SN: Otwarcie zabytkowej bramy nie wymaga zgody konserwatora

Prawo cywilne Budownictwo

Samo ustanowienie służebności drogi koniecznej według art. 145 kc nie oznacza zmiany przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru i nie wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ochronie podlegała zabytkowa brama w Tarnowie, prowadząca do kolejnej działki, która była pozbawiona innego dojazdu.

01.03.2021

NSA: Spadkobiercy osoby wywłaszczonej także należy się odszkodowanie

Prawo cywilne Budownictwo

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość dla spadkobiercy właściciela nieruchomości może być ustalone od 1 stycznia 1998 r. na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości - taki jest sens uchwały 7 sędziów NSA. Natomiast odszkodowanie nie może być ustalone na rzecz nabywcy nieruchomości w drodze umowy.

25.02.2021

TK: Automatyczne kwalifikowanie nieruchomości firm do wyższej stawki opodatkowania - sprzeczne z konstytucją

Podatki i opłaty lokalne

Obowiązujące do 2016 r. przepisy, które automatycznie kwalifikowały nieruchomości przedsiębiorcy do wyższej stawki opodatkowania niezależnie od faktycznego wykorzystania tej nieruchomości, są sprzeczne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, podstawą do takiej decyzji nie może być potencjalna możliwość gospodarczego wykorzystania obiektu.

24.02.2021

SN odpowie, czy umowa zawarta z samym sobą jest ważna

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytanie przedstawione przez sąd drugiej instancji, czy ważna jest umowa przelewu wierzytelności zawarta między dwiema spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli jedną spółkę reprezentuje pełnomocnik , który jednocześnie reprezentuje drugą spółkę jako jej prokurent i jest to ta sama osoba.

17.02.2021

SN: Kredytobiorca może żądać od banku zwrotu zapłaconych rat

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W związku z wykonaniem umowy kredytu dotkniętej nieważnością - stronie, która spłaca kredyt, przysługuje roszczenie o zwrot wpłaconych środków pieniężnych jako świadczenia nienależnego. Niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem banku z tytułu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjął 16 lutego br. Sąd Najwyższy

16.02.2021

SN: Poufność umowy wraz z karami za jej ujawnienie - zgodna z prawem

Prawo cywilne

Obowiązek zachowania lojalności oraz poufności umowy i kary za niedotrzymanie tej klauzuli były dozwolone i zgodne z zasadami współżycia społecznego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spółka, na skutek ujawnienia treści umowy musiała ponieść koszty na odbudowę swego wizerunku i reagowanie na fałszywe informacje w prasie lokalnej.

11.02.2021

TK: Za użytkowanie budynku bez pozwolenia nie grozi więzienie

Budownictwo

Przepis prawa budowlanego pozwalający na karanie za użytkowanie obiektu niezgodnie z przepisami jest niekonstytucyjny. Tak uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ustawodawca nie sprecyzował bowiem o jakie przepisy chodzi, czy prawa budowlanego, czy też inne, np. rozporządzenia. W efekcie nie można karać grzywną czy więzieniem, np. za brak pozwolenia na użytkowanie.

09.02.2021

Odpady zielone nie muszą być odbierane z nieruchomości

Środowisko Domowe finanse

Rada gminy może uchwalić, że odpady zielone będą przyjmowane wyłącznie w punkcie selektywnej zbiórki, do którego będzie musiał przywieźć je właściciel. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w...

09.02.2021

SN ma ustalić, jak liczyć głosy za uchwałą akcjonariuszy

Prawo cywilne Spółki

Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwość, czy sądy mogą potwierdzać, że wbrew treści protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki, a w efekcie i wbrew stanowisku spółki, za przyjęciem określonej uchwały oddano liczbę głosów wystarczającą do uznania, że uchwała została podjęta. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w tej sprawie.

09.02.2021

SN: Syndyk miał prawo domagać się zwrotu udziałów w SKOK

Prawo cywilne

Jeśli pozwany prowadził działalność przestępczą na szkodę Kasy – skutkującą powstaniem w jej majątku szkody o znacznej wartości, to uwzględnienie rozpoznawanej skargi nadzwyczajnej na rzecz członka Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej jest niemożliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

08.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

TSUE: Ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem rytualnym zgodne z unijnym prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.

31.01.2021

WSA: Nie akt notarialny, tylko szkic decyduje o tym, kto będzie legalizował oranżerię

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

W sporze o legalizację samowolnie wybudowanej oranżerii organy uznały, że stroną postępowania była wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu, ponieważ pomieszczenie to nie zostało wymienione w akcie notarialnym. Kluczowy był jednak szkic lokalu, z którego wynikało, że jedynym użytkownikiem oranżerii był właściciel lokalu, więc to on powinien być adresatem postanowień.

30.01.2021

WSA: Prezes UODO mógł ukarać niemiecką spółkę za brak współpracy

Prawo gospodarcze RODO

Kara nałożona na firmę przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za brak współpracy w toku postępowania była zasadna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę spółki East Power. Firma ma zapłacić 15 tys. zł. Była to pierwsza kara wymierzona przez UODO w trybie transgranicznym.

28.01.2021

SN: Oszustwo - udowodnione, oskarżanie innych osób - nieskuteczne

Prawo karne Rachunkowość Prawo gospodarcze

Skazany przyczynił się do niewypłacalności spółki, oszukał ją nielegalnie sprzedając paliwo bez opłacenia faktur VAT - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i nie zgodził się na wznowienie postępowania. Uznał, że nowe dowody w sprawie nie świadczą o niewinności sprawcy, a śledztwo wszczęte wobec prokuratora, który go oskarżał, nie jest wystarczającym powodem do uchylenia wyroków skazujących.

20.01.2021

NSA: Decyzja budowlana nie zastąpi pozwolenia konserwatora zabytków

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.

12.01.2021

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

08.01.2021

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.

17.12.2020

SN wyjaśni, kto odpowiada za zniszczenie jezdni płynami

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

14.12.2020

TSUE: Pozew o odszkodowanie za opóźniony lot nie tylko w kraju przewoźnika

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.

09.12.2020