Prawo.pl
Polacy pracują 40,4 godzin tygodniowo, to o 3 godziny dłużej niż średnio w UE i aż o 8 godzin dłużej niż w Holandii, gdzie pracuje się najkrócej w Europie. Jednocześnie mamy o 12 pkt proc. niższy niż średnio w UE udział pracujących w niepełnym wymiarze godzin. W Polsce na niepełny etat pracuje 5 proc. zatrudnionych, podczas gdy średnio w UE – 17 proc. Dużo rzadziej też pracujemy zdalnie – pracę w tej formie świadczy 13 proc. zatrudnionych, przy średniej unijnej wynoszącej 23 proc. Według danych OECD wskaźnik work-life balance tylko w dwóch krajach UE jest niższy niż w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
06.05.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

Ważny list z ZUS do emerytów i rencistów

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle 8 mln listów do świadczeniobiorców. W kopercie znajdować się będą dwie informacje - jedna o marcowej waloryzacji, w której znajdzie się informacja o wysokości świadczenia już po marcowym przeliczeniu, a druga o przyznaniu trzynastej emerytury. Świadczenie to otrzymało ponad 8,5 mln osób, a ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto.
Grażyna J. Leśniak
06.05.2024
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy nakładającej na część firm obowiązek przedstawiania ujednoliconych raportów dotyczących działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszyły. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że projektodawca poszedł wręcz o krok dalej, bo firmy będą musiały podać w swoich raportach informacje o podejmowanych działaniach w zakresie łagodzenia negatywnego wpływu ich działalności, np. na środowisko.
Inga Stawicka
06.05.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
Niezrealizowane kluczowe zadania w zakresie organizacji i polityki kadrowej, analizy i ustalanie potrzeb etatowych nie realizowane spójnie, wysoki poziom fluktuacji kadr, przypadki wystąpienia nieprawidłowości w zakresie rozliczania nadgodzin i urlopu oraz przyspieszone awanse szefów KAS - to tylko niektóre ustalenia NIK w zakresie organizacji i polityki kadrowej Służby Celno-Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
06.05.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
„Było sygnalistów wielu…” – taką parafrazą fragmentu księgi XII „Pana Tadeusza” można zapowiedzieć nadchodzące zmiany w polskim prawie. Tak, sygnalistów w Polsce jest wielu, a po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów – należy spodziewać się ich jeszcze więcej – piszą Mirosława Żytkowska i Bartłomiej Dąbal z kancelarii w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Mirosława Żytkowska Bartłomiej Dąbal
03.05.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W czwartek prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Rozwiązania mają być odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO.
Inga Stawicka
02.05.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Ministerstwo rodziny wycofuje się z opracowania listy chorób rzadkich, na której znalazłyby się schorzenia uprawniające do wydania dziecku jednego orzeczenia do 16 roku życia. Zamiast tego będą wytyczne dla zespołów orzekających w sprawie kwalifikacji dzieci z chorobami rzadkimi, w tym genetycznymi, do osób z niepełnosprawnością. Wytyczne będą też dotyczyć okresu wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Beata Dązbłaż
02.05.2024
Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Tylko do 19 kwietnia do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o świadczenie wspierające. 65,8 proc. z nich została złożona przez same osoby niepełnosprawne, 21,2 proc. przez pełnomocnika, a 13 proc. przez przedstawiciela ustawowego. Do tej pory ZUS rozpatrzył ok. 5,6 tys. wniosków. 1,5 tys. osób otrzymała już z ZUS-u świadczenie wspierające na łączną kwotę 18,5 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
02.05.2024
Domowe finanse Niepełnosprawność
Różnorodność na najwyższych szczeblach zarządzania spółkami pozytywnie wpływa na produktywność, kreatywność, a przede wszystkim na wyniki finansowe. Zdaniem kadry zarządzającej średniego i najwyższego szczebla różnorodność zwiększa też szanse na zdobywanie nowych rynków, innowacyjność oraz dobrą atmosferę w zespołach. Niestety dane dotyczące udziału kobiet we władzach spółek giełdowych w Polsce wskazują, że tempo zmian jest wciąż zbyt małe.
Grażyna J. Leśniak
02.05.2024
Prawo pracy Rynek pracy
We współpracy trzech instytucji – Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii powstał nowy przewodnik, który ma na celu wesprzeć przedsiębiorców w transformacji cyfrowej swoich firm. "Chmura dla przedsiębiorców" to baza wiedzy zawierająca porady, przykłady zastosowania nowoczesnych technologii oraz ważne informacje dotyczące korzystania z chmury.
Inga Stawicka
01.05.2024
Nowe technologie Prawo gospodarcze
1 maja 2024 roku upływa pod znakiem 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmienił się w tym czasie kodeks pracy i ile dobrych zmian dla pracowników wymusiło nie tylko przystąpienie Polski do Unii, ale i samo członkostwo. Zdaniem prawników, UE zawdzięczamy aż 95 proc. zmian w prawie pracy.
Grażyna J. Leśniak
01.05.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W czasach, gdy równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest coraz bardziej ceniona, firmy prześcigają się w kreowaniu środowisk pracy odpowiadających na te potrzeby. Święto Pracy pozwala przyjrzeć się tej ewolucji z większą uwagą. Podczas gdy samo święto historycznie nawiązuje do działań na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, to dziś obchodząc je, jesteśmy już znacznie dalej.
Grażyna J. Leśniak
01.05.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Uspokajamy: Nie będzie żadnej zmiany terminów wypłaty emerytur i rent

