MRiPS: Obywatele Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według aktualnych danych, od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Według resortu, praca obywateli Ukrainy stanowi szansę na zniwelowanie deficytu pracowników w niektórych branżach.

14.04.2022

Sąd potwierdził - pracodawca nie może przetwarzać danych o zdrowiu pracownika bez jego zgody

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Warszawski sąd uchylił karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników instytucji państwowej, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Bo, jak orzekł, polecenie pracodawcy było sprzeczne z przepisami prawa, a takich poleceń pracownicy nie muszą wykonywać.

14.04.2022

Pandemia zahamowała rozwój pracowników

Rynek Prawo pracy Koronawirus

W trakcie pandemii możliwości rozwoju zawodowego prawie 30 proc. Polaków obniżyły się - wynika z danych zebranych przez ADP. Pracodawcy dostrzegają tę tendencję i w rozpoczynającym się roku zamierzają wspierać zatrudnionych w obszarze podnoszenia ich kompetencji.

13.04.2022

SN wyjaśni, czy sąd może poprawić błąd w nazwie pozwanej spółki

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wątpliwości, czy można sprostować pomyłkę w nazwie pozwanej spółki, gdy w wyroku sądu pierwszej instancji widnieje pozwana, której dane dotyczące NIP, władz zarządu, a także siedziby nie zgadzają się z danymi spółki, która wniosła apelację. Problem dotyczył sprostowania świadectwa pracy osoby tam zatrudnionej.

13.04.2022

Sądy szafują etatami urzędników - potwierdza inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Dyrektor Sądu Rejonowego w Wejherowie właśnie stracił prace. Ma to związek z zatrudnianiem w tej jednostce urzędników na czas nieokreślony. Skargę dotyczącą naruszenia przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy złożyła “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, a przeprowadzona kontrola to potwierdziła. Szkopuł w tym, że nie chodzi o jeden sąd, takich sytuacji w kraju może być znacznie więcej.

12.04.2022

Zarobki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej będą wyższe jeszcze w 2022 r.

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Wzrost wysokości mnożnika dla każdego z poszczególnych stopni służbowych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej o 0,207, co stanowi 373,30 zł, przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra finansów. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r.

11.04.2022

Badanie: Praca zdalna dobrze służy Polakom

Prawo pracy BHP

Prawie połowa osób pracujących zdalnie deklaruje, że robi to cztery lub pięć dni w tygodniu – wynika z badania przeprowadzonego przez VELUX we współpracy z Ipsos. A dwie trzecie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę, 60 proc. stwierdziło, że ma więcej wolnego czasu, a 54 proc., że poprawia to ogólną jakość ich życia.

11.04.2022

Porzucenie pracy wiąże się z dyscyplinarką, a nie z wygaśnięciem umowy

Prawo pracy

Porzucenie pracy wiązało się kiedyś z wygaśnięciem umowy o pracę. Obecnie nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może zostać zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym będzie ona stanowić przesłankę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. To zaś pociąga za sobą szereg dotkliwych konsekwencji.

11.04.2022

Mały pracodawca firmę zamknie, ale nie może zwolnić osoby szczególnie chronionej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Zamknięcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie kończy istnienia pracodawcy. Do tego przedsiębiorca taki nie przestaje być pracodawcą dla pracownika szczególnie chronionego, np. kobiety na urlopie macierzyńskim, czy osoby w okresie chronionym. Jeśli ona wróci do pracy i złoży wniosek o zmniejszenie etatu do 7/8, to nadal musi płacić jej wynagrodzenie, mimo że np. sklep, w którym ją zatrudniał, już nie istnieje.

11.04.2022

GUS: W 2021 r. w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 68 777 osób

Prawo pracy BHP

W 2021 roku zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 9,6 proc. więcej niż w roku 2020. Zwiększyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących, czyli tzw. wskaźnik wypadkowości, z 4,62 do 5,10 – podał w piątek w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

08.04.2022

Wojewódka: Sankcje nałożone na obywateli Rosji i Białorusi mogą mieć wpływ na funkcjonowanie PPK w Polsce

Prawo pracy PPK

Zgodnie z publicznie dostępnymi danymi, w prowadzonych przez polskie towarzystwa funduszu inwersyjnych PPK oraz PPE uczestniczy blisko 10 tysięcy Rosjan oraz Białorusinów. Okazuje się, że wprowadzane na mocy przepisów europejskich zakazy inwestycyjne, które będą obowiązywały od 12 kwietnia 2022 roku, mogą mieć znaczenie dla gromadzenia w tych formach oszczędności nie tylko przez nich, ale także przez innych uczestników.

