Będzie więcej kontroli cen transferowych

CIT Spółki

Powszechnie zakłada się, że pojęcie cen transferowych łączy się automatycznie z optymalizacją. Tak jednak nie jest. To normalne, biznesowe transakcje, tyle tylko że zawierane w grupie, przez podmioty powiązane. Na ich wycenę wpływa wiele czynników. Nie chodzi w nich zawsze o unikanie podatków – tłumaczy Ewelina Stamblewska-Urbaniak, partner w Crido.

28.05.2019

Przepisy o sukcesji mają działać jeszcze lepiej

Spółki Małe i średnie firmy

Do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej wpisano już blisko 7 tys. zarządców sukcesyjnych, którzy mają pomóc w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci właściciela. Ministerstwo przedsiębiorczości kończy prace nad kolejnymi zmianami dla biznesu.

28.05.2019

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

Spółki Compliance

Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa. Dlaczego - mówi dr Anna Partyka–Opiela, partner w Kancelarii DZP.

24.05.2019

SN: Zawieszenie wspólnika to brak głosu na zgromadzeniu

Prawo cywilne Spółki

Uchwały spółki podjęte bez formalnego zwołania zgromadzenia wspólników są ważne, mimo że kapitał zawieszonego w prawach wspólnika nie był reprezentowany - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zdaniem SN jest to możliwe gdy chodzi o zabezpieczenie, a wspólnik jest zawieszony w swoich prawach.

24.05.2019

SN: Odkupienie działki z rurociągiem możliwe w każdym czasie

Prawo cywilne Spółki

Roszczenie właściciela gruntu o nabycie przez posiadacza własności działki za odpowiednim wynagrodzeniem nie ulega przedawnieniu, gdy na nieruchomości wybudowano sieć energetyczną lub gazociąg o znacznej wartości - taki jest sens uchwały, którą podjął Sąd Najwyższy.

21.05.2019

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego – fakty i mity

Spółki

Przepisy o rachunkowości są jasne. sprawozdanie finansowe sporządza się nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym trzeba to zrobić do 31 marca. Biegły rewident bada już istniejące, sporządzone i podpisane sprawozdanie finansowe. Czekanie na jego opinię nie wydłuża tego terminu - pisze Łukasz Drożdżowski, radca prawny.

18.05.2019

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

16.05.2019

Minister energii może wykosić z rynku małe spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapewnia, że od sierpnia ruszą wypłaty dla spółek z funduszu rekompensującego różnice cen energii. Eksperci i wiceminister przedsiębiorczości ostrzegają, że projekt rozporządzenia w tej sprawie dyskryminuje małe spółki, które nie kupują energii na giełdzie. Może wręcz doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku i sporu z Komisją Europejską.

16.05.2019

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.

13.05.2019

KE nałożyła 200 mln euro kary na największego producenta piwa

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.

13.05.2019

Prezydent powołał Radę Przedsiębiorczości

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

18 osób liczy Rada do spraw Przedsiębiorczości powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na jej czele stanął Piotr Wachowiak, profesor Szkoły Głównej Handlowej i jej prorektor. Rada ma analizować i podpowiadać rozwiązania prawne, które ułatwią życie przedsiębiorcom.

10.05.2019

W kwietniu mniej upadłości w polskiej gospodarce

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32 proc. mniej niż w marcu i o 29,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

09.05.2019

Za podpisanie sprawozdania po terminie grozi więzienie

Spółki

Grzywna do 3 tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności, może grozić za niesporządzenie w terminie sprawozdania finansowego, w tym jego niepodpisanie. Ministerstwo Finansów nie odstąpi od karania, ale każdy taki przypadek będzie analizować indywidualnie. Skutki sfałszowania daty w podpisie kwalifikowanym - aby "dochować" terminu, który minął 31 marca - mogą być fatalne.

01.05.2019

Fizjoterapeuci mogą założyć spółkę partnerską

Spółki Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dzięki zmianom wprowadzonym w kodeksie spółek handlowych, poszerzono o fizjoterapeutów krąg wolnych zawodów, które mogą tworzyć spółki partnerskie. To specyficzna forma prowadzenia działalności, bowiem taką spółkę mogą założyć tylko przedstawiciele niektórych profesji.

30.04.2019

Niejasności w prawie trzeba interpretować na korzyść podatnika

CIT Spółki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku przypomniał fiskusowi o istnieniu zasady, zgodnie z którą wątpliwości w rozumieniu przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Do tej pory skarbówka wydawała się o tym nie pamiętać. Sporna była tu wartość początkowa i amortyzacja nieruchomości.

29.04.2019

MF uszczelnia handel wyrobami akcyzowymi

Akcyza Spółki

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

26.04.2019

Samochód służbowy nie dla prezesa spółki?

CIT Spółki

Skarbówka wyrzuciła z kosztów podatkowych wydatki na najem samochodu służbowego dla prezesa. Uznała, że firma nie uzasadniła wystarczająco, że pojazd był potrzebny szefowi firmy. Twierdziła, że nawet jeśli przepisy nie wymagają kilometrówki, potrzebę korzystania z auta trzeba udowodnić w inny sposób. Sprawa trafiła właśnie do WSA.

26.04.2019

NSA: Audyt nie ma wartości gospodarczej, trzeba go ujawnić związkom zawodowym

Spółki Prawo gospodarcze

Dla zastosowania ochrony tajemnicy przedsiębiorcy nie jest wystarczające jedynie podjęcie działań mających zachować informację w poufności. Tajemnica przedsiębiorcy wiąże się z jej wartością gospodarczą - stwierdził w wydanym niedawno orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

23.04.2019