Kobieta w ciąży musi wykazać, że faktycznie świadczy pracę i umowa nie jest pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, gdy głównym motywem jest uzyskanie zasiłku macierzyńskiego, nie jest naganne ani tym bardziej sprzeczne z prawem i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może automatycznie takiej umowy zakwestionować. Pracownice muszą jednak pamiętać, że w razie zakwestionowania ich umów o pracę przez ZUS muszą udowodnić, że faktycznie pracowały u swojego pracodawcy.

17.09.2019

NSA: Dane osobowe z CV przetwarzane legalnie przez pośrednika

Administracja publiczna Prawo pracy

Zleceniobiorca, który przyjmuje CV i list motywacyjny w imieniu administratora danych nie ma obowiązku podawać adresu i innych danych kontaktowych firmy zlecającej usługę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma uprawnień, aby skontrolować bazę danych spółki, która zlecenie przyjęła - dodał.

11.09.2019

SN: Urzędnik kancelarii prezydenta zostaje na stanowisku

Prawo pracy

Nieprawidłowości w powoływaniu lub powierzaniu stanowiska w urzędach centralnych nie powodują nieważności porozumień zmieniających umowy o pracę urzędników w nich zatrudnionych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

09.09.2019

Sąd: Dyskryminacja przy delegowaniu pracowników Służby Więziennej

Prawo pracy

Nastąpiło nadużycie prawa przy czasowym delegowaniu pracownika do miejsca pracy znacznie oddalonego od dotychczasowego - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Badał on pozew o dyskryminację funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (SW), którzy byli zaangażowali w działalność związkową.

09.09.2019

SN: Nadgodziny w domu trzeba udowodnić lub uzgodnić z szefem

Prawo pracy

Powód sam pozbawił się możliwości udowodnienia, że pracował w godzinach nadliczbowych - orzekł Sąd Najwyższy. - Wykonując telepracę nie musiał jej ewidencjonować, ale powinien za każdym razem prosić przełożonego o zgodę na jej wykonywanie w czasie dodatkowym, jak zakładała umowa - dodał sąd.

06.09.2019

SN: Dwie odprawy emerytalne dla leśnika

Prawo pracy

Pracownik leśnictwa ma prawo do drugiej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę, nawet jeśli wcześniej ją pobrał w związku z przejściem na rentę inwalidzką, po czym ponownie zatrudnił się w Lasach Państwowych - to sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

03.09.2019

WSA: Rodzic nie utracił dochodu, gdy nie wyrejestrował działalności gospodarczej

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Odmówiono przyznania świadczenia „500plus” na pierwsze dziecko, z uwagi na przekroczony dochód. Skarżąca wyjaśniła, że wadliwie wyliczano jej dochody. Jednak zdaniem WSA w Gliwicach nie można uznać, że rodzina utraciła dochód, skoro nie wyrejestrowała ona działalności gospodarczej, a jedynie rozwiązała umowę agencyjną.

02.09.2019

SN: Wynagrodzenie dla górnika za godziny nadliczbowe i udział w naradach

Prawo pracy

Do czasu pracy górnika zaliczyć trzeba zebrania przed rozpoczęciem szychty i po niej, w trakcie których składane są raporty i podział czynności pracowników - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Takie orzeczenie wpływa na wysokość 14 pensji i tzw. Barbórek osób zatrudnionych w kopalniach.

23.08.2019

TSUE: Prawo musi chronić obrońcę dyskryminowanej osoby

Prawo pracy RODO

Krajowy prawodawca nie może ustanawiać warunków formalnych, które muszą być spełnione, aby pracownik występujący w obronie dyskryminowanego był chroniony. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że mogłoby to poważnie ograniczyć wykrywanie i eliminowanie przypadków odmiennego traktowania ze względu na płeć.

16.08.2019

WSA: Pracownicze szafki ubraniowe nie mogą być rotacyjne

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.

12.08.2019

SN: Napiwki to część wynagrodzenia, także w okresie wypowiedzenia

PIT Prawo pracy

Napiwki są źródłem zobowiązań płacowych - orzekł Sąd Najwyższy w sporze krupierki z kasynem gry. - To było świadczenie o charakterze premiowym, rekompensatą za minimalną płacę. A zatem powódka miała do niego pełne prawo także w okresie wypowiedzenia - podkreślił sąd i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.08.2019

WSA: Prezes NBP powinien ujawnić umowy zlecenia i o dzieło

Prawo pracy

"Dezintegracja systemu informatycznego" nie może być powodem odmowy udostępnienia umów cywilno-prawnych zawartych przez Narodowy Bank Polski w 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał decyzję prezesa banku za nietrafną i wyeliminował ją z obrotu prawnego.

01.08.2019

SA: Gdy ZUS zmienia decyzję na korzyść ubezpieczonego, procesu dalej się nie prowadzi

Ubezpieczona nie zgodziła się z decyzją ZUS i wniosła odwołanie do sądu okręgowego. Sąd uwzględnił jej argumenty. Wydał wyrok zmieniający decyzję ZUS. Tymczasem sąd powinien był umorzyć postępowanie. Dwa miesiące przed wydaniem wyroku organ rentowy wydał decyzję, która była korzystna dla ubezpieczonej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

31.07.2019

SN: Emerytura górnicza nie należy się byłemu posłowi

Emerytury i renty

Nawet osiem lat pracy w Sejmie nie uprawnia górnika, który był posłem do poboru emerytury górniczej, w sytuacji, gdy nie osiągnął wymaganego wieku albo, gdy nie pracował wystarczająco długo pod ziemią - orzekł Sad Najwyższy w Izbie Cywilnej oddalając skargę kasacyjną powoda.

23.07.2019

Sąd: Obowiązkiem pracodawcy jest przedstawić pracownikowi informację o wypłacanej mu pensji

Rynek Prawo pracy

Kodeks pracy nie przewiduje wprost obowiązku informowania pracownika o danych, które dotyczą jego sytuacji w zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że położna nie mogła domagać się od szpitala przedstawienia jej informacji dotyczącej jej pensji. Przekazywanie pracownikom tzw. pasków wypłat nie jest wystarczające - orzekł Sąd Okręgowy w Łomży.

11.07.2019

SN: Renta rodzinna nie należy się, gdy jest zdolność do lekkiej pracy

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Dorosła osoba, która cierpi na różne dolegliwości, ale może pracować, nie ma prawa do renty rodzinnej - orzekł Sąd Najwyższy. - Praca w warunkach chronionych nie jest przeszkodą dla uznania, że powód może pracować w warunkach zwykłych, o ile jest lekka - dodał.

01.07.2019

WSA: Przewlekłym rozpoznawaniem wniosku o rentę zajmie się sąd pracy i ubezpieczeń społecznych

Ubezpieczenia społeczne

Skarżący złożył do sądu administracyjnego skargę, w której podniósł, że ZUS długotrwale rozpoznaje jego wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Skarga była niedopuszczalna, gdyż w postępowaniu administracyjnym co do zasady wyłączone jest rozpoznawanie skarg z zakresu ubezpieczeń społecznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

30.06.2019