08.04.2022

Lewiatan: Staże uczniowskie kuźnią kadr dla przemysłu mody

Rynek Prawo pracy

Branża przemysłu mody, aby sprostać wyzwaniom, potrzebuje wykwalifikowanych kadr. Konfederacja Lewiatan apeluje do firm o organizowanie staży uczniowskich, które będą wspierać młodych ludzi w nabywaniu praktycznych umiejętności. Razem ze Związkiem Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan po raz drugi realizuje projekt, który wspiera budowanie współpracy szkół branżowych i pracodawców.

08.04.2022

Wypalenie zawodowe nie stanowi podstawy do L4, ale warto zadbać o zdrowie pracowników

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Mimo informacji wskazujących na możliwość przyznania zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego z powodu wypalenia zawodowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować taką decyzję lekarza. Uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymaga zmiany prawa, a to z kolei czasu, który pracodawcy powinni wykorzystać na zarządzanie zdrowiem pracowników i w efekcie minimalizację ryzyka absencji osób zatrudnionych. Pisze o tym Joanna Misiun.

08.04.2022

Niemieckie firmy będą sprawdzać, czy ich dostawcy przestrzegają praw człowieka

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać prawo niemieckie, które nakłada na podmioty działające w tym kraju i zatrudniające powyżej 3 tys. pracowników (od 1 stycznia 2024 r. ponad 1 000 pracowników) obowiązek analizy ryzyka naruszeń praw człowieka i zagrożeń dla środowiska w łańcuchu dostaw towarów i usług, z których korzystają w ramach prowadzonej działalności - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

08.04.2022

RPO: Dodatki motywacyjne w policji i więziennictwie mogą być niesprawiedliwe

Domowe finanse Prawo pracy

Policjanci czy więziennicy obojga płci, którzy mogli spełniać kryteria otrzymania dodatków specjalnych, ze względu na opiekę nad dzieckiem, mogą być pomijani przy ich ustalaniu. Warunki przyznawania dodatków motywacyjnych za 2021 r. mogły stawiać osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich w gorszej sytuacji niż pozostałych. A to może naruszać zasady współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjną zasadę dobra dziecka - uważa RPO.

07.04.2022

Kierowca podczas tranzytu nie będzie uznawany za delegowanego

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce, by za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie był uznawany m.in. kierowca, który wykonuje przejazd tranzytem. Założenia do projektu ustawy, która ma implementować przepisy unijne, opublikowane zostały właśnie na wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.04.2022

Pracownicy ZUS walczą o podwyżki - związkowcy piszą do premiera

Administracja publiczna Prawo pracy

Obecne wynagrodzenia w żaden sposób nie są adekwatne do ilości i zakresu wykonywanych przez pracowników ZUS zadań i stopnia ich znaczenia – pisze Związek Zawodowy Pracowników ZUS w piśmie do premiera. Twierdzi, że w ślad ze wzrostem zadań nie idzie wzrost wynagrodzeń pracowników, odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy w sprawny sprzęt IT, godne warunki pracy. Rosną tylko wymagania.

06.04.2022

Z aktywnością zawodową seniorów nie jest źle, ale mogłoby być lepiej

Rynek Prawo pracy

W Polsce sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest dramatyczna, ale konieczne są działania w kierunku wydłużania ich aktywności zawodowej i społecznej – ocenia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym wyzwaniem jest jednak to, w jaki sposób wydłużać aktywność zawodową i społeczną osób starszych.

06.04.2022

Bez specjalnych rozwiązań dla osób głuchych na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Nie będzie specjalnych regulacji prawnych dotyczących dostosowania rynku pracy dla osób głuchych. Powstaną za to jednolite standardy funkcjonowania urzędów pracy ze szczególnym uwzględnieniem modułu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia zaś będą szkolić się w obsłudze osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym z niepełnosprawnościami.

05.04.2022