Zgodnie z art. 104 § 1 Kodeksu pracy (dalej k.p.) regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

 

Co znajduje się w regulaminie pracy?

Jednocześnie z art. 1041 k.p. wynika, że regulamin pracy powinien ustalać w szczególności:

  1. organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej,
  2. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy,
  3. porę nocną,
  4. termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia,
  5. wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom,
  6. rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego,
  7. wykaz lekkich prac dozwolonych pracownikom młodocianym zatrudnionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe,
  8. obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, w tym także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą,
  9. przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
  10. informacje o karach stosowanych z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników.

 

Co mówi o tym Kodeks pracy

Przepisy k.p. nie nakładają więc na pracodawcę obowiązku zawarcia w regulaminie pracy określonych postanowień dotyczących pracowniczego planu kapitałowego. Wynika to z faktu, że regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy i w związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, a pracowniczy plan kapitałowy to nic innego jak systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu określonego wieku.

 

Cena promocyjna: 39.21 zł

|

Cena regularna: 49 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł



 

Co mówi o tym ustawa o pracowniczych planach kapitałowych

Także ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (dalej u.p.p.k.) nie nakłada na pracodawcę obowiązku zamieszczenia w regulaminie pracy określonych postanowień dotyczących PPK.

Czytaj też: PPK bez limitu 30-krotności >

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z art. 23 ust. 1 u.p.p.k. określony w art. 183a § 1-5 k.p. obowiązek równego traktowania dotyczy osoby zatrudnionej także bez względu na to, czy jest ona, czy nie jest uczestnikiem PPK. Oznacza to, że regulamin pracy nie może zawierać postanowień, które byłyby dyskryminujące dla pracownika z uwagi na jego uczestnictwo w PPK.

Sprawdź w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - porównanie PPK a PPE >

Informacja o PPK w regulaminie wynagradzania

Ponadto należy dodać, że zgodnie z art. 26 ust. 3 u.p.p.k. wpłata dodatkowa na PPK, finansowana ze środków pracodawcy, może być zróżnicowana na zasadach określonych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy może więc zawierać postanowienia dotyczące dodatkowej wpłaty na PPK, o której mowa w art. 26 ust. 2 u.p.p.k.