Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował opracowanie „Pracujący renciści – XII 2023”. Wynika z niego, że w grudniu 2023 roku pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu było 293,2 tys., z czego mężczyzn - 138,2 tys. osób, a kobiet – 155 tys. osób.

Począwszy od 2015 r. obserwowany jest spadek pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu – z 362,4 tys. osób w grudniu 2015 r. do 293,2 tys. w grudniu 2023 r., w tym podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – z 311 tys. osób w 2015 r. do 251,1 tys. osób w grudniu 2023 r.

Czytaj również: Dlaczego ważne jest podanie aktualnego adresu ZUS?>>

 

Pracujący renciści

Wśród pracujących rencistów nieznacznie przeważały kobiety – stanowiły 52,9 proc. tej populacji. Prawie połowa (48 proc.) pracujących rencistów to osoby w wieku 55 lat i więcej. Średni wiek pracujących rencistów wyniósł 51,6 lat, dla mężczyzn było to 50,4 lat, dla kobiet – 52,7 roku.

Sprawdź też w LEX: Czy pracownikowi posiadającemu status rencisty przysługuje prawo do zasiłku rehabilitacyjnego? >

Najwięcej pracujących rencistów mieszka w województwie śląskim (13,8 proc.) i mazowieckim (13,1 proc.), najmniej natomiast – w województwie opolskim – 2 proc. Średnio na 1000 osób pobierających rentę 151 osób to pracujący renciści. Najwięcej pracujących rencistów na 1000 osób pobierających rentę zamieszkuje województwo wielkopolskie (180), mazowieckie i kujawsko-pomorskie (po 176), a najmniej – województwo świętokrzyskie (118). Nieco odmiennie kształtuje się rozkład terytorialny pracujących rencistów w przeliczeniu na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej. Średnio na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej, 21 osoby to pracujący renciści. Najwięcej pracujących rencistów w przeliczeniu na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej zamieszkuje województwo kujawsko-pomorskie (30), najmniej natomiast – województwo mazowieckie i małopolskie (po 17).

Czytaj też w LEX: Zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującym emerytom i rencistom >

 


 

Renciści pracują głównie na umowę o pracę

Jak podaje ZUS, wśród pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 67,7 proc. ogółu pracujących rencistów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 13,1 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie – 15,2 proc. - Podobne udziały obserwujemy wśród pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w tym przypadku również zdecydowanie przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – stanowią oni 78,4 proc., mniejszy jest natomiast udział prowadzących pozarolnicza działalność – 6,1 proc. – czytamy w analizie ZUS.

Podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej pracujących rencistów pracowało u płatników zaliczających się do sekcji PKD N - Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – u tych płatników pracuje 19 proc.  rencistów, sekcji C – Przetwórstwo przemysłowe (15,8 proc.) oraz sekcji G - Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 14 proc. rencistów.

Czytaj też w LEX: Zbieg różnych tytułów do ubezpieczeń społecznych z posiadaniem uprawnień emerytalno-rentowych >

W większości województw udział rencistów pracujących w sekcji N był największy i wahał się od 15,6 proc. w województwie opolskim do 23,6 proc. w województwie lubuskim. Wyjątek stanowiły województwa opolskie, podkarpackie i wielkopolskie – tu największy udział mieli renciści pracujący w sekcji C – Przetwórstwo przemysłowe (odpowiednio 16,5 proc., 18,4 proc., 21 proc.). W przypadku kobiet, najwięcej rencistek pracuje u płatników z sekcji G - Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 15,7 proc. Udział pracujących w tej sekcji kobiet był największy w 9 z 16 województw. W czterech województwach dominowała sekcja Q - Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, w jednym – sekcja N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, a w województwie łódzkim i wielkopolskim – sekcja C - Przetwórstwo przemysłowe. Największy odsetek mężczyzn pracował u płatników z sekcji N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (26 proc.). Sekcja ta dominowała w 15 województwach, wyjątkiem było województwo wielkopolskie – tam najwięcej rencistów pracowało w sekcji C - Przetwórstwo przemysłowe (24,7 proc.).

Sprawdź też w LEX: Czy pracodawca powinien przechowywać ksero legitymacji emeryta-rencisty? >

Podobnie kształtuje się zatrudnienie rencistów podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – największy udział ma sekcja N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – pracowało w niej 18,7 proc. rencistów. Sekcja ta dominowała w 10 z 16 województw. W przypadku rencistów zamieszkałych w województwach opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim dominowała sekcja C - Przetwórstwo przemysłowe. Kobiety rencistki najczęściej pracowały u płatników z sekcji G - Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (14,4 proc.). Sekcja ta dominowała w 4 województwach. W przypadku mężczyzn rencistów największy ich odsetek pracował u płatników z sekcji N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (24,6 proc.). Sekcja ta dominowała w 11 z 16 województw. W przypadku rencistów zamieszkałych w województwach opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim dominowała sekcja C - Przetwórstwo przemysłowe.

Nieco odmiennie wygląda ranking sekcji PKD, w których zatrudnionych jest najwięcej rencistów w przeliczeniu na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej. Średnio w Polsce na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej przypada 21 rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej. Najwięcej, bo 100 pracujących rencistów przypada na 1000 osób pracujących w sekcji N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca. Najmniej rencistów w przeliczeniu na 1000 pracujących zatrudnionych jest w sekcjach B – Górnictwo i wydobywanie oraz J – Informacja i komunikacja (odpowiednio 7 i 8).

Czytaj też w LEX: Zmniejszanie i zawieszanie emerytur i rent z FUS w związku z osiąganiem przychodu w państwach członkowskich UE >