Cielibała: Konieczne jest, by ZUS przeprowadzał autokontrolę swoich decyzji

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zdarza się, że ZUS stawia przedsiębiorcom zarzuty fikcyjnego zatrudnienia pracowników w celu wyłudzenia świadczeń, bez oparcia w materiale dowodowym. Wydaje się, że zarzuty mają pasować do z góry przyjętej tezy. W efekcie chorzy pozostają często bez środków do życia i muszą czekać na orzeczenie sądu – mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.

14.03.2025

Prezes PFRON nie może wszczynać postępowań po pół roku od audytu KAS

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

NSA orzekł, że po upływie sześciu miesięcy od podpisania przez pracodawcę sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową, przedawnia się prawo prezesa PFRON do wszczęcia postępowania w sprawie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeżeli ta korzystna dla pracodawców linia orzecznicza się utrzyma, można zapewne spodziewać się zmiany przepisów poprzez literalne wyłączenie stosowania art. 165 par. 1 ordynacji podatkowej do wpłat na PFRON – pisze radca prawny Anna Pałecka-Błaszczyk.

11.03.2025

Ustawodawca nie przestrzegał zasad poprawnej legislacji, a chce, by emeryci znali skutki prawa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie do porządku prawnego art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej stanowi przykład naruszenia szeregu standardów konstytucyjnych. Analizując orzecznictwo dotyczące tego przepisu, można zauważyć, że często pojawia się teza, iż emeryt od 6 czerwca 2012 roku, czyli od chwili ogłoszenia ustawy nowelizującej wprowadzającej art. 25 ust. 1b, powinien był wiedzieć, że stan prawny uległ zmianie i w przypadku emeryta pobierającego emeryturę wcześniejszą, emerytura przyznana mu w wieku powszechnym ulegnie obniżeniu. Z tezą tą nie sposób się jednak zgodzić – pisze dr Andrzej Hańderek.

07.03.2025

Derdziuk: Dobrowolny ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Dobrowolny ZUS zakłada indywidualną odpowiedzialność za brak środków na starość. Bez przymusu odprowadzania składek tacy ludzie oczekiwaliby od państwa wsparcia. Owszem, żyjemy w Europie, gdzie opieka socjalna jest standardem, ale chcemy, żeby każdy był kowalem swojego losu i płacił składki, aby miał wypracowaną przez siebie emeryturę - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, w rozmowie z Prawo.pl. Podkreśla, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość płacenia wyższych składek emerytalnych niż ryczałt. A ile osób to robi? Mniej niż 1 procent.

05.03.2025

40 000 zł odszkodowania za dyskryminację pracowniczą w dobie pandemii

Prawnicy Prawo pracy BHP

W dobie pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw i instytucji stanęło przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego swoim pracownikom i klientom. Jednakże, jak pokazuje sprawa sądowa dotycząca jednego z pracodawców, granica między troską o zdrowie publiczne a naruszaniem praw pracowniczych, może być bardzo cienka - pisze radca prawny Mariusz Woźniak.

03.03.2025

Dariusz Użycki: Trzeba pukać, a nie czekać aż ktoś do nas zapuka

Prawo pracy HR

Mamy prawo do błędów i błędnych decyzji zawodowych, które ja też oczywiście podejmowałem. Ale przychodzi taki moment w życiu, że potrzebne są nam nowe dane, żeby zrobić coś nowego. Bez działania nie dowiem się tego. Istotna natomiast jest autorefleksja i wyciąganie wniosków oraz koncept na siebie, które mogą pomóc w minimalizowaniu błędów – mówi o budowaniu strategii rozwoju kariery zawodowej w rozmowie z Prawo.pl dr Dariusz Użycki.

01.03.2025

Quo vadis, Ustawodawco?

