Trwają konsultacje zmian w kodeksie spółek 

Spółki Prawo gospodarcze

Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

25.08.2020

MF chce ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych

VAT Doradca podatkowy Spółki

Konsultowany właśnie pakiet uproszczeń tzw. Slim VAT, przy okazji zawiera przepisy, które – jak twierdzą doradcy podatkowi – mogą ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych (WIS). Będą ważne tylko przez trzy lata. Ministerstwo Finansów chce też odebrać ochronę zapewnianą przez WIS w transakcjach stanowiących nadużycie prawa.

24.08.2020

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.

21.08.2020

Prezydent podpisał ustawę o wzajemnym uznawaniu towarów w UE

Spółki Prawo gospodarcze

Z czwartkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia ws. wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim została podpisana. Nowe przepisy przewidują kary do 100 tysięcy złotych.

20.08.2020

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.

20.08.2020

Mimo zachęt, poziom innowacyjności polskich firm spada

CIT PIT Spółki

Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.

17.08.2020

Monitor Sądowy i Gospodarczy znowu w pełnej wersji

Spółki

Od piątku 14 sierpnia 2020 r. do Monitora Sądowego i Gospodarczego wrócą ogłoszenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak informuje nas Ministerstwo Sprawiedliwości, nie były publikowane w wyniku z wprowadzanych zmian technologicznych do systemu przesyłania komunikatów.

14.08.2020

Nowelizacja kodeksu spółek szansą na lepsze funkcjonowanie grup kapitałowych

Spółki Prawo gospodarcze

Przedstawiony do konsultacji publicznych projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych w dużej mierze odpowiada na problemy, jakimi dla grup kapitałowych był brak realnych regulacji holdingowych. Niektóre rozwiązania będą jednak wymagać doprecyzowania. W szczególności sytuacja powstawania wzajemnej relacji dominacji i zależności między spółkami

12.08.2020

Nowela kodeksu spółek handlowych ureguluje holdingi

Spółki

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Przewiduje ona m.in. nowe zasady działania dla grup kapitałowych, w tym obowiązek kierowania się interesem holdingu oraz wzmocnienie rad nadzorczych. Wprowadzona ma być też definicja grupy spółek.

11.08.2020

Faktura nabycia samochodu bez split payment

VAT Spółki

Gdy przedmiotem nabycia przez spółkę jest samochód w określonym standardzie, z określonym wyposażeniem, które uwzględnione jest w kalkulacji całkowitej ceny zakupu samochodu to z uwagi na fakt, że samochody nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności udokumentowanych fakturą spółka nie jest zobowiązana do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

07.08.2020

Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020

Firmy mają problem z nowymi stawkami VAT

VAT Spółki

Ostatnie tygodnie upływają w firmach na wdrażaniu nowej matrycy VAT. Okazuje się jednak, że zmiana stawek wpływa nie tylko na rozliczenia z fiskusem, ale także na relacje biznesowe. Dotyczy to zwłaszcza umów zawartych przed zmianą stawek podatku. W rezultacie, konieczna jest weryfikacja wszystkich kontraktów.

06.08.2020

NSA: Prezes hiszpańskiej spółki spłaci polskie zaległości podatkowe

Ordynacja Spółki

Hiszpańska spółka była płatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Powstały zaległości, więc fiskus orzekł, że prezes zarządu będzie musiał je spłacić. Wbrew tłumaczeniom nowego dłużnika, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że można było zastosować przepisy Ordynacji podatkowej, ponieważ spółka charakteryzowała się cechami istotnymi dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

01.08.2020

UOKiK wyjaśnia zasady karania menedżerów

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował właśnie wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości sankcji dla menedżerów odpowiedzialnych za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję. Za łamanie prawa grozi im nawet 2 mln zł. Obecnie urząd prowadzi 4 postępowania, którymi objętych jest aż 19 osób.

31.07.2020

Interpretacje podatkowe – ochrona dla jednej strony, ryzyko dla drugiej

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Praktyka pokazuje, że organy podatkowe oceniają tę samą transakcję w różny sposób. Jeśli tylko jedna ze stron ma taką interpretację, druga nie ma żadnej ochrony. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy rozliczeniach VAT. Nagminnie łamana jest wtedy zasada neutralności podatku. Wywołuje to niekorzystne skutki finansowe u podatników.

28.07.2020

Co daje rząd, czego oczekuje branża turystyczna

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus

Zwolnienia za składek ZUS od czerwca do września, świadczenie postojowe dla agencji turystycznych, przewoźników, przewodników i pilotów, powstanie specjalnego funduszu, który udzieli biurom podróży pożyczki na zwrot pieniędzy klientów za odwołane imprezy. Takie propozycje przedstawiło Ministerstwo Rozwoju branży turystycznej. Przedsiębiorcy oczekują jeszcze obniżenia VAT i dopłat dla przewoźników autokarowych.

27.07.2020

Milion złotych kary za błąd w zgłoszeniu do rejestru beneficjentów rzeczywistych

Spółki Finanse Compliance

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że sprawdzi nie tylko, czy spółki zobowiązane do złożenia danych faktycznie wywiązały się z zadania, ale także, czy zrobiły to rzetelnie. Póki co karać może za brak zgłoszenia. Wkrótce jednak nawet milion złotych kary może grozić tym, którzy podali nieprawdziwe dane. Co ważne, na nierzetelne spółki doniosą, np. banki.

27.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

Prezes UOKiK może już kontrolować wrogie przejęcia polskich firm

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Od dziś prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie w drodze decyzji administracyjnej rozstrzygał, czy próba przejęcia polskiej firmy przez inwestora spoza UE i krajów OECD zagraża porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub zdrowiu. To inwestorzy muszą sami zgłosić się do urzędu. Jeśli tego nie zrobią zarówno firmom jak członkom zarządu grożą wysokie kary. UOKiK podpowiada już na co mają zwrócić uwagę.

24.07.2020

Trzeba zarejestrować firmę w ZUS, by przyjmować płatności bonem turystycznym

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę 25 lipca ruszy w Platformie Usług Elektronicznych ZUS moduł rejestracji firm, które chcą świadczyć usługi uprawnionym do bonu turystycznego. Prawidłowej rejestracji będzie mogła dokonać tylko osoba upoważniona do reprezentacji przedsiębiorcy. Gdy zrobi to np. księgowy, Polska Izba Turystyki może skreślić firmę z listy.

24.07.2020