Najwięcej pracowników delegujemy do Niemiec

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy, Francja oraz Belgia - to państwa, które były najczęściej wybierane w 2018 r. jako cel delegowania pracowników - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 najczęściej wydawane były dla obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.

29.03.2019

Rada Dialogu chce konsultować poselskie projekty

Rynek Prawo pracy

Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zwróciła się do marszałka Sejmu z propozycją zmian w regulaminie Sejmu. Postuluje, by niektóre poselskie projekty ustaw były obowiązkowo opiniowane przez radę. - Zależy nam, aby trafiały do nas propozycje, które dotyczą spraw społeczno-gospodarczych, czyli pracodawców i pracowników - mówi.

29.03.2019

Rynek pracy tymczasowej jest stabilny i nie ma mowy o jego „końcu”

Rynek Prawo pracy

Klienci agencji deklarują, że zapotrzebowanie na pracowników jest stale bardzo duże, a forma zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa wciąż jest bardzo popularna. Problem w tym, że na rynku realnie jest dziś mniej osób, które w ogóle są gotowe podjąć pracę - uważa Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i prezes spółki Work Service.

27.03.2019

Sądy pracy w małych miejscowościach do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zakłada likwidację kilkunastu wydziałów pracy w sądach. Ich sprawy mają być przejęte przez ośrodki w większych miastach. Likwidacja sądów, wbrew zamierzeniom, może nie tylko nie przynieść oszczędności, ale także wydłużyć drogę do sądu i czas rozstrzygania spraw.

27.03.2019

WSA: TVP nie chce ujawnić, ile zarabiają dziennikarze Wiadomości

Prawo pracy

Pracodawca z urzędu nie chroni prywatności swoich pracowników, musi ich zapytać, czy wolno udostępniać do publicznej wiadomości wysokość ich zarobków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję zarządu TVP o odmowie podania wynagrodzeń wydawców i prowadzących Wiadomości.

26.03.2019

RPO: System pomocy psychologicznej dla żołnierzy wracających z misji jest nieskuteczny

Prawo pracy Opieka zdrowotna

W obawie przed zwolnieniem ze służby żołnierze mogą ukrywać objawy stresu, nieporozumień i agresji w rodzinach czy trudności w przystosowaniu się do dalszej służby wojskowej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. RPO prosi ministra obrony o zbadanie skuteczności istniejącego systemu pomocy psychologicznej dla żołnierzy uczestniczących w misjach.

26.03.2019

Mniej pracowników tymczasowych

Rynek Prawo pracy

Agencje pracy tymczasowej informują o istotnym spadku liczby osób pracujących w tej formule prawnej. Odczuwają nie tylko konsekwencje utrzymującego się rynku pracownika, ale również zmian regulacji i zaostrzenia limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawców użytkowników.

25.03.2019

Nauczycielowi zatrudnionemu przez komitet rodzicielski przysługuje rekompensata

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Praca nauczyciela w szkole zatrudnionego przez komitet rodzicielski jest pracą w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 86 Karty Nauczyciela. Nauczycielce przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach – stwierdził Sąd Okręgowy w Siedlcach.

25.03.2019

Cudzoziemcy wolą szarą strefę niż czekanie na zezwolenie na pracę

Rynek Prawo pracy

Cudzoziemiec, który zmienia stanowisko pracy u jednego pracodawcy lub dostaje podwyżkę, musi ubiegać się o nowe zezwolenie na pracę w Polsce. To absurdalny przepis - wskazują pracodawcy - który powoduje, że osoby przyjeżdżające do naszego kraju decydują się na pracę w szarej strefie.

25.03.2019

SA: Służba w wojsku w PRL zaliczana jako praca w szczególnych warunkach

Emerytury i renty Prawo pracy

Gdy ubezpieczony wrócił z wojska, w ciągu 30 dni stawił się na badania lekarskie niezbędne do ustalenia, czy może pracować w szczególnych warunkach. Służba w wojsku miała miejsce bezpośrednio przed, jak i po pracy ubezpieczonego w warunkach szczególnych. Nabył on więc prawo do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

25.03.2019

PFRON pomoże niepełnosprawnym zrobić prawo jazdy

Rynek Prawo pracy

Zakup nowoczesnej protezy, skutera elektrycznego, czy dofinansowanie do prawa jazdy, nie tylko kat. B - umożliwi osobom z niepełnosprawnościami program „Aktywny samorząd” Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - To nie wystarczy, żeby na rynku pracowało więcej niepełnosprawnych.

23.03.2019

Nowy program może zwiększyć aktywność zawodową niewidomych

Rynek Prawo pracy

Powstaje nowy program szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, który może pomóc m.in. niewidomym w podjęciu pracy. Aktywność zawodowa osób z dysfunkcją wzroku jest niższa niż u osób z innymi niepełnosprawnościami, wynosi zaledwie 17 proc.

22.03.2019

Minister zapowiada prace nad mechanizmem stałego wzrostu płac dla nauczycieli

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Namawiam premiera do wypracowania mechanizmu, dzięki któremu nauczyciele będą z roku na rok zarabiać więcej. Chodzi o stałą podwyżkę – mówi w minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Ale zastrzegła, że nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela. - Pedagodzy zasługują na przywileje – podkreśla.

22.03.2019

Czy informacja o PPK musi zostać zawarta w regulaminie pracy?

Prawo pracy

Przepisy kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku zawarcia w regulaminie pracy informacji dotyczących pracowniczego planu kapitałowego. Natomiast regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy może zawierać postanowienia dotyczące dodatkowej wpłaty na PPK.

22.03.2019

Wybrano nowy skład Rady Rynku Pracy

Rynek Prawo pracy

Zbigniew Żurek z Business Centre Club, Andrzej Radzikowski Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan - m.in. te osoby będą zasiadać w Radzie Rynku Pracy. Kadencja rady będzie trwała do 2023 roku.

20.03.2019

Rzecznik MŚP krytykuje sejmowych analityków za ocenę skutków ograniczenia handlu

Rynek Prawo pracy

Biuro Analiz Sejmowych dopuściło się braku profesjonalizmu sporządzając raport na temat skutków ograniczenia handlu w niedzielę - stwierdził w liście do premiera rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Według tego raportu, z powodu wejścia w życie ustawy tygodniowe obroty małych sklepów spadły o 20-30 procent.

20.03.2019

Trudno skontrolować BHP na budowie, gdy nikt nie mówi po polsku

Prawo pracy BHP

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mają problemy z rozpoczęciem niektórych kontroli na budowach, ponieważ często okazuje się, że w momencie ich przybycia nikt nie włada tam polskim językiem. - Otwartym pozostaje więc pytanie w jaki sposób polscy pracodawcy przekazują wymagane informacje np. w kwestii bezpieczeństwa pracy - podkreśla PIP.

19.03.2019