Fedorczuk: Dobra sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

Prawo pracy

Najnowsze dane GUS o rynku pracy wskazują, że w czerwcu wzrostowi liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, towarzyszy dalszy spadek bezrobocia rejestrowanego. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) bez pracy oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej - wskazuje Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

23.07.2019

Dr Wojewódka: Dziurawa ustawa pozwoli na opóźnienia w tworzeniu PPK

Prawo pracy PPK

Czasami zdarza się, że jesteśmy o czymś tak bardzo przekonani, np. o istnieniu jakiegoś przepisu, że przyjmujemy jego istnienie na wiarę, nie analizując szczegółowo treści postanowień normatywnych. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja przydarzyła się właśnie polskiemu ustawodawcy w przypadku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pisze dr Marcin Wojewódka.

22.07.2019

Sudoł: Możliwość ustalenia stosunku pracy przez PIP nie mogłaby być decyzją ostateczną

Prawo pracy

Nawet gdyby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość, w drodze decyzji administracyjnej, zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę, to postanowienie inspektora nie mogłoby mieć charakteru ostatecznego, a postępowanie powinno być wieloinstancyjne - podkreśla adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

22.07.2019

Na urlopie często sięgamy po służbowy telefon

Prawo pracy HR

Odbieranie służbowego telefonu oraz służbowej poczty to norma dla polskiego pracownika. Najczęściej z pracą, m.in. na wakacjach, nie rozstaje się kadra zarządzająca. Eksperci podkreślają jednak, że urlop to jedno z podstawowych praw pracownika i w tym czasie nie mamy obowiązku odbierać służbowego telefonu. Brak kontaktu z pracownikiem podczas dni wolnych - nie może być też przyczyną zwolnienia.

20.07.2019

Zasiłek opiekuńczy można wziąć na rodzica

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na chore dziecko, ale można z niego skorzystać także w sytuacji, gdy naszego wsparcia i pomocy w chorobie potrzebuje rodzic. W ciągu roku przysługuje 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19.07.2019

Fedorczuk: Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Prawo pracy

Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku - podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

18.07.2019

Główny Inspektor Pracy chce większych kompetencji dla PIP

Prawo pracy

Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy - uważa Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Eksperci prawa pracy wskazują jednak, że takie rozwiązanie nie zmniejszy kolejek w sądach pracy i może generować dodatkowe koszty po stronie budżetu państwa.

18.07.2019

NIK: W Polsce większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest u nas jednym z najniższych w Europie. Samorządy i administracja publiczna nadal w większości nie podejmują skutecznych działań w celu zatrudnienia takich osób. Prawie połowa skontrolowanych pracodawców łamie prawa osób z niepełnosprawnościami - np. normy ich czasu pracy - wynika z raportu NIK.

17.07.2019

Borys-Szopa: Niewiele błędów przy wypełnianiu wniosków o 500 plus

Prawo pracy

Jeśli ktoś pomyli się, wypełniając dokumenty o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", powinien ponownie wysłać poprawnie wypełniony wniosek - mówi serwisowi Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Zaznacza, że proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie i bez większych problemów.

17.07.2019

Kod QR na świadectwie pracy

Prawo pracy

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku odczytywanie informacji zawartych na świadectwie pracy. Każda strona wzoru świadectwa zostanie wyposażona w stały fotokod (kod QR). - przewiduje to projekt rozporządzenia.

17.07.2019

Raport: Pracodawcę najczęściej zmieniają sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta

Prawo pracy

W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. badanych zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam, jak zeszłoroczny. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 pkt. proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu Randstad pt. „Monitora Rynku Pracy”.

16.07.2019

Komuda: Dla budżetu nie ma różnicy czy na "czarno" pracuje Polak, czy cudzoziemiec

Prawo pracy

Z punktu widzenia prawa, budżetu i rynku pracy nie ma dużej różnicy, czy "na czarno" pracuje w naszym kraju Polak, Ukrainiec czy obywatel innego kraju – za każdym razem skutki są negatywne dla państwa, otoczenia rynkowego, a często także dla samego pracownika. Stroną, która zawsze na tym korzysta, jest pracodawca - wskazuje ekspert rynku pracy Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

16.07.2019

Pozew o mobbing również w czasie zatrudnienia

Prawo pracy HR

W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.

16.07.2019

ZUS daje 50 milionów złotych na poprawę warunków pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zakład przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Dofinansowane mogą być m.in. projekty poprawiające bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy.

15.07.2019

W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

15.07.2019

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

WSA: Stosunek pracy radnego mobbera nie jest chroniony

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

13.07.2019

Rząd chce zaostrzyć kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Podwyższenie kar za powierzenie pracy cudzoziemcom wbrew przepisom - przewiduje wstępna wersja dokumentu pt. "Polityka migracyjna Polski", przygotowanego przez MSWiA. Resort pracy to popiera, bo nielegalne zatrudnienie to nieuczciwa konkurencja. Pracodawcy przestrzegają jednak, że wyższe kary nie zmniejszą szarej strefy i sugerują, by zacząć od uproszczeń w legalizacji pracy obcokrajowców.

12.07.2019

Beata Szydło nie będzie szefową komisji zatrudnienia PE

Rynek Prawo pracy

Była premier nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Zdecydowało o tym głosowanie. Za kandydaturą Szydło było 21 posłów, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

11.07.2019