Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie przyjęła wniosek o uchwalenie powyższych przepisów przez Sejm. Chodzi o obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 30). W czwartek komisja rozpatrzyła zmiany wypracowane podczas prac podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego oraz zaproponowała własne poprawki.
Czytaj również: MF: W 2025 roku koszt wzrostu kwoty renty socjalnej to 15,6 mld zł>>
Poprawki do ustawy o rencie socjalnej
Zmienił się tytuł ustawy. Nowy to ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych inny ustaw. Przewodnicząca komisji Katarzyna Ueberhan wniosła także kilka innych poprawek do projektu. – Poprawki mają na celu wprowadzenie do ustawy o rencie socjalnej dodatku dopełniającego. To rozwiązanie zostało wypracowane podczas prac podkomisji, brakowało jednak odróżniającej nazwy dodatku – powiedziała. Jak wyjaśniła, będzie to dodatkowe świadczenie pieniężne przysługujące osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek dopełniający wyniesie 2520 zł. – Wysokość dodatku dopełniającego wynika z różnicy pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów na dzień 31 grudnia 2024 r. (4300 zł) a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – wyjaśniła posłanka. Zaznaczyła, że będzie on co roku waloryzowany 1 marca. ZUS co roku będzie ogłaszał w komunikacie wysokość zwaloryzowanego dodatku.
Cena promocyjna: 44.25 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59 zł
Dodatek dopełniający dla szerszej grupy
Wcześniej projekt obywatelski zakładał, że renta socjalna zwiększy się do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wyższa renta socjalna miała też być dla wszystkich osób ją pobierających.
Czytaj również: Dodatek do renty socjalnej będzie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji>>
Wiceminister rodziny Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, powtórzył swoje wcześniejsze zapewnienia, że także inne osoby w oddzielnej regulacji uzyskają wyższe świadczenie. – W drugim kroku rozszerzymy tę grupę o osoby (ok. 70 tys.), które są niezdolne do pracy. Także one dostaną dodatek. Te kompleksowe rozwiązania będą nawet jeszcze szersze i uwzględnią osoby (ok. 30 tys.), które nie mają żadnych świadczeń – zapowiedział. Zaznaczył także, że dodatek dopełniający nie będzie miał wpływu na wysokość świadczenia wspierającego, uzależnionego od kwoty renty socjalnej. – Wysokość renty socjalnej jest na takim samym poziomie, a maksymalna kwota świadczenia wspierającego wynosi dalej 220 proc. renty socjalnej – powiedział wiceminister. Zatem dodatek dopełniający nie będzie wliczał się do kwoty renty socjalnej i nie wpłynie na wysokość świadczenia wspierającego.
Ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej i niektórych innych ustaw ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Na razie dalej zajmie się nią parlament.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.