ZUS: Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku i z korzyścią dla emeryta

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku – przypomina ZUS. Nie wszyscy jednak emeryci otrzymają świadczenia na korzystniejszych zasadach. Zyskają tylko ci, którym świadczenia zostały przyznane po 31 maja 2021 r.

06.09.2021

Późny powrót z podróży służbowej to powód do usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale nie do płacy

Prawo pracy BHP

Pracodawcy mają problem z rozliczeniem przysługującego pracownikowi czasu odpoczynku po powrocie z podróży służbowej, gdy kończy się ona w porze nocnej. Nie są pewni, czy nadal mają stosować 8-godzinny odpoczynek nocny z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1996 r., skoro Kodeks pracy nakazuje im zapewnienie co najmniej 11-godzinnego dobowego odpoczynku. Zdaniem prawników, przepisy nie są jasne i powinny zostać zmienione.

06.09.2021

Jakie firmy skorzystały na bonie turystycznym - to musi być jawne

Domowe finanse

Park rozrywki Energylandia jest największym beneficjentem bonu turystycznego - z ZUS otrzymał dotąd prawie 69 mln złotych. Druga na liście sieć obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Holiday Park & Resort zainkasowała ponad 18,6 mln zł. Takie informacje podał serwisowi Prawo.pl ZUS, natomiast Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za realizację programu wsparcia dla branży turystycznej, zasłoniła się... tajemnicą handlową. Każdy ma prawo wiedzieć, jak wydawane są środki publiczne - wskazują prawnicy.

03.09.2021

Na koniec lipca w ZUS wzrosła liczba płatników składek i ubezpieczonych

Ubezpieczenia społeczne

Na koniec lipca 2021 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 2,85 mln płatników składek w ubezpieczeniu zdrowotnym, a w ubezpieczeniach społecznych – 2,60 mln – ustalił serwis Prawo.pl. To oznacza wzrost liczby płatników składek rok do roku odpowiednio o 82 tysięcy i 66 tysięcy.

02.09.2021

Pracodawca pomoże nowemu pracownikowi w przekazaniu środków na jeden rachunek PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracodawca pośredniczy w transferze oszczędności PPK pracownika tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce po złożeniu przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych dla niego wcześniej umowach o prowadzenie Pracowniczego Programu Kapitałowego, a drugi – po zmianie instytucji finansowej przez pracodawcę.

02.09.2021

Wizz Air obowiązkowo zaszczepi załogi, także w Polsce

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Wizz Air wprowadza od 1 grudnia br. szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich swoich załóg lotniczych i pokładowych lub regularne testy antygenowe PCR w szczególnych przypadkach - podała w środę węgierska linia lotnicza, która ma pięć swoich baz w Polsce. Priorytetem linii jest - jak podano - zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

01.09.2021

Rząd chce uregulować zbiegi tytułów do ubezpieczeń rolników

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają usunąć mankamenty ubezpieczeń społecznych rolników. Zapowiedź regulacji jest na tyle enigmatyczna, że nie wiadomo, czy rząd chce tylko uregulować świadczenia tzw. dwuzawodowców, czyli rolników ubezpieczonych w KRUS i w ZUS, czy także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy płacą KRUS

01.09.2021

PIP: Nie zawsze bezpiecznie na małych budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.

31.08.2021

Powrót pracowników do biur – co musi, a co powinien pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Około 8 mln Polaków, według Finansowego Barometru ING, pracowało zdalnie w czasie pandemii. Natomiast według badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits, ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni wdrożyć kluczowe zasady bezpieczeństwa i odpowiednio poinstruować pracowników co do konieczności ich przestrzegania.

31.08.2021

Drugi rok pandemii, a w kodeksie wciąż brak przepisów o pracy zdalnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.

31.08.2021

Uprawnienia spawalnicze nie są bezterminowe

Prawo pracy BHP

Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książkę spawacza". Uprawnienia spawalnicze są ważne trzy lub dwa lata, w zależności od materiału. Pod warunkiem jednak, że spawacz pracuje w zakresie swoich kwalifikacji w sposób ciągły. Istnieje możliwość ich przedłużenia.

