WSA: Dostęp do instrukcji bhp musi być stały i nieograniczony

Prawo pracy BHP

Pracodawca musi zapewnić pracownikom stały i nieograniczony dostęp do instrukcji bhp dla obsługi maszyny. Taki charakter miała jedynie jej skrócona wersja, która nie była kompletna. Natomiast bez znaczenia była okoliczność, że pracownicy kiedyś zapoznali się rozbudowaną instrukcją i mogli to uczynić ponownie w każdej chwili, ponieważ nie została ona umieszczona przy maszynie - orzekł WSA w Gdańsku.

20.04.2020

SA: Pracodawca, jako płatnik składek, jest stroną w sporze pracownicy z ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd okręgowy w sprawie ubezpieczeniowej zaniechał zawiadomienia płatnika składek o niektórych z podejmowanych czynności. Zaniedbanie sądu było poważnym naruszeniem przepisów. Postępowanie dotknięte było nieważnością, skoro jedna ze stron nie mogła bronić swoich praw w procesie - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

06.04.2020

SA: Stan niezdolności do pracy wymaga oceny specjalistów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sąd nie może wkraczać w sferę wiadomości specjalnych. Taką wiedzą dysponują tylko eksperci. Opinia biegłego oceniana jest pod kątem jej rzetelności i logiczności. Sąd nie może czynić ustaleń wbrew rzetelnym ekspertyzom - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

03.04.2020

SN: Pracodawca ma płacić składki od nadgodzin z umowy cywilnej

Ubezpieczenia społeczne

Gdy pracownik pracuje dodatkowo na podstawie umowy cywilnej zawartej ze swoim pracodawcą, to ten ostatni ma obowiązek opłacania za niego składki na ubezpieczenie. Jest to odpowiedź na nadużycia sprzeczne z ochroną zatrudnionego, choćby w zakresie czasu pracy, czyli problemu nadgodzin - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

02.04.2020

SA: Praca w innym dziale przemysłu nie wyklucza emerytury z rekompensatą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prace kierowców ciągników i kombajnów nie zostały zaliczone do rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, tylko do transportu. Jednakże pomimo ich przyporządkowania do innego działu przemysłu, należy je uznać za prace w szczególnych warunkach, które uprawniają do przyznania rekompensaty. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że przemawia za tym stopień ich szkodliwości i uciążliwości.

31.03.2020

SN: Sąd karny uniewinnia, a sąd pracy udowadnia kradzież

Prawo karne Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.

26.03.2020

SO: Karą umowną nie można zmusić lekarza do podjęcia pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.

25.03.2020

SA: Ubezpieczony nie musi oddawać nienależnie pobranych pieniędzy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odkrył, że ubezpieczony niesłusznie pobierał świadczenia z KRUS. Organ upomniał się o te pieniądze, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nie trzeba ich zwracać. Ubezpieczony nie miał bowiem zamiaru umyślnego wprowadzenia organu w błąd. Sąd wyjaśnił, że zrozumienie dokumentów mogło być dla ubezpieczonego za trudne.

23.03.2020

Sąd Pracy: Należało przeszkolić pracownika, a nie go zwalniać

Prawo pracy

Pracodawca nie może zwolnić pracownika za brak kwalifikacji do wykonywania nowych obowiązków. Zmieniając organizację pracy w firmie należy raczej umożliwić mu uzyskanie niezbędnych umiejętności, np. przez przeszkolenie albo wyznaczenie czasu na ich zdobycie we własnym zakresie, niż rozwiązywać stosunek pracy - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

11.03.2020

WSA: Ukaranemu policjantowi trzeba obniżyć dodatek służbowy

Policja Prawo pracy

Ukaranie policjanta karą dyscyplinarną zobowiązuje jego przełożonych do obniżenia mu dodatku służbowego. Wydawane w tej sprawie rozkazy personalne mają charakter związany i nie są podejmowane w ramach uznania administracyjnego. WSA w Gdańsku wskazał, że do uznania przełożonego pozostawiono jednie ustalenie skali obniżenia dodatku.

10.03.2020

Sąd Pracy: Zadośćuczynienie za mobbing, nawet dla odpornego psychicznie pracownika

Prawo pracy

Pracodawca mobbingował pracownicę, jednak jej depresja nie miała związku z sytuacją w pracy. Niezależnie od tego instytucja ma obowiązek zapłacić jej 5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie jej zdrowia, godności i prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - orzekł Sąd Okręgowy w Płocku.

09.03.2020

SA: Podstawa wymiaru składki ubezpieczonego musi być pewna

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W postępowaniu sądowym strona może udowadniać postawę wymiaru składki, czyli wynagrodzenie pracownika, wszelkimi środkami dowodowymi, które wynikają z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

26.02.2020

SN: Gdy rolnicy pracują we Włoszech, to grozi im odebranie świadczeń w Polsce

Emerytury i renty Prawo pracy

Ustawa o rentach strukturalnych zakłada, że podjęcie pracy za granicą oznacza zawieszenie tej renty i taka osoba nie ma prawa podlegać polskim ubezpieczeniom. A co więcej organ ubezpieczeniowy może zażądać zwrotu pobranego świadczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

25.02.2020

SN: Pracownik nie dostanie 14-tki, gdy wypłaty zawieszono w porozumieniu

Prawo cywilne Prawo pracy

Pracownik nie otrzymuje nagrody rocznej, tzw. 14-tki, gdy nastąpiło zawieszenia układu zbiorowego, a zgodził się on na nowe, indywidualne warunki pracy i płacy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Dodał, że skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w tej kwestii nie może być uwzględniona.

25.02.2020

SN: Zakaz konkurencji ogłoszony w ostatnim dniu pracy - dopuszczalny

Prawo cywilne Prawo pracy

Oświadczenie o skorzystaniu przez spółkę z zakazu konkurencji w ostatnim dniu pracy jest dopuszczalne, wtedy pracownik wypowiadający umowę musi być elastyczny i szukać zatrudnienia w firmie niekonkurencyjnej do swojego pracodawcy - orzekł Sąd Najwyższy. Pracodawca w ocenianym przypadku nie skorzystał tego warunku umowy, ale były pracownik skarżył go dla zasady.

24.02.2020

SN: Świadectwo służby celnikowi trzeba wydać, gdy przechodzi do "cywila"

Prawo pracy

Funkcjonariusz służby celno-skargowej otrzymuje świadectwo służby - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy. A obowiązek wydania tego świadectwa obciąża skarb państwa reprezentowany przez właściwą izbę skarbową - dodał i podkreślił, że ta uchwała nie jest sprzeczna z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 r.

21.02.2020

SN przekazuje sprawę emerytur SB-eckich 7 sędziom i czeka na wyrok Trybunału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Wysokość obniżonych świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy oceni pod kątem odpowiedzialności zbiorowej i praw człowieka 7-osobowy skład Sądu Najwyższego. Tak postanowiła Izba Pracy 19 lutego br. w składzie trzech sędziów, pozostawiając pierwszeństwo orzekania Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w tej sprawie zbierze się 17 marca br.

19.02.2020