- Projekt w sprawie wypłaty tzw. trzynastej emerytury jest wyrazem solidarności międzypokoleniowej. Przywracamy właściwy porządek rzeczy, elementarną sprawiedliwość - powiedział w środę, w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd wypełnia zobowiązanie, które padło m.in. podczas ostatniej kampanii wyborczej. - To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony – powiedział premier Morawiecki prosząc posłów o przyjęcie tej ustawy.
Czytaj również: Trzynaste emerytury będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego>>
Dodatkowe świadczenie
W środę, 8 stycznia, Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (druk sejmowy nr 118).
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem tzw. trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie (w 2020 r. jest to 1200 zł brutto).
Cena promocyjna: 95.19 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Dodatkowe świadczenie zostanie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych i strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Zgodnie z projektem pieniądze będą wypłacane z urzędu w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.
Źródłem finansowania tych tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.
Sprawdź również książkę: Emerytury i renty w praktyce >>
Z uzasadnienia do projektu wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 r. zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 r. ma to kosztować ok. 11,7 mld zł.
Jak ustaliło Prawo.pl, drugie czytanie projektu ustawy ma odbyć się w czwartek, 9 stycznia, rano. Jeszcze dziś nad projektem pracować ma Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.