje się zaangażować w pracę tylko połowę Zetek

Rynek Prawo pracy

Tylko 50 proc. pracowników przed 25 rokiem życia czuje się angażowanych przez swojego pracodawcę, mimo że to właśnie Zetki najlepiej poradziły sobie ze zmianami, jakie przyniosła pandemia i praca zdalna – wynika z badań Kincentric Polska. Młodzi przede wszystkim nie czują wpływu na to, co dzieje się w firmie. Od pracodawcy oczekują większego przyzwolenia na eksperymentowanie i uczenie się na błędach oraz swobody w sposobie wykonywania pracy.

21.06.2022

Minimalne wynagrodzenie za pracę – czas na weryfikację zasad

Prawo pracy Finanse

Regionalizacja płacy minimalnej i ustalanie jej przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, czy może wprowadzenie mechanizmu jej zamrażania – pomysły są różne. Prawnicy są zgodni: czas na weryfikację zasad jej ustalania. Bo automatyczny wzrost płacy minimalnej w czasie wysokiej inflacji oznacza znaczący wzrost kosztów pracy. Fundusz wynagrodzeń prywatnych firm nie jest z gumy.

21.06.2022