SN: Urzędnik kancelarii prezydenta zostaje na stanowisku

Prawo pracy

Nieprawidłowości w powoływaniu lub powierzaniu stanowiska w urzędach centralnych nie powodują nieważności porozumień zmieniających umowy o pracę urzędników w nich zatrudnionych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

09.09.2019

Sąd: Dyskryminacja przy delegowaniu pracowników Służby Więziennej

Prawo pracy

Nastąpiło nadużycie prawa przy czasowym delegowaniu pracownika do miejsca pracy znacznie oddalonego od dotychczasowego - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Badał on pozew o dyskryminację funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (SW), którzy byli zaangażowali w działalność związkową.

09.09.2019

Pracownikom łatwiej będzie dochodzić roszczeń z tytułu dyskryminacji

Prawo pracy HR

Każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie w sobotę 7 września. Po wprowadzeniu tych przepisów należy spodziewać się zwiększenia liczby pozwów o dyskryminację i mobbing - przewidują eksperci.

07.09.2019

Teraz każde nierówne traktowanie w pracy będzie dyskryminacją

Prawo pracy

W sobotę wchodzi w życie pozornie nieznacząca zmiana Kodeksu pracy, która rewolucjonizuje dotychczasowe zasady dotyczące stosowania przepisów o zakazie nierównego traktowania i dyskryminacji - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy. I dodaje, że więcej takich spraw może trafiać do sądów.

07.09.2019

SN: Nadgodziny w domu trzeba udowodnić lub uzgodnić z szefem

Prawo pracy

Powód sam pozbawił się możliwości udowodnienia, że pracował w godzinach nadliczbowych - orzekł Sąd Najwyższy. - Wykonując telepracę nie musiał jej ewidencjonować, ale powinien za każdym razem prosić przełożonego o zgodę na jej wykonywanie w czasie dodatkowym, jak zakładała umowa - dodał sąd.

06.09.2019

Fedorczuk: W tym roku bezrobocie może być jeszcze niższe

Prawo pracy HR

Pracodawcy są częściej skłonni finansować dopasowanie kwalifikacji potencjalnego pracownika do potrzeb danego stanowiska pracy. Niskie bezrobocie dla wielu przedsiębiorstw wiąże się nie tylko ze wzrostem kosztów rekrutacji, ale przede wszystkim trudnościami w utrzymaniu dotychczasowej wielkości produkcji czy brakiem możliwości dalszego rozwoju - uważa Monika Fedorczuk

06.09.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w sierpniu 5,2 proc.

Prawo pracy

Szacowana stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba bezrobotnych w sierpniu spadła w dziewięciu województwach. Największy spadek odnotowano w woj. śląskim - o 1,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

05.09.2019

Płaca minimalna w 2020 roku - możliwe, że będzie wyższa niż zapowiadano

Prawo pracy HR

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 złotych brutto na rok 2020. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy prawdopodobnie we wtorek. Podniesienie najniższej krajowej ponad to, co zaproponował rząd, pozwoliłoby na zachowanie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnej pensji.

05.09.2019

Pracownik chce wiedzieć jak pracuje

Prawo pracy HR

Dwóch na trzech polskich pracowników dostaje w pracy informacje zwrotne od swojego szefa. Dla ponad połowy badanych jest to podstawa, aby zrozumieć stawiane przed nimi cele i sposoby ich realizacji – wynika z globalnego badania Workmonitor, realizowanego przez firmę Randstad.

05.09.2019

Płaca minimalna - wyższa dla Mazowsza niż dla Podkarpacia?

Prawo pracy HR

Pracodawcy proponują odejście od ustalania minimalnego wynagrodzenia dla całej Polski i wiązanie jego wysokości z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Wprowadzenie takiego mechanizmu miałoby uzasadnienie ekonomiczne, ale niosłoby ze sobą również zagrożenia, bo mogłoby skutkować utrwalaniem niekorzystnych podziałów na rynku.

05.09.2019

Sjesta, gdy na dworze ponad 30 stopni?

Prawo pracy BHP

NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.

04.09.2019

SN: Dwie odprawy emerytalne dla leśnika

Prawo pracy

Pracownik leśnictwa ma prawo do drugiej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę, nawet jeśli wcześniej ją pobrał w związku z przejściem na rentę inwalidzką, po czym ponownie zatrudnił się w Lasach Państwowych - to sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

03.09.2019

Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył właśnie, że w 2059 roku emerytura kobiet prowadzących własną działalność wyniesie 1810 złotych, a mężczyzn - 2450 złotych - dowiedziało się Prawo.pl. To dramatycznie mało, zważywszy na szacunki ekspertów, według których przeciętne wynagrodzenie za 40 lat wyniesie ok. 15 tysięcy złotych.

02.09.2019

Ambroziewicz: Badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy

Prawo pracy BHP

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

02.09.2019

PIP: Pracodawcy często nie ewidencjonują czasu pracy

Prawo pracy BHP

Nieewidencjonowanie czasu pracy może się wiązać z próbą uniknięcia obowiązku wypłacania pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

30.08.2019

Związki nie zablokują wyboru instytucji zarządzającej PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Na wyłonienie instytucji finansowej, która będzie zarządzała PPK, pracodawcy mają czas do 25 października 2019 r. Związki zawodowe lub reprezentacja pracowników nie może zablokować tego wyboru. Pracodawca musi jednak to z nimi skonsultować. Jeśli tego nie zrobi, może narazić się na wnioski o odszkodowanie.

30.08.2019

Świadectwo pracy bez dyscyplinarki - pracodawcy i ministerstwo przeciwni

Prawo pracy

NSZZ "Solidarność" postuluje, aby w świadectwie pracy nie ujawniano informacji dotyczących rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia - czyli tzw. zwolnienia dyscyplinarnego. Przeciwni zmianom są pracodawcy, którzy uważają, że to ważne dane w procesie rekrutacji.

29.08.2019

Od 1 września zmiany w limitach dla dorabiających emerytów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 3 387,50 zł - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. Jeśli renciści i emeryci przekroczą wyznaczone kwoty ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone.

28.08.2019

Rząd chce zwiększyć podstawę naliczania na ZFŚS

Prawo pracy

Od 1 sierpnia 2019 roku podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Z funduszu finansowane są np. „wczasy pod gruszą”, czy karnety sportowe dla pracowników. Zakłada to przyjęty przez rząd projekt o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

27.08.2019

Premier: Nie będzie testu przedsiębiorcy

Prawo pracy

Przyszłoroczny projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tak zwanego testu przedsiębiorcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

27.08.2019