NIK: Restrykcyjna ustawa zahamowała obrót ziemią

Prawo cywilne Budownictwo

Zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi spowodowały zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży, zahamowały tempo wzrostu cen ziemi oraz doprowadziły do obniżenia wysokości czynszu dzierżawnego gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wynika z raportu NIK. Według jego autorów czekająca na podpis prezydenta nowelizacja może odwrócić te trendy.

15.05.2019

PIP i generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

13.05.2019

Senat też za ułatwieniami w obrocie ziemią

Administracja publiczna Budownictwo

Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić także osoba nie będąca rolnikiem. Taką zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

09.05.2019

Wyższy czynsz dla najemcy komunalnego

Budownictwo

Nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych uderzą w najbogatszych lokatorów. Gminy będą mogły podnosić czynsz tym, którzy mają najwyższe dochody. Podawane w oświadczeniach dane najemców na temat dochodów oraz posiadanych nieruchomości i mienia będą przez samorządy cyklicznie sprawdzane.

06.05.2019

Legalizacja samowoli budowlanych będzie możliwa, ale "z haczykiem"

Budownictwo

Przyznanie się do samowoli budowlanej sprzed 20 lat ma umożliwić jej legalizację bez opłat. Takie zmiany chce wprowadzić resort inwestycji. Tyle, że ci, którzy wybudowali nielegalnie dom na gruntach niewyłączonych z produkcji rolnej, mogą słono zapłacić za chęć uregulowania stanu prawnego nieruchomości.

30.04.2019

NIK: Gospodarowanie nieruchomościami w gminach pod słabym nadzorem

Samorząd terytorialny Budownictwo

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że gminy niewłaściwie kontrolują gospodarkę nieruchomościami. Nie mają planów wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości, nie publikują wykazów nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy lub najmu i nierzetelnie je ewidencjonują.

25.04.2019

TK: Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów ogranicza prawo do sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą brak możliwości wzruszenia ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów. Zdaniem sędziów TK przepisy ustawy nie mogą przekreślać konstytucyjnego prawa do sądu.

19.04.2019

Po 5 latach pozwolenia na budowę nie do podważenia

Budownictwo

Kilka ustaw, ale przede wszystkim ponad 50 przepisów prawa budowlanego zmienia projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Za jego sprawą trudniej będzie sąsiadom zakwestionować inwestycję, projekt budowlany będzie „chudszy”, a pozwolenie na budowę nie do podważenia już po pięciu latach.

18.04.2019

NIK: Zła organizacja remontów przyczyną korków na drogach

Administracja publiczna Budownictwo

Zatory na drogach krajowych to skutki złej organizacji robót, braku koordynacji zarządzania ruchem i słabej informacji dla kierowców. A oprócz uciążliwości i straty czasu, korki powodują też zwiększone zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska - alarmuje w raporcie z kontroli NIK. W reakcji GDDKiA wydała zalecenie m.in. o wykonywaniu prac w nocy.

15.04.2019

Sąd: Opinia biegłego geodety jest kluczowa w sprawie o rozgraniczenie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W latach 60. miał miejsce pomiar graniczny. Od tego czasu granice między działkami są takie same. Wnioskodawca nie zdołał podważyć wniosków wynikających z opinii geodety. Specjalista szczegółowo obmierzał działki i badał dokumentację. Jego ekspertyza pozwoliła na rozstrzygnięcie sporu - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

15.04.2019

SA: Wspólnota nie sprzeciwiała się otwarciu przedszkola, dlatego nie odpowiada za szkodę

Budownictwo

Wspólnota Mieszkaniowa nie odpowiada za działania poszczególnych mieszkańców. Dlatego, jeżeli to oni, a nie członkowie zarządu Wspólnoty uniemożliwili utworzenie w budynku przedszkola, to odpowiadają za zwrot kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na adaptację lokalu pod taką placówkę - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

15.04.2019

WSA: Krótkie uzasadnienie wpisu do ewidencji tylko dla oczywistych zabytków

Budownictwo

Krótkie i ogólnikowe uzasadnienie wpisania budynku do ewidencji jest dopuszczalne jedynie w przypadku obiektów, które już na pierwszy rzut oka stanowią zabytki. Natomiast przy pozostałych nieruchomościach wymagane jest wnikliwe i wszechstronne wyjaśnienie przyczyn wpisu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.04.2019

WSA: Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli, dlatego ciąży na nich obowiązek zachowania go w jak najlepszym stanie dla dobra ogółu. Właściciele powinni zatem wykonać roboty budowlane, które uchronią budynek przed jego uszkodzeniem - wskazał WSA w Warszawie.

11.04.2019

Egzaminy na uprawnienia budowlane odbędą się w maju

Budownictwo

Od 12 lutego nie ma przepisów określających samodzielne funkcje w budownictwie. Ustawę, która zastąpi unieważnione przez Trybunał Konstytucyjny rozporządzenie wciąż czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Mimo to majowy egzamin na uprawnienia budowlane powinien się odbyć bez zakłóceń.

08.04.2019

Niedopuszczalne odwołanie sąsiada na odmowę wszczęcia nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Skarżący wnieśli do organu nadzoru budowlanego pismo o zainicjowanie postępowania administracyjnego. Podnieśli, że w sąsiednim budynku działają kluby dla dzieci, co wiąże się m.in. z hałasem. Nie było jednak podstaw do wszczęcia postępowania, gdyż budynek był sprawny. Pismo w tej sprawie nie mogło być zaskarżone- orzekł WSA w Gdańsku.

08.04.2019

Rząd zapowiada uproszczenia w procedurach budowlanych

Administracja publiczna Budownictwo

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie oraz uproszczony projekt, który trzeba będzie dołączyć do wniosku - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w prawie budowlanym.

03.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019
Prawo.pl