SN: Zdejmowanie drona z drzewa to nie obowiązek pracownika

Prawo pracy BHP

Wypadkiem przy pracy nie jest złamanie kręgosłupa na skutek zdejmowania z drzewa drona na prywatnej posesji pracodawcy i wykonywania poleceń jego małżonka. Pracownik jest bowiem zatrudniony w sklepie, a posesja znajduje się w innej miejscowości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

16.01.2021

Po śmierci funkcjonariuszy ich sprawy o emeryturę toczą się nadal

Emerytury i renty

Państwo spiera się z funkcjonariuszami z okresu PRL nawet po ich śmieci. Dyrekcje biur emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (Służba Więzienna) składają apelacje od orzeczeń sądowych w sprawie obniżonych świadczeń emerytalnych i prowadzą procesy, mimo, że funkcjonariusze już nie żyją.

15.01.2021

WSA: Skargi na decyzje ZUS w sprawie zwolnień z opłacania należności rozpoznaje warszawski WSA

Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

ZUS ma siedzibę w Warszawie. Organ, w odróżnieniu od oddziałów ZUS, posiada osobowość prawną. Okoliczność ta ma znaczenie przy ustalaniu właściwego terytorialnie sądu administracyjnego, który powinien rozpoznać skargę. Co do zasady na wybór właściwego sądu rzutuje siedziba organu, którego decyzja jest kwestionowana - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.01.2021

NSA: Praca w warunkach narażenia nie wystarczy, żeby stwierdzić chorobę zawodową

Prawo pracy BHP

Wykonywanie pracy w warunkach narażających na chorobę zawodową nie wyklucza, że została ona spowodowana innymi przyczynami, które nie były związane z zatrudnieniem. Dla jej stwierdzenia trzeba bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy schorzeniem a sposobem wykonywania pracy. Jego istnienie musi być oparte na orzeczeniach lekarskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.01.2021

WSA: Niełatwo uzyskać prawo do renty rodzinnej w trybie wyjątkowym

Emerytury i renty

Prawo do renty rodzinnej w drodze wyjątku nie zależy wyłącznie od trudnej sytuacji wnioskodawcy - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Przypomniał, że świadczenie w drodze wyjątku nie może być uznane za świadczenie socjalne przyznawane wyłącznie według potrzeb związanych z trudną sytuacją materialną strony.

30.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020

SN: Macierzyństwo chronione przez państwo, ale nie wtedy, gdy matka obchodzi prawo

Ubezpieczenia społeczne

Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.

10.12.2020

TSUE: Polska i Węgry przegrały spór o dyrektywę wzmacniającą prawa pracowników delegowanych

Prawo pracy Prawo europejskie

Unijny prawodawca mógł przeprowadzić ponowną ocenę interesów przedsiębiorstw korzystających ze swobody świadczenia usług oraz interesów ich pracowników delegowanych do innych państw członkowskich w celu zapewnienia, by to swobodne świadczenie tych usług odbywało się w warunkach uczciwej konkurencji - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

08.12.2020

SN: Urlop po porodzie jest obowiązkowy

Ubezpieczenia społeczne

W wyjątkowej sytuacji podjęcie pracy przez kobietę w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie znosi ani prawa do urlopu macierzyńskiego ani prawa do odpowiadającego mu zasiłku. Wyłączenie tego prawa musiałoby być wyraźne w ustawie i mogłoby być wątpliwe konstytucyjnie, ze względu na inne prawa kobiet - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

08.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

TSUE: Dyrektywa o delegowanych pracownikach ma zastosowanie do transportu drogowego

Prawo pracy Prawo europejskie

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.12.2020

SN: Składki ZUS od tłumaczy zależą od treści umowy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Tłumaczenia umów i korespondencji wykonane jako umowa o dzieło nie mieszczą się w granicach przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustalających obowiązkowe i dobrowolne tytuły podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z kolei działalność tłumaczy realizowana w ramach świadczenia usług stanowi tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

01.12.2020

SA: KRUS mógł żądać zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń

Emerytury i renty

Wnioskodawca powinien zwrócić nienależnie pobrane świadczenie, mimo że informował organ rentowy o zmianie sytuacji swojej rodziny. Z przepisów wynika, że taki obowiązek istnieje nawet jeśli wnioskodawca zawiadamiał organ rentowy o zaistnieniu okoliczności rzutujących na prawo do świadczeń - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

30.11.2020

Praca niewolnicza za 7 euro za godzinę albo kara umowna. Sąd - niedopuszczalne

Prawo cywilne Domowe finanse

Ograniczenie prawa do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów jest dopuszczalne. Nie może jednak prowadzić do wyłączenia tego uprawnienia - orzekł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim rozpatrując sprawę Polaka zaangażowanego do pracy w niemieckim gospodarstwie rolnym. A tak byłoby, gdyby każdorazowo o ich istnieniu decydował zlecający.

26.11.2020

WSA: Skierowanie kierowcy na badania lekarskie wymaga dysponowania miarodajnymi dowodami

Prawo pracy

Organy zgodnie uznały, że kierowca powinien być poddany badaniu lekarskiemu w celu weryfikacji istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Decyzje zapadły w oparciu o opinię sporządzoną w innej sprawie. Z dowodu tego nie wynika jednak, by kierowca stanowił zagrożenie w ruchu drogowym. Decyzje nie mogły zatem się ostać - orzekł WSA w Gdańsku.

24.11.2020

SA: Język migowy nie jest zrozumiały dla większości społeczeństwa

Ubezpieczenia społeczne

ZUS bezzasadnie odmówił przyznania wnioskodawczyni renty socjalnej - należało przyjąć, że jest ona osobą całkowicie niezdolną do pracy. Z uwagi na swoje schorzenia nie jest w stanie komunikować się z potencjalnym pracodawcą i z innymi osobami. Może posługiwać się wyłącznie językiem migowym, co uniemożliwia wykonywanie przez nią pracy - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

21.11.2020

SO: Prezes krzyczy i grozi zwolnieniem, ale to nie powód, by wypłacić mu pieniądze

Prawo pracy Finanse

Kasjer, który wbrew wewnętrznym regulacjom wypłacił prezesowi z kasy spółki pieniądze, działał na szkodę spółki. Ta mogła go więc zwolnić dyscyplinarnie, pod warunkiem, że wiedział o ich obowiązywaniu i treści - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie i przyznał odszkodowanie bezprawnie zwolnionemu pracownikowi.

20.11.2020

TSUE: Zasada równości nie przeszkadza ustanowieniu urlopu tylko dla ochrony matek

Ubezpieczenia społeczne

W krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic zarówno w odniesieniu do skutków ciąży, jak i w odniesieniu do macierzyństwa – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18.11.2020

SO: Faktycznie dyscyplinarka, ale w świadectwie pracy może być co innego

Prawo pracy

Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.

18.11.2020