31.08.2021

RPO pyta o reformę systemu orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności

Pomoc społeczna Emerytury i renty

W Polsce jest sześć systemów orzekania o niepełnosprawności: cztery w sprawie uprawnień do świadczeń rentowych, piąty - stopnia niepełnosprawności, a szósty – kształcenia specjalnego. Oznacza to konieczność badań obywateli przez różne zespoły orzecznicze, co w przypadku osób chorych wiąże się z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w pandemii.

30.08.2021

Emeryci i renciści od września powinni uważać na zarobki

Domowe finanse Emerytury i renty

Ważna informacja dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu mające wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury bądź renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Limity będą niższe niż obecnie.

30.08.2021

Badanie: Firmy stoją przed ryzykiem wielkiej fali odejść

Rynek HR

Spada zaangażowanie polskich pracowników, a ich nastrój się pogarsza - wynika z badań Kincentric. W najbliższych miesiącach, w Polsce widoczna będzie dalsza presja na wzrost wynagrodzeń napędzana wysoką inflacją i niskim poziomem bezrobocia. Eksperci twierdzą, że firmy będą musiały zmierzyć się z powikłaniami pocovidowymi: długotrwałymi skutkami stresu i zaburzeniami równowagi między pracą a życiem osobistym.

30.08.2021

Dni wolne dla krwiodawców uciążliwym obowiązkiem pracodawców

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Pracodawcy mają coraz większy problem z pracownikami, którzy przysługujące krwiodawcom dni wolne traktują jako sposób na wydłużenie weekendu. Prawnicy mówią już o potrzebie ograniczenia tego zjawiska. Najlepiej poprzez zmianę przepisów i wyraźne wskazanie, że dzień wolny jest udzielany pracownikowi za zgodą pracodawcy.

30.08.2021

Decyzję o rezygnacji z PPK można w każdej chwili odwołać

Prawo pracy PPK

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolne. To pracownik decyduje, czy chce być uczestnikiem tego programu, czy też nie. Co więcej, każdą swoją decyzję może w każdej chwili zmienić. I nie musi jej uzasadniać. Można więc przystąpić do PPK niejako na próbę, aby przekonać się w praktyce, czy oszczędzanie wspólnie z pracodawcą i państwem faktycznie się opłaca.

28.08.2021

Funkcjonariusze uczestniczący w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych mają trudności z podwyższeniem emerytury

Emerytury i renty

Funkcjonariusze mają problem z podwyższeniem emerytury, gdy pełnili służbę w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu. Bo sprawy, w których uczestniczyli, są po pewnym czasie brakowane/niszczone, co uniemożliwia wykazanie tego okresu jako szczególnie zagrażającego zdrowiu i życiu. Według RPO, akta osobowe funkcjonariusza powinny zawierać informacje

27.08.2021

Będzie podwyżka uposażeń funkcjonariuszy ABW

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Z 3,86 do 3,97 ma wzrosnąć wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podwyżka ma urealnić jej wartość do rzeczywistej wysokości wynikającej z wielkości funduszu uposażeń funkcjonariuszy ujętej w ustawie budżetowej na rok 2021. Projekt rozporządzenia w tej sprawie właśnie został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

27.08.2021

Jest projekt - firma sprawdzi, czy pracownik i klienci są zaszczepieni

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Jest roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni. Weryfikacja będzie możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.

27.08.2021

Jak poznać wysokość przyszłej emerytury?

Domowe finanse Emerytury i renty

Wiele osób, które są już blisko wieku emerytalnego niejednokrotnie zadają sobie pytanie o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Chcą wiedzieć, czy kwota przyszłej emerytury będzie wystarczała im na życie na emeryturze. Przyszli emeryci, zanim jednak podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą sprawdzić jej wysokość.

26.08.2021