Prawo pracy

Od jakiegoś czasu świat prawa pracy żyje zmianami do kodeksu pracy. Jest ich dość sporo, co ma różne podstawy w zakresie oceny. I jedną ze zmian chciałbym opisać. Mam na myśli kwestię mobbingu. I nie chodzi o samą definicję, ale o cały pakiet zmian, który jest właśnie konsultowany z partnerami społecznymi. Chociaż konsultowanie to za dużo powiedziane, chociażby z racji tego, że jest w trybie przyspieszonym, co należy ocenić negatywnie. I taka opinia jest zarówno po stronie związków zawodowych, jak i pracodawców – pisze dr hab. Daniel Książek.

26.02.2025

Obowiązki spoczywające na pracodawcach w związku z przygotowaniem i rozesłaniem PIT-11

PIT Prawo pracy

Początek roku to intensywny okres dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na obowiązek bezbłędnego i terminowego wystawienia PIT-11, a następnie przekazania dokumentu urzędom skarbowym oraz pracownikom. Jak się okazuje, wywiązanie się z tych obowiązków może nastręczać trudności. Te z kolei, w dalszej perspektywie, mogą wywoływać szereg negatywnych konsekwencji - pisze Klaudia Ziętkowska z Grant Thornton.

20.02.2025

Imprezy karnawałowe a regulacje prawnopracownicze

Prawo pracy BHP

Imprezy karnawałowe organizowane przez firmy stanowią doskonałą okazję do integracji zespołu i budowania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Jednak ich organizacja wymaga uwzględnienia przepisów prawa pracy oraz zasad równego traktowania pracowników – piszą adwokat Agnieszka Anusewicz i radca prawny Karolina Kalinowska. I podkreślają, że dobrowolność uczestnictwa, bezpieczeństwo wydarzenia czy rozliczanie czasu spędzonego na imprezie to tylko niektóre kwestie, które pracodawcy powinni wziąć pod uwagę.

05.02.2025

ZUS skuteczny w kontrolach, to dla przedsiębiorców same problemy

Ubezpieczenia społeczne

Z danych zawartych w sprawozdaniu z działalności ZUS wynika, że w 2023 r. przeprowadzono 26 754 kontrole płatników składek, 97,1 proc. z nich było zaplanowanych, a 2,9 proc. doraźnych. Nieprawidłowości ujawniono w 93,7 proc. przypadkach. Statystyki za rok 2024 prawdopodobnie będą zbliżone do tych z 2023 r. ZUS skutecznie typuje podmioty do kontroli, skoro w przeważającym zakresie wykrywane są nieprawidłowości. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych zatrudniających większą liczbę osób, ryzyko wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości jest bardzo wysokie - pisze Katarzyna Łochowska, adwokat.

03.02.2025

Wcześniejsze emerytury a naruszenie standardów konstytucyjnych

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie do porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej stanowi przykład naruszenia szeregu standardów konstytucyjnych. Chodzi m.in. o zasadę zaufania obywatela do państwa i prawa, zasadę bezpieczeństwa prawnego, a także kwestię równości wobec prawa i niedyskryminacji – pisze dr Andrzej Hańderek, radca prawny z Krakowa.

22.01.2025

Przemysław Żydok: Likwidacja pułapki rentowej teraz jeszcze ważniejsza

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność ESG

Likwidacja pułapki rentowej jest dziś ważniejsza niż kiedyś, bo od zeszłego roku zmieniliśmy system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono świadczenie wspierające, a od tego roku mamy jeszcze nowy dodatek dopełniający do renty socjalnej – mówi Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja, inicjator i koordynator Partnerstwa Inclu(vi)sion. Według niego zmiany co do zasady są pozytywne, choć komplikują i tak dość chaotyczny system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

17.01.2025

Wolna Wigilia? Na te kwestie kadrowe warto zwrócić uwagę w 2025 roku

Prawo pracy HR

Uchwalona przez Sejm RP 6 grudnia 2024 roku nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, jeżeli zostanie podpisana przez Prezydenta RP, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Patrząc na przepisy tej ustawy przez pryzmat otoczenia prawnego pracodawcy, można wskazać na nieoczywiste zagadnienia, które nie wynikają wprost z tekstu ustawy – pisze Tomasz Czerkies, radca prawny.

