RPO apeluje o wybory dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Wybory Niepelnosprawność

Przed wyborami w 2023 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oceniło dostępność 143 lokali wyborczych i jedynie w 36 nie stwierdzono żadnego uchybienia. Pomimo zmian w prawie i prac na poziomie samorządów, problem pozostaje aktualny i wciąż ma charakter systemowy. RPO apeluje przed kolejnymi wyborami do samorządów, aby skorzystały z przygotowanych rekomendacji i umożliwiły tej grupie obywateli udział w wyborach.

04.04.2024

W 2024 r. więcej ulg dla rodzin osób z niepełnosprawnością

PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

W rozliczeniu za 2023 r. rodzice wychowujący jedno dziecko z niepełnosprawnością skorzystają z ulgi rodzinnej niezależnie od tego, ile wynoszą ich dochody. Nie obowiązuje ich limit 112 tys. zł. Rozszerzony został również krąg osób uprawnionych do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki na cele rehabilitacyjne rozliczą także ci, którzy utrzymują niepełnosprawnego wnuka, wnuczkę, babcię lub dziadka.

30.03.2024

Urzędy mogą skorzystać z wytycznych, tworząc dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Niepelnosprawność

Jak dostosować miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami przed urzędem czy zorganizować przestrzeń komunikacyjną w budynku można m.in. dowiedzieć się z raportu podsumowującego wsparcie doradcze dla koordynatorów ds. dostępności. Raport wskazuje na rozwiązania prawne, dobre praktyki i rozwiązania niskokosztowe, które można zastosować w urzędzie.

27.03.2024

Waloryzacja kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami o krok

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Z inicjatywy Federacji Przedsiębiorców Polskich w Radzie Dialogu Społecznego podjęto prace nad uchwałą partnerów społecznych, która może doprowadzić do zwaloryzowania kwot dofinansowań wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o wskaźniki wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 r., czyli o 19,4 procent - poinformowała FPP w poniedziałek.

25.03.2024

Niepełnosprawny zakłada firmę? PFRON przyzna dotację

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Niepełnosprawny może otrzymać z PFRON dotację na założenie firmy. W tym celu składa wniosek do powiatowego urzędu pracy, zgodnie z miejscem zamieszkania. Wysokość wsparcia zależy od tego, na jaki okres zobowiąże się do prowadzenia działalności. Może ono wynieść nawet 113 tys. złotych. Nie wolno jednak wcześniej korzystać z tego rodzaju wsparcia.

22.03.2024

Są wątpliwości, czy osoba z niepełnosprawnością będzie mogła realnie wybrać asystenta

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej nie zapewnia realnej szansy wyboru asystenta przez osobę, którą będzie wspierał. Nie określa górnej granicy wieku, do której można by korzystać z usług finansowanej z budżetu państwa. Nie uwzględnia do końca uwag powiatów związanych z finansowaniem przez nie tej usługi. A to mogą być pułapki dla skutecznej realizacji asystencji w Polsce. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział swój projekt.

21.03.2024

Będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Zapowiada też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.

20.03.2024

MS: Likwidacja ubezwłasnowolnienia najpóźniej do końca 2025 r.

Niepelnosprawność

Możliwości kontaktowania się członków rodziny z dorosłą osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie - mają zostać uregulowane najbliższą nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o ile wcześniej nie zostanie zniesiona w polskim prawie instytucja ubezwłasnowolnienia. Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowymi przepisami w tym zakresie, które jak informuje resort, weszłyby w życie najpóźniej z końcem 2025 r.

18.03.2024

Dr Libura: Potrzebujemy narzędzia wspomagania lekarzy orzeczników

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Wbrew temu, co sugerowano nazywając je "listą", narzędzie to nigdy nie będzie skończone, nie będzie zamkniętym katalogiem. Idea polega na tym, aby każda dziedzina medycyny zaczęła wypracowywać narzędzie wspomagania lekarzy orzeczników - mówi dr Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego do spraw zdrowia. Dodaje, że obecnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy osoba z chorobą genetyczną o ciężkim przebiegu, słyszy na komisji, że jej stan przez rok może się poprawić.

16.03.2024

RPO: W sądzie udogodnienia także dla osób głuchych i z ADHD

Niepelnosprawność

Nie wszystkie potrzeby różnych grup osób z niepełnosprawnościami uwzględniono w dwóch projektach Ministerstwa Sprawiedliwości – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W szczególności chodzi o osoby głuche i z ADHD. Rzecznik zwraca także uwagę, że projektowane zmiany powinny również dotyczyć osób, które nie posiadają prawnie orzeczonej niepełnosprawności, a mają widoczne szczególne potrzeby.

12.03.2024

Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują realnego dostępu do parlamentarzystów

Administracja publiczna Budownictwo Niepelnosprawność

Według Kancelarii Sejmu, choć biura poselskie nie są zaliczane do kategorii podmiotów publicznych i nie mają obowiązku stosować przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, to spełnienie takich wymogów byłoby dobrą praktyką. Problem ma się zająć Komisja Regulaminowa Spraw Poselskich i Immunitetowych. Kancelaria Senatu czeka zaś na wyniki ankiet.

12.03.2024

MF: W 2025 roku koszt wzrostu kwoty renty socjalnej to 15,6 mld zł

Finanse publiczne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że wzrost kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę niesie ze sobą ryzyko zachwiania stabilności budżetu państwa. Za tym rozwiązaniem pójdzie też wzrost cen wielu usług i produktów dla osób z niepełnosprawnością, a z niektórych świadczeń mogą zostać całkiem wykluczeni.

06.03.2024

Wysokość renty socjalnej to wierzchołek góry lodowej. Potrzebna reforma systemu orzekania

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Tocząca się publiczna dyskusja o podniesieniu kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia w rezultacie sprowadza się do o wiele głębszego problemu, czyli reformy systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Ale także braku podstawowych badań o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w podobnej sytuacji życiowej, różnie określonej przez prawo. Należałoby więc zacząć od dużo bardziej podstawowej kwestii jak zmiana systemu orzekania niż odpowiedzi na pytanie, czy słuszne jest wprowadzenie renty socjalnej w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

05.03.2024

Rusza nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Transport Niepelnosprawność

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.

29.02.2024

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024

Potrzebna reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.

16.02.2024

RPP radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka opiekuńczego

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Szczegółowe sprawdzenie, jak działa dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym chce się umieścić bliską osobę, ale i dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem ośrodka – to kluczowe według Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) kwestie przy wyborze placówki.

15.02.2024

Świadczenie wspierające także dla cudzoziemców

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od początku 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z tej nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 lat. Skorzystać z niej mogą zarówno obywatele polscy, jak i niektórzy cudzoziemcy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.02.2024

RPO ma uwagi do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Projekt modyfikacji sposobu ustalania renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki, ale projekt wymaga pogłębionej refleksji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

12.02.2024

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

10.02.2024