NSZZ "Solidarność" wkracza do służb

Prawo pracy

Od kilku tygodni funkcjonariusze policji, straży granicznej i więziennictwa mają dowolność w zakresie zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. NSZZ "Solidarność" powołała już kilka swoich organizacji, m.in. w służbie więziennej. Związkowcy zapowiadają jednak, że to dopiero początek i członków "S" w służbach będzie więcej.

23.11.2019

Będą poprawki do ustawy o Funduszu Solidarnościwym

Emerytury i renty

Zgłoszenie poprawek zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił, wątpliwości dotyczą nie tylko kwestii związanych z osobami niepełnosprawnymi, ale także sposobu procedowania ustaw.

22.11.2019

Polski rynek pracy potrzebuje Ukraińców, ale o nostryfikację dyplomu trudno

Prawo pracy

Lekarz okulista patroszący ryby, czy śpiewak operowy, który zajmuje się montażem lodówek - Polska wciąż nie wykorzystuje potencjału pracowników z Ukrainy, mimo dużych braków kadrowych w wielu branżach. Barierą jest nostryfikacja dyplomów, m.in. lekarzy. Problem w tym, że nie wszystkim środowiskom na tym zależy - wskazują eksperci.

22.11.2019

Ustawa uchwalona - 13. emerytury z Funduszu Solidarnościowego

Emerytury i renty

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Zdaniem opozycji ma to być zabieg księgowy, który pozwoli na wypłacenie w przyszłym roku dodatkowych świadczeń bez zwiększania deficytu budżetowego.

21.11.2019

Rząd chce konsultacji projektu ws. zniesienia limitu 30-krotności

Ubezpieczenia społeczne

Projekt 30-krotności został przekazany do konsultacji. Dobrą praktyką jest spróbować bez zbędnej eskalacji wypracować konsensus i jeśli będą nowe propozycje, bardzo chętnie będę je analizował - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie wyjaśnił jednak, czy to jest ten poselski projekt, który właśnie wycofano z Sejmu.

21.11.2019

Rząd przyjął projekt ws. "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.

21.11.2019

Rząd będzie szukał pieniędzy w umowach zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzenie tego rozwiązania miało dać ok. 7 mld złotych. Rząd będzie więc szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zlecenia - wynika z informacji Prawo.pl.

21.11.2019

ZUS-u nie opłacisz przez split payment

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłaszają się przedsiębiorcy, do których wróciły pieniądze przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład wyjaśnia, że nie ma możliwości przyjęcia środków opłacanych za pomocą split-payment i w tej sytuacji płatności należy dokonać standardowym przelewem.

21.11.2019

Sprawa limitu 30-krotności nie jest jeszcze przesądzona

Ubezpieczenia społeczne

Sejm miał przeprowadzić pierwsze czytanie projektu w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS we wtorek wieczorem, ale został on wycofany. Wcale nie oznacza to jednak, że Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z tego pomysłu. - Wycofaliśmy się na razie ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, żeby przeprowadzić konsultacje - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

20.11.2019

Sejm szybko pracuje nad zmianami w finansowaniu 13. emerytur

Emerytury i renty

Po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego, w nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Jeszcze w środę projekt ma wrócić na posiedzenie plenarne Sejmu.

20.11.2019

Do PPK przystąpiło 40 proc. pracowników

PPK

Średni poziom partycypacji w PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 250 pracowników na dzień 12 listopada 2019 roku to około 40 proc. Jest on większy tam, gdzie działają związki zawodowe, a mniejszy tam, gdzie jest znacząca grupa zleceniobiorców wśród osób zatrudnionych - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Emerytalny i Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy.

20.11.2019

Kadrowe algorytmy - komputer może dyskryminować pracowników

Prawo pracy

Algorytmy wykorzystywane w firmach do rekrutacji i ocen pracowniczych powinny być jawne, a kod do algorytmu powinien stanowić element składowy regulaminu pracy czy odpowiednio układów zbiorowych - uważają związkowcy. I podkreślają, że każdy powinien wiedzieć dlaczego np. nie przeszedł kolejnego etapu rekrutacji lub jego praca jest nisko oceniana przez system.

20.11.2019

Sejm nie uchwali zniesienia 30-krotności składki na ZUS

Finanse publiczne Emerytury i renty

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała, który złożył projekt ustawy o zniesieniu limitu 30 -krotności składki na ZUS, wycofał go z obrad Sejmu. - Nie ma zgody na ten projekt i nic nie wskazuje na to, by większość w tej sprawie się pojawiła - dodał.

19.11.2019

Rząd zapowiada wypłatę emerytalnej 14-tki w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne

Nowy rząd deklaruje, że nie zapomni o emerytach i niepełnosprawnych. - Będziemy kontynuować wypłatę 13-tej emerytury, a w 2021 r. wypłacimy 14-tki - zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Zaproponował również zmianę konstytucji, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE.

19.11.2019

ZUS: Umorzenie składek możliwe, ale tylko dla nielicznych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył blisko 95 mln złotych zaległych składek. Na pobłażliwość może jednak liczyć tylko wąska grupa przedsiębiorców. Zakład może umorzyć dług, ale tylko w nadzwyczajnych sytuacjach np. wtedy, gdy stwierdzi wyjątkowo ciężką sytuację materialną lub dojdzie do całkowitej nieściągalności należności.

19.11.2019

Związkowcy i pracodawcy z RDS przeciwni zniesieniu limitu 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do posłów o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS. Ich zdaniem sposób procedowania ustawy, bez konsultacji społecznych i na niespełna 50 dni przed końcem roku, podważa zaufanie do państwa.

18.11.2019

Świadkowie pomogą przy ustalaniu stażu pracy i emerytury

Ubezpieczenia społeczne

W niektórych przypadkach pomocne w udokumentowaniu okresów pracy mogą być zeznania świadków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o sytuacje, kiedy nie posiadamy dokumentów, które mogą udowodnić przebieg naszego życia zawodowego. W skrajnych przypadkach warto oddać sprawę do sądu.

18.11.2019

Krzysztof Michałkiewicz prezesem PFRON

Prawo pracy

Wcześniej Krzysztof Michałkiewicz pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zastąpił na tym stanowisku Marlenę Maląg, która została szefem resortu rodziny, pracy i polityki...

15.11.2019

Marlena Maląg nową minister rodziny i pracy

Ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w nowym rządzie została Marlena Maląg, dotychczas szefowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

15.11.2019