NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

NSA: Prezes hiszpańskiej spółki spłaci polskie zaległości podatkowe

Ordynacja Spółki

Hiszpańska spółka była płatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Powstały zaległości, więc fiskus orzekł, że prezes zarządu będzie musiał je spłacić. Wbrew tłumaczeniom nowego dłużnika, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że można było zastosować przepisy Ordynacji podatkowej, ponieważ spółka charakteryzowała się cechami istotnymi dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

01.08.2020

SN: Łagodniejsza kara dla współpracującej spółki uczestniczącej w zmowie cenowej

Prawo cywilne Rynek i konsument

Podjęcie współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ujawnianiu zmowy cenowej na rynku cementu powinno być uwzględnione przez sąd i wpływać na ocenę działań oraz na wysokość wymierzonej kary - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i uchyliła wyrok sądu II instancji, aby ustalił, kiedy spółki przestały stosować porozumienie.

30.07.2020

TSUE: Opuszczone nory zwierząt też trzeba chronić

Środowisko Prawo europejskie

Sprawa dotyczyła opuszczonych nor chomika europejskiego, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że opuszczone tereny odpoczynku zwierząt są chronione przepisami dyrektywy siedliskowej. Pod warunkiem jednak, że istnieje wystarczająco wysokie prawdopodobieństwo, że powrócą one na te tereny.

26.07.2020

SN: Tantiemy dla twórców za dołączenie filmów do pism trudno obliczyć

Prawo cywilne

W sprawie tantiem dla autorów filmów i innych utworów sądy nie mają instrumentów, aby wyważyć interesy stron, gdyż nie ma stałych tabel stawek - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zapłata za inserty ma charakter dodatkowy, zasadnicze wynagrodzenie wynikające z licencji zostało już wypłacone - wyjaśniał sąd.

24.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

SN: Data płatności weksla nie może być dowolna

Prawo cywilne

Porozumienie wekslowe, w którym wskazano, że wierzyciel może opatrzyć weksel gwarancyjny in blanco datą płatności według swego uznania, nie upoważnia do uzupełnienie weksla datą płatności przypadającą po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

21.07.2020

NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020

SN: Można odzyskać pieniądze zgromadzone na polisolokacie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.

17.07.2020

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze

Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.

10.07.2020

SN: Uchwała walnego zgromadzenia o wykluczeniu akcji z giełdy jest ważna

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do przyjęcia nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w sytuacji, gdy ustawa nie regulowała wykluczenia akcji z obrotu giełdowego i przeniesienia ich na rynek NewConnect - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. I dodała, że uchwała zgromadzenia była podjęta w styczniu 2017 roku, a więc zanim przepisy regulujące zmianę rynku weszły w życie.

08.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

SN: Sporny tryb wycofania akcji z obrotu

Prawo cywilne Spółki

Problemem uchwały walnego zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zmianę rynku notowań akcji i wyłączenie akcji z obrotu zajmie się 30 czerwca Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Zaprzestanie notowań akcji nie może być dowolną decyzją spółki, musi pozostawać pod kontrolą państwa, tylko pytanie na jakich warunkach.

26.06.2020

SN: Pierwsza skarga nadzwyczajna rzecznika przedsiębiorstw - niezasadna

Finanse

Nie doszło do naruszenia zasady zaufania obywatela do państwa, gdyż zarzuty skargi nadzwyczajnej ograniczały się tylko do wskazania przepisów proceduralnych. Tak uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN i oddaliła skargę wniesioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Rzecznik zaskarżył postanowienie wydane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucające skargę o wznowienie postępowania.

25.06.2020

SN: Zatajenie danych przez spółkę emitującą obligacje powoduje powstanie szkody

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Przy emisji obligacji w ofercie niepublicznej ważne znaczenie marketingowe ma zabezpieczenie hipoteczne, dlatego nabywcom trzeba podać wszystkie informacje dotyczące nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi II instancji.

24.06.2020

SN: Odpowiedzialność przedsiębiorcy, który nie zgłosił wniosku o upadłość

Prawo cywilne Spółki Zarządzanie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 30 czerwca podejmie uchwałę w sprawie zasad stosowania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej z powodu niezgłoszenia upadłości w terminie. Chociaż wątpliwe jest pokrzywdzenie wierzycieli. Kara ta jest surowa i może obowiązywać nawet 10 lat.

22.06.2020

SN rozstrzygnie czy należy się kara umowna za brak zapłaty podwykonawcom

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odpowie 30 czerwca na zagadnienie prawne dotyczące pieniężnego charakteru zobowiązania i nieważności zastrzeżenia kary umownej za brak zapłaty lub nieterminową zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom. Problem jest istotny, gdyż wiąże się z umowami o roboty budowlane i zapłatą dla osób korzystających ze szczególnej ochrony.

18.06.2020

Strasburg: Kara za nawoływanie do bojkotu produktów z Izraela narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne Prawo cywilne

Skazanie karne palestyńskich aktywistów we Francji za prowadzenie kampanii nakłaniającej do bojkotu produktów pochodzących z Izraela stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii z art. 10 Konwencji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału wypowiedzi i działania podlegają ochronie jeśli nie zamieniają się w mowę nienawiści i nie nawołują do stosowania przemocy.

17.06.2020