W stolicy opłata za grunty pod garażami będzie podlegać bonifikacie

Budownictwo

Radni Warszawy zdecydowali o rozszerzeniu zakresu bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności o garaże i miejsca postojowe. W związku ze zmianą prawa urzędy stołecznych dzielnic rozpoczęły już wydawanie zaświadczeń o przekształceniu mieszkańcom.

22.02.2019

Opłata za przyłączenia do sieci wodno–kanalizacyjnej jest jedna

Budownictwo

Wraca sprawa dodatkowej opłaty tzw. „przyłączeniowej” nielegalnie pobieranej przez gminy. Po skargach pokrzywdzonych mieszkańców Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajęło się tym problemem i zapowiedziało prace zmierzające do zmiany przepisów.

18.02.2019

WSA: Nie można karać grzywną za brak ekspertyzy technicznej budynku

Budownictwo

Organ nie mógł nałożyć na właściciela nieruchomości grzywny, by przymusić go do przeprowadzenia określonych kontroli oraz sporządzenia ekspertyzy technicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że jedyną dopuszczalną reakcją mogło być zlecenie wykonania tych czynności na koszt właściciela.

15.02.2019

Mieszkanie plus z partnerem prywatnym to dwie pieczenie na jednym ogniu

Budownictwo

Oferujący mieszkania na wynajem program Mieszkanie plus finansowanym w partnerstwie publiczno-prywatnym minimalizuje ryzyko przedsiębiorcy. Korzysta też samorząd, który musi tylko zapewnić grunt i najemców. Ekspertów dziwi, że tak późno dostrzeżono zalety tej formuły.

15.02.2019

Będzie nowe prawo o planowaniu przestrzennym, ale nie wiadomo kiedy

Budownictwo

Zespół doradców ministra rozwoju zakończył prace nad założeniami reformy. Prawo budowlane ma być nowelizowane, powstanie natomiast nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety, żadnego z tych projektów nie ma jeszcze w wykazie prac legislacyjnych rządu.

12.02.2019

WSA: Remont budynku można przenieść na grunt sąsiada

Prawo cywilne Budownictwo

Inwestor może wejść na sąsiedni grunt, jeżeli nie ma innej możliwości przeprowadzenia prac remontowych swojego budynku. WSA w Gdańsku podkreślił, że najpierw powinien zwrócić się o wyrażenie zgody przez właściciela, jeżeli jej nie uzyska, to może wnioskować o rozstrzygnięcie sprawy przez starostę.

09.02.2019

Fiasko filarów Pakietu Mieszkanie Plus

Budownictwo

Do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie wydano kilku rozporządzeń dotyczących realizacji przepisów związanych z najmem, bo są niepotrzebne. Nie ma bowiem odpowiednich nieruchomości w zasobie, nie ma żadnych przetargów. Brakuje operatorów mieszkaniowych i dokonywanych przez nich inwestycji. Rząd wyrzucił więc te zmiany na śmietnik – pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

08.02.2019

WSA: Trzeba wyjaśnić dlaczego budowa domu kopułowego wymaga pozwolenia na budowę

Budownictwo

Budowa domu kopułowego o powierzchni zabudowy do 35 mkw nie wymaga co do zasady pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak zdaniem organów nadzoru, grozi to niebezpieczeństwem dla ludzi lub mienia, muszą swój sprzeciw szczegółowo uzasadnić. Powodem nie może być jednak samo nowatorstwo zastosowanej konstrukcji.

08.02.2019

WSA: Gmina nie może stosować pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Rada gminy nie może w sposób dowolny określać dodatkowych, pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali komunalnych - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w orzeczeniu dotyczącym skargi na uchwałę Rady Miasta Skarżysko-Kamienna.

07.02.2019

SA: Wpis do księgi nieprawidłowy, ale bez odrębnego procesu się nie obejdzie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Jeżeli wpis do księgi wieczystej miał charakter konstytutywny, próba kwestionowania jego prawidłowości w procesie o zapłatę będzie nieskuteczna. Małżonek, który nie odpowiada za długi męża może podważyć ważność hipoteki przymusowej tylko w odrębnym postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

07.02.2019

NSA: Wycinka drzew po ocenie ich wartości przyrodniczej

Środowisko Budownictwo

Zanim prezydent miasta wyda pozwolenie na wycinkę drzew musi ustalić czy konieczne jest wycięcie i czy możliwe jest posadzenie innych drzew w to miejsce. Dopiero takie przyjęcie stanu faktycznego da odpowiedź, czy zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów jest w ogóle możliwe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.02.2019

Zaświadczenia o przekształceniu niepotrzebne do sprzedaży mieszkań

Budownictwo

Po przekształceniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, powstał problem z interpretacją przepisów w zakresie zaświadczeń o przekształceniach. Kłopotliwą sytuację dla notariuszy, sądów i obywateli chcących sprzedać mieszkanie ostatecznie rozwiązano.

04.02.2019

Rada Legislacyjna: Ograniczenie barier w obrocie ziemią ma wady

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Rządowy projekt ustawy Prawo o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Rada Legislacyjna ma jednak zastrzeżenia do tych przepisów, które w nadmiernym stopniu ingerują w prawo własności.

28.01.2019

Nowe prawo zamówień publicznych z nowymi procedurami

Zamówienia publiczne Budownictwo

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skierowało do konsultacji publicznych dwa projekty. Jeden to liczące 682 artykuły nowe prawo zamówień publicznych, a drugi to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji i postępowanie koncyliacyjne.

25.01.2019

Przepisy o uprawnieniach budowlanych trafią do Sejmu

Budownictwo

Senat przygotował zmiany dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Obowiązujące przepisy, za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przestaną obowiązywać już 12 lutego.

24.01.2019

Plany miejscowe uchwalane są coraz wolniej i dla mniejszych terenów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prace nad planami miejscowymi w gminach nie przyspieszają, mimo wysokiej presji inwestycyjnej. A brak planów skutkuje chaotyczną zabudową przestrzeni. Do tego cyfryzacja dokumentów planistycznych jest niewystarczająca, co powoduje jej nieprzydatność dla efektywnego monitoringu planowania przestrzennego.

24.01.2019
Prawo.pl