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wbrew pojawiającym się informacjom o zmianie terminów wypłaty świadczeń emerytalnych i rentowych, uspokajamy: nie jest planowana żadna zmiana terminów, w których ZUS wypłaca emerytury i renty. Chyba, że termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, jak np. w długi majowy weekend. Wówczas świadczenie wypłacane jest wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Zawarte w dokumencie rekomendacje mają przyczynić się do profesjonalizacji nadzoru nad podległymi spółkami. Zespół ma opracowywać analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których minister aktywów państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów.
Inga Stawicka
30.04.2024
Spółki Prawo gospodarcze

Zbigniew Derdziuk oficjalnie prezesem ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Zbigniew Derdziuk we wtorek oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Akt powołania na to stanowisko wręczyli mu Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Liwiusz Laska, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS - poinformował ZUS na swojej stronie internetowej.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu - przypomniał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od lutego rodzice złożyli 3,2 mln wniosków, które objęły 5,1 mln dzieci.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse
W najbliższy czwartek, 2 maja, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 15:00. Do tej godziny dostępni będą też konsultanci z infolinii ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 – poinformował we wtorek Zakład. I przypomniał, że klienci mogą także zamówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca powinien monitorować kadencję komisji socjalnej i jej skład, gdyż jej zdekompletowanie może sparaliżować przyznawanie świadczeń załodze, np. „gruszy”, pomocy świąteczno-noworocznej albo zapomóg losowych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na szczęście nawet drobne zmiany w regulacjach wewnętrznych zmniejszają to ryzyko.
Michał Kosiarski
30.04.2024
Prawo pracy
Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk zapowiedział, że we wtorek Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W planach rządu jest także projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy.
Inga Stawicka
29.04.2024
Pomoc społeczna Ukraina
Rząd zapowiada, że od nowego roku wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS. Pracodawcy z niepokojem przyjmują kolejne podwyższenie kosztów współpracy z osobami fizycznymi. Przy wprowadzaniu nowych kosztów brakuje dyskusji nad zmniejszeniem obecnych obciążeń pracodawców i pracowników.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Oprogramowanie komputerowe bez wymaganych licencji, nieaktualne, bez wsparcia producenta, wycofane z powodu niedostatecznych zabezpieczeń czy wręcz niebezpieczne – zresztą lista grzechów administracji publicznej jest znacznie dłuższa. Z kontroli NIK wynika, że urzędy nie monitorowały legalności wykorzystania oprogramowania.
Regina Skibińska
29.04.2024
Administracja publiczna Compliance
Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 800+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.
Agnieszka Matłacz
29.04.2024
Domowe finanse

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Rośnie liczba ojców, którzy korzystają z urlopów rodzicielskich. W roku 2023 było ich 19 tys., podczas gdy rok wcześniej - 3,7 tys. Choć obserwujemy pozytywny trend, to jednak nadal jest to tylko 7 proc. uprawnionych mężczyzn – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi ZUS, jest to efekt wejścia w życie dyrektywy work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Na koniec I kwartału br. ludność Polski liczyła 37 mln 595 tys. osób. To o blisko 133 tys. mniej niż przed rokiem i o ponad 40 tys. mniej niż w końcu 2023 r. W tym okresie zarejestrowano o prawie 7 tys. mniej urodzeń niż w analogicznym okresie 2023 r. – podał GUS. Populacja się zmniejsza, a ponieważ obecnie roczniki są coraz mniej liczne, to w przyszłości będzie to miało wpływ na sytuację na rynku pracy. Widmo postępującej automatyzacji i robotyzacji wymagać będzie wprowadzenia zachęt dla pracodawców. Dla pracowników będzie to równoznaczne z koniecznością edukacji.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo pracy Nowe technologie
Pracodawca nie chciał wypłacić odprawy pracownikowi, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy w zakresie miejsca jej wykonywania. Sąd orzekł jednak, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżały wyłącznie po stronie pracodawcy i zasądził odprawę. Uznał bowiem, że przyjęcie nowych warunków realnie prowadziłoby do znaczącego obniżenia wynagrodzenia. Ponadto pracownik cierpiał na schorzenia kręgosłupa, więc długa podróż samochodem, wpływałaby niekorzystnie na jego stan zdrowia.
Dorian Lesner
27.04.2024
Prawo pracy
Przypadający w niedzielę, 28 kwietnia, Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, będzie w tym roku obchodzony pod hasłem „Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne”. Coraz częstsze i bardziej dotkliwe w skutkach zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na kondycję zdrowotną oraz psychiczną pracowników, a tym samym na sytuację finansową przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że z powodu nadmiernego przegrzania rocznie dochodzi do 22,87 mln wypadków przy pracy.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2024
Środowisko Prawo pracy BHP
W końcu marca 2024 roku siedem zakładów pracy z sektora publicznego zgłosiło do powiatowych urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące 265 osób, a z sektora prywatnego 152 firmy zgłosiły zwolnienia 16 781 osób - podał w środę GUS. Prawnicy i eksperci rynku pracy są zgodni: coraz bardziej wymagająca sytuacja na rynku pracy, zawiły system podatkowy i stale rosnące koszty produkcji i pracy powodują, że nasza gospodarka staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2024
Prawo pracy
Poczucie pracownika, że podejmowane wobec niego działania i zachowania mają charakter mobbingu, nie jest wystarczającą podstawą do jego stwierdzenia. Nie można też uznać, że każde naruszenie przez pracodawcę swoich obowiązków i powinności wobec pracownika jest równoznaczne z mobbingiem. Sąd Najwyższy podkreślił, że mobbing stanowi kwalifikowany delikt prawa pracy, który wyraźnie odróżnia się od innych niewłaściwych zachowań pracodawcy.
Dorian Lesner
26.04.2024
Prawo pracy
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
53 proc. przedsiębiorców uważa, że presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń jest podobna jak rok temu. 39 proc. podkreśla, że jest zdecydowanie większa - wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy