Maria A. (dane zmienione) była zatrudniona w zakładzie krawieckim. Pracodawca rozwiązał łączącą ich umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności pracownicy do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.
Pracownica sformułowała liczne zarzuty
Była pracownica wniosła pozew, w którym domagała się odszkodowania i zadośćuczynienia za doznany mobbing i spowodowany nim rozstrój zdrowia. Zarzuciła, że w czasie trwania stosunku pracy doświadczyła długotrwałego nękania, zastraszania, ośmieszania, poniżania przy innych pracownikach i zmuszania do pracy w soboty. Maria A. wskazała, że przełożona krzyczała na nią i używała wulgarnego słownictwa. Twierdziła też, że doszło do naruszenia wszystkich przepisów prawa pracy oraz zatruto ją ulatniającym się gazem. Uważała również, że przez mobbing, którego doznała została zmuszona do podjęcia leczenia psychiatrycznego i pozbawiono ją zdolności do podjęcia pracy zarobkowej.
Czytaj w LEX: Mobbing i procedury antymobbingowe > >
Zarzuty wobec przełożonej nie znalazły potwierdzenia
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie przeprowadził postępowanie, w trakcie którego wykazano, że przełożona nie odnosiła się źle do swoich podwładnych. Rozdzielała pracę między pracowników, wydając dyspozycje normalnym tonem, nie krzyczała na nich w trakcie rozmowy, nie była nerwowa, wybuchowa i nie używała wulgaryzmów. Czasami mogło się zdarzyć, że mówiła podniesionym głosem, ale nie krzyczała. Przełożona wypowiadała się o Marii A., że jest dobrym pracownikiem i fachowcem. Narzekała na nią jedynie wtedy, gdy zgłosiła pracodawcę do inspekcji pracy. Ponadto na podstawie zeznań świadków ustalono, że przełożona była osobą empatyczną i pomocną oraz starała się spełniać prośby dotyczące poprawy warunków w miejscu pracy. Z uwagi na alergię byłej pracownicy zakupiono nawet dodatkowe odkurzacze.
Czytaj także: Zgłoszenia mobbingu pracodawca nie może ignorować >>>
Relacje pogorszyły się po wydaniu wadliwego zaświadczenia
Z zeznań pracodawcy i byłej pracownicy wynikało, że spór miał swoje źródło w osobistym żalu z powodu nieotrzymania lokalu komunalnego. W czasie zatrudnienia Maria A. złożyła bowiem wniosek o przydział mieszkania. Zwróciła się wówczas do pracodawcy o wydania zaświadczenia o zarobkach. Przez niedopatrzenie pod zaświadczeniem nie postawiono pieczątki zakładu pracy i wniosek byłej pracownicy został odrzucony. Od tej pory była ona negatywie nastawiona do pracodawcy i przełożonej. Natomiast co do wycieku gazu ustalono, że właściciel lokalu wyeliminował zagrożenie i nikt nie odniósł uszczerbku na zdrowiu. Z kolei kontrole przeprowadzone przez inspekcję pracy rzeczywiście wykazały nieprawidłowości, ale zostały one usunięte.
Sprawdź w LEX: Mobbing w świetle przepisów ustawy karnej. Próba wskazania zakresu prawnokarnej ochrony > >
Cena promocyjna: 53.1 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59 zł
Podniesiony ton nie jest mobbingiem
Sąd stwierdził, że Maria A. bezpodstawnie uznawała za mobbing wszystkie okoliczności, które wzbudzały jej niezadowolenie. Żaden ze świadków nie wskazał, by przełożona przejawiała niewłaściwe, powtarzające się, agresywne zachowania wobec jakiegokolwiek pracownika. Nie dostrzegali oni nawet napięcia w jej relacjach z byłą pracownicą. Zebrany materiał dowodowy potwierdził pewne nieprawidłowości w zakładzie pracy, ale nie były one wymierzone w Marię A. i nie zmierzały do jej nękania czy też poniżenia. Sąd podkreślił, że za mobbing nie może zostać uznany sam fakt sporadycznego zwracania się do pracowników podniesionym tonem. Brak było więc podstaw do przyjęcia, że wobec byłej pracownicy doszło do stosowania mobbingu. Mając powyższe na uwadze, powództwo o zadośćuczynienie pieniężne oraz odszkodowanie zostało oddalone.
Orzeczenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 20 listopada 2024 r., sygn. akt IX P 3/23, prawomocne
Zobacz wzór dokumentu w LEX: Wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy (mobbing) > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.