KNF uzupełnia stanowisko w sprawie dokumentownia zachęt

Finanse Compliance

Należności wynikające z umowy zawartej pomiędzy towarzystwem funduszy inwestycyjnych a dystrybutorem do końca 2019 roku mogą być rozliczane na podstawie oświadczeń. Potem będzie trzeba wskazać, z którego punktu kontraktu wynikają. Tak wynika z uzupełnionego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie "zachęt".

17.09.2019

Nowe przepisy sprzyjają upadkowi małych domów maklerskich

Finanse Compliance

Zmiany w otoczeniu prawnym spowodowane aferą GetBack mogą doprowadzić do upadku małych domów maklerskich - ostrzegają eksperci. Implementacja wciąż nowych i restrykcyjnych regulacji zwiększa bowiem koszty ich funkcjonowania. W efekcie może przedsiębiorcom trudniej będzie pozyskiwać kapitał na drodze emisji akcji lub obligacji.

17.09.2019

Nie ma zakazu kserowania dowodów osobistych przez banki

Finanse RODO Compliance

Kopiowanie dowodów osobistych przez banki jest legalne tylko wtedy, gdy wynika to z ustawy – stwierdził Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem jest to możliwe jedynie w celu walki z praniem pieniędzy. Eksperci nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Uważają, że banki będą je kwestionować w sądach.

14.09.2019

Dr Kawecki: Bez telefonu nie zrobimy przelewu po 14 września

Domowe finanse Nowe technologie Finanse RODO

Od najbliższej soboty banki mają obowiązek stosować wzmocnione uwierzytelnienia przy płatnościach elektronicznych. Mogą więc zmienić system logowania i potwierdzania, albo do istniejących zabezpieczeń dodać nowe. Wtedy lepiej nie logować się, nie wpisywać hasła ani loginu - ostrzega dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie dr Maciej Kawecki.

10.09.2019

Łatwiej będzie ogłosić upadłość

Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał nowelizację prawa upadłościowego. Zgodnie z nią dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowani tak samo jak konsumenci. Ponadto sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności.

09.09.2019

Rząd finiszuje prace nad dopłatami do "elektryków"

Środowisko Finanse

Jest projekt rozporządzenia określającego zasady dopłat do pojazdów elektrycznych, w tym rowerów czy skuterów. O 36 tysięcy złotych dopłaty będą mogli się starać przedsiębiorcy, o ile kupią auto na prąd maksymalnie za 154 tys. zł brutto. Kupując elektryczny motorower można liczyć na 5 tysięcy złotych dofinansowania.

07.09.2019

Podatku nie będzie, ale to nie znaczy, że darowizna jest z niego zwolniona

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn

Przeznaczenie całości otrzymanej darowizny, zgodnie z poleceniem darczyńcy, na ściśle wskazane przez niego cele, nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Wartość wykonanego polecenia może obniżyć podstawę opodatkowania z tytułu darowizny nawet do zera. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

07.09.2019

Oszuści mogą skorzystać z podnoszenia standardów ochrony w bankach

Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Od przyszłej soboty obowiązywać będą wyższe wymogi co do ochrony klientów banków. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega, że wprowadzanie tych nowych zasad może być wykorzystane do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych.

06.09.2019

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi

Rynek i konsument Finanse

Cztery zagraniczne firmy - Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin – podejrzewane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że są piramidami finansowymi. Postawiony im zarzut dotyczy tego, że mogą zarabiać na tym, że ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa.

04.09.2019

SN: Ubezpieczyciel płaci za eksperta wynajętego przez poszkodowanego

Prawo cywilne Finanse

Jeżeli sporządzenie prywatnej opinii jest niezbędne do uzyskania rzetelnie wyliczonego odszkodowania, to ubezpieczyciel pokrywa koszty jej przygotowania. Poszkodowany więc odzyska wydane na nią pieniądze. Tak wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, który podzielił w tej sprawie stanowisko Rzecznika Finansowego.

03.09.2019

Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

Nie ma przysporzenia, nie ma PIT-11 dla najemcy

Prawo cywilne PIT Finanse

Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

31.08.2019

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie

Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.

28.08.2019

Bańka: Analiza SN o kredytach walutowych bez znaczenia

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Analiza w sprawach kredytów walutowych opublikowana przez Sąd Najwyższy nie ma wartości prawotwórczej, a zatem nie będzie miała przełomowego wpływu na linię orzeczniczą sądów powszechnych w Polsce – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. I sugeruje by z wnioskami zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

27.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.

27.08.2019

Sąd: Nie trzeba wyłączać jawności w sprawach o polisolokaty

Prawo cywilne Finanse

Skoro sąd nie ujawnia publicznie akt sprawy, nie odczytuje ich, to nie ma zagrożenia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa – tak uznał warszawski Sąd Okręgowy, mimo że zabiegał o to pełnomocnik firmy ubezpieczeniowej. Dodał też, że nie potrzebuje Trybunału Sprawiedliwości UE, ani opinii biegłego od rynków finansowych, by ponieść trud oceny sprawy.

23.08.2019

Płatności on-line: KNF dopuszcza opóźnienie wprowadzenia silnego uwierzytelniania

Nowe technologie Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza wydłużenie czasu dla dostawców usług płatniczych na dostosowanie się do europejskich wymogów tzw. silnego uwierzytelnienia. Nowe zasady mają obowiązywać od 14 września 2019 roku, ale w przypadku płatności on-line i zbliżeniowych termin ten może zostać przesunięty.

19.08.2019

Niełatwa interpretacja przepisów o wcześniejszej spłacie kredytu

Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie

17.08.2019