Prezydent przyłącza się do frontu przeciwko likwidacji 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny likwidacji 30-krotności składek na ZUS i - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Wcześniej podobną deklarację złożył koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że jest to temat do dyskusji

21.10.2019

Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Nie odniósł się jednak wprost do deklaracji wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

21.10.2019

Przymusowy "długi weekend" niezgodny z kodeksem pracy?

Prawo pracy

Kadrowe i działy HR wysyłają pracownikom maile z nakazem pobierania dni wolnych w tzw. długi weekend. Tymczasem eksperci przypominają, że pracodawca nie może zobowiązać załogi do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego poza wyjątkowymi sytuacjami - np. w okresie wypowiedzenia.

21.10.2019

Przyznano już 64 tys. świadczeń "500 plus dla niepełnosprawnych"

Pomoc społeczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że wydano już ponad 64 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłacano 16,6 tys. świadczeń. Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że ZUS wydał ponad 17 tys. orzeczeń ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji.

18.10.2019

Marczuk: Pierwsze informacje o liczbie osób w PPK w listopadzie lub grudniu

PPK

Ustawa jest tak skonstruowana, że firmy najpierw podpisują umowy o zarządzanie, a najpóźniej do 12 listopada wysyłane są imienne listy o prowadzenie PPK. Wówczas te informacje dotrą do nas i będziemy mieli wstępne dane - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

18.10.2019

Projekt ustawy o "małym ZUS plus" skierowany do konsultacji

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus, a ich składki będą liczone od dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie - taką zmianę przewiduje projekt skierowany właśnie do konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

17.10.2019

Oddala się perspektywa zniesienia 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne

Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy - powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia. I stwierdził, że w jego ocenie przyjęcie projektu byłoby uderzeniem w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

17.10.2019

Powstanie baza danych o oszczędnościach Polaków

Ubezpieczenia społeczne

Postanie Centralna Informacja Emerytalna (CIE), która będzie gromadziła informacje o oszczędnościach emerytalnych Polaków. Eksperci wskazują, że danymi zawartymi w CIE będą interesować się nie tylko przyszli emeryci, ale także rządzący. Dzięki posiadaniu w jednym miejscu informacji o wszystkich długoterminowych oszczędnościach

17.10.2019

Europejski urząd ds. pracy rozpoczyna działalność

Prawo pracy

Zadaniem nowej agencji ma być egzekwowanie unijnych przepisów chroniących i regulujących mobilność pracowników, w tym m.in. o ułatwianie współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie egzekwowania prawa.

16.10.2019

Rośnie liczba umów zawieranych przy PPK

PPK

Ponad 2,2 tys. umów zawarły firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych. To już prawie 60 proc. firm z pierwszej fali - podkreślił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Zobowiązane do tworzenia PPK są przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

16.10.2019

Pracodawcy nie mówią "nie" czterdziestokrotności

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego wyda wspólne stanowisko w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności na ubezpieczenie społeczne - dowiedziało się Prawo.pl. Pracodawcy chcą szerszej debaty na temat zapowiadanych zmian oraz ich ewentualnego wprowadzenia. Ich zdaniem podwyższenie limitu składek np. do czterdziestokrotności to "mniejsze zło".

16.10.2019

RPO interweniuje ws.funkcjonariuszy, którzy nie otrzymali ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Prawo pracy

Funkcjonariusze Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Ochrony Państwa skarżą się, że nie otrzymują ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Wszystko z powodu niewykonanego wyroku TK. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to prawa i wolności obywatelskie funkcjonariuszy, którzy wytaczają z tego tytułu procesy. RPO domaga się wyjaśnień od szefa MSWiA.

16.10.2019

Uważaj na oszustwa „na ZUS”

Ubezpieczenia społeczne

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie. Zakład apeluje o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS.

15.10.2019

OPZZ popiera wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu o pracy przymusowej

Prawo pracy

Z doświadczenia OPZZ wynika, że termin „praca przymusowa” jest niejednoznaczny dla organów wymiaru sprawiedliwości. Sami prokuratorzy koordynujący sprawy dotyczące handlu ludźmi często przyznają, że nigdy nie przeszli szkolenia z tego zakresu. Dodatkowo mamy zbyt ubogie orzecznictwo pomagające sędziom w pracy - wskazuje Norbert Kusiak z OPZZ.

15.10.2019

Będzie walka o ukraińskiego pracownika

Prawo pracy

Niemcy, Włosi czy Czesi - między innymi te państwa konkurują z Polską o pracowników z Ukrainy. Problem w tym, że nasi wschodni sąsiedzi za kilka lat mogą już nie wyjeżdżać za pracą tak chętnie jak dziś. Na Ukrainie z roku na rok poprawia się stopa życiowa oraz sytuacja na rynku pracy.

15.10.2019

ZUS stawia na elektronizację - rzadziej będziemy odwiedzać jego sale obsługi

HR

Wprowadzenie w pełni elektronicznego systemu wnioskowania o świadczenia oraz ułatwienia w zgłaszaniu do ubezpieczenia pracowników - takie zmiany zapowiada w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zakład chce też wprowadzić system powiadamiania sms-em lub mailem o stanie realizacji spraw.

14.10.2019

Praca przymusowa trafi do kodeksu karnego? Zdecyduje minister sprawiedliwości

Prawo pracy

Do kodeksu karnego powinna zostać wprowadzona definicja pracy przymusowej - do takiego wniosku doszedł specjalny zespół działający przy ministrze finansów, inwestycji i rozwoju. Propozycja zmian legislacyjnych została przekazana do ministra sprawiedliwości. Obecnie praca przymusowa nie ma definicji w polskim prawie

12.10.2019

Kuria: Zwolnienie pracownic czysto merytoryczyne - nie dotyczyło ich osobistej sytuacji

Prawo pracy

Stan cywilny i sytuacja osobista nie miały nic wspólnego ze zwolnieniem pracownic kurii, a przyczyny były czysto merytoryczne - wyjaśnia krakowska kuria w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaznacza również, że opinia publiczna źle zrozumiała pierwszy komunikat o zwolnieniu, dlatego został on zmieniony.

11.10.2019

Partie nie dbają o głos pracowników ze wschodu

Prawo pracy

W żadnym z programów wyborczych nie odwołano się bezpośrednio do ukraińskiej mniejszości narodowej. Brakuje też projektu integracyjnej polityki migracyjnej, której Polska potrzebuje. To się może się zmienić już za cztery lata. Jeżeli bezrobocie w Polsce utrzyma się na niskim poziomie cudzoziemców będzie przybywać w naszym kraju

11.10.2019

Powstanie Centralna Informacja Emerytalna

Głównym zadaniem Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) będzie gromadzenie informacji o emeryturach. Powołanie do życia CIE uprości proces informowania ubezpieczonych o stanie ich kont, w tym wysokości przyszłego świadczenia - podkreślono w projekcie ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

10.10.2019