16.12.2024

ESOP - jak dać udziały pracownikom w spółkach akcyjnych

PIT Prawo pracy Spółki Zarządzanie

ESOP (Employee Stock Option Plan) to program, który umożliwia pracodawcom motywowanie swojej kadry poprzez nabycie akcji lub udziałów firmy. ESOP może znacznie różnić się w zależności od formy spółki, zarówno pod względem wdrożenia, jak i opodatkowania – piszą Paweł Skurzyński i Adam Moryń z kancelarii PragmatIQ.

30.11.2024

Jak prawidłowo i zgodnie z przepisami wprowadzić program akcji pracowniczych?

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Program motywacyjny taki jak ESOP jest sprawnym narzędziem, które umożliwia pracownikom uczestniczenie w zysku spółki. Jego wprowadzenie w firmie ma na celu działanie pro-pracownicze - ma bowiem wpłynąć na poprawę zaangażowania oraz efektywności kadry - piszą Paweł Skurzyński i Bartosz Głogowski z kancelarii PragmatIQ. I podkreślają, że tego rodzaju program wymaga przygotowania odpowiedniego regulaminu oraz umów, ale stwarza też wyzwania związane z przepisami prawa pracy.

26.11.2024

ESOP, czyli jak skutecznie motywować kluczowych pracowników i kadrę menadżerską

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Pracodawcy nierzadko zmagają się ze spadkiem zaangażowania pracowników czy też trudnościami w zatrzymaniu specjalistów, spowodowanymi brakiem spójnej wizji wieloletniej współpracy. Niski poziom motywacji zespołu, zwłaszcza wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników, może prowadzić do niższej produktywności i gorszych wyników firmy. Dodatkowo, konkurencja na rynku sprawia, że utrzymanie najlepszych specjalistów w organizacji jest niełatwe – piszą radcowie prawni Michał Walczak i Paweł Skurzyński z PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak.

16.11.2024

Dąbal: Konieczne jest wprowadzenie przepisów chroniących zdrowie psychiczne współczesnych pracowników

Prawo pracy BHP HR RODO

Depresja jest obecnie jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do 2030 r. może ona stać się najczęściej diagnozowaną chorobą. W kontekście prawa pracy rodzi to istotne pytania: czy pracodawcy mają prawo interesować się stanem psychicznym swoich pracowników i jak daleko mogą posunąć się w dążeniu do zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak samobójstwa, nie naruszając jednocześnie ich prywatności – pisze prawnik Bartłomiej Dąbal.

09.11.2024

Katarzyna Lorenc: Nikt nie uczy ludzi pracy. A to błąd

Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy

Ludzie nie są nauczeni pracować. Bardzo często wydaje im się, że praca to odpowiadanie na maila i udział w spotkaniach. Wielu nie potrafi skoncentrować się na pracy i poradzić sobie z rzeczami, które od tej pracy ich odrywają – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka zarządzania i efektywności pracy. Jak twierdzi, pracy nie uczy szkoła, która nie pomaga w odkrywaniu talentów, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. Stąd problemy z wyborem zawodu i w efekcie – tak ogromna skala wypalenia zawodowego.

08.11.2024

Ochrona nie tylko sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści

25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Zobowiązane organizacje już wdrożyły lub właśnie wdrażają procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa – pisze dr Michał Starczewski. I podkreśla, że zarówno tytuł ustawy, jak i zakres regulacji określony w jej art. 1, kładą nacisk na ochronę sygnalistów.

29.10.2024

Monika Zakrzewska: Zatrudnienie wspomagane z szansą na standaryzację i upowszechnienie

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

W usłudze zatrudnienia wspomaganego ważne jest, by była dla wszystkich, więc należy tak skonstruować standard i kryteria rekrutacji, aby przede wszystkim osoby, które potrzebują długotrwałego wsparcia także mogły je otrzymać w ramach tej usługi – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Monika Zakrzewska, prezeska Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego, socjolożka, członkini wielu zespołów eksperckich.

12.10.2024