Sąd Najwyższy rozpatrzył doniosły problem: Zaliczenia pracy górniczej według starych i nowych przepisów w zbiegu z uposażeniem posła do emerytury.
Poseł traktowany jak górnik
Wiesław S. wniósł skargę na decyzję ZUS w sprawie wyliczenia mu emerytury górniczej. Wnioskodawca 12 lat był zatrudniony w charakterze górnika, a 8 lat jako poseł i pobierał wynagrodzenie parlamentarzysty.
Czytaj: Kierowca kopalni nie ma prawa do emerytury górniczej
Były poseł złożył wniosek do ZUS przed 1 stycznia 2007 r. na podstawie art. 33 i 36 ustawy o ubezpieczeniu emerytalnym. Według ówczesnych przepisów prawo do emerytury górniczej nabywało się po 15 latach pracy górniczej i 25 latach zaliczanych do pracy górniczej. W okresie przed 2007 r. praca posła była zaliczana do pracy górniczej.
Wiesław S. w trakcie pracy w Sejmie nie rozwiązał stosunku pracy tylko przebywał na bezpłatnym urlopie.
Sądy oddalają pozew
Sąd I instancji orzekł, że wnioskodawca ma 25-letni okres pracy zaliczany do emerytury, ale nie miał 15 lat pracy górniczej. Wobec tego oddalił pozew. Po 1 stycznia 2008 r. zmieniono przepisy i dodatkowo Wiesław S. nie osiągnął 55 roku życia.
Sąd II instancji potwierdził ustalenia Sądu Rejonowego. Sąd Okręgowy orzekł, że wnioskodawca niema stażu górniczego po rządami strych i nowych przepisów.
Od tego wyroku Wiesław S. złożył skargę kasacyjną, w której przekonywał, że łącznie z praca parlamentarzysty uzyskał prawo do emerytury górniczej.
SN utrzymuje w mocy wyrok
Izba Pracy SN nie zgodziła się z argumentami skargi i orzekła, że nie doszło do naruszenia prawa. Sędzia sprawozdawca Beata Gurowska wyjaśniała, że powodem oddalenia skargi był niewystarczający okres pracy w górnictwie obliczony na starych i nowych zasadach.
Sprawdź w LEX: Jakie prace są zaliczane do prac górniczych? >
Zgodnie z art. 50a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: górnicza emerytura przysługuje mężczyźnie, który spełnia następujące warunki:
- osiągnął wiek 55 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący – łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą – co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50 c ust. 1 ustawy emerytalnej lub
- osiągnął wiek 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący – łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą – co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50 c ust. 1 ustawy.
Jak zaznaczył SN powód tych warunków nie spełniał.
Sygnatura akt I UK 104/18, orzeczenie z 16 lipca 2019 r.
Cena promocyjna: 95.19 zł
Cena regularna: 119 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.