3 kwietnia 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa budowlane, która przenosi przepisy o ograniczeniach uprawnień budowlanych z rozporządzeń do ustawy. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wciąż jednak nie pojawiła się w urzędowym dzienniku, co więcej nie ma jej na liście aktów oczekujących. Tymczasem to ona ma zastąpić przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i rozwoju z  11 września 2014 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, utraciło moc 12 lutego 2019 r. Uprawnienia budowlane to warunek pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do czasu wejścia w życie nowych regulacji Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie ma podstawy prawnej do nadawania uprawnień budowlanych, a także ogłoszenia naboru kandydatów do egzaminu, który ma odbyć się 17 maja, czyli już za niewiele ponad miesiąc. Okręgowe komisje kwalifikacyjne informują jednak  o tym, że przygotowania trwają i gdzie odbędą się egzaminy.

 


 

Ustawa to efekt wyroku Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 39/15). TK orzekł, że organy władzy wykonawczej nie mogą wydawać aktów prawnych normujących kwestie ograniczania praw i wolności. Zdaniem TK, ograniczenie uprawnień budowlanych, jako ograniczenie konstytucyjnej wolności wykonywania zawodu może nastąpić wyłącznie w ustawie Prawo budowlane, a nie w rozporządzeniu. Ponadto TK uznał, że specjalność inżynieryjna kolejowa jest jedna i przepisami rozporządzenia nie można dokonać zmiany i podziału tej specjalności na dwie, tj.: inżynieryjną kolejową w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz inżynieryjną kolejową w zakresie sterowania ruchem kolejowym. To może się dokonać również jedynie na mocy ustawy.

Czytaj również: Architekci i inżynierowie poczekają dłużej na nowe ustawy >>

W praktyce ustawa przenosi więc przepisy z nie obowiązującego już rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie do prawa budowlanego. To oznacza, że pozostaje pionowy podział uprawnień na specjalności (zależne głównie do kierunku wykształcenia. Tyle, że ustawa określi też podział uprawnień w ramach poszczególnych specjalności na dwa zakresy: bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie. Będą one zależały od „rozmiaru” budowli. Np. w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie uprawniają do działalności w odniesieniu do obiektu o kubaturze do 1000 m3. Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej w ograniczonym zakresie uprawniają do działalności w zakresie dróg klasy lokalnej i dojazdowej oraz wewnętrznej (w rozumieniu przepisów o drogach publicznych). Zgodnie z art. 3 ustawy osoby, które przed dniem jego wejścia w życie  uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie. 

Czytaj również: Uzyskiwanie uprawnień budowlanych
- jak wyrok TK wpływa na sytuację osób ubiegających się o egzamin zawodowy >>

W 2018 r. o uzyskanie uprawnień budowlanych  w specjalności architektonicznej ubiegało się 934 osoby - uprawnienie uzyskało  812 osób, a  w pozostałych specjalnościach 7 659 osób - uprawnienia uzyskało  5 758 osób. Egzaminy na uprawnienia budowlane odbywają się dwa razy do roku, w sesjach wiosennej i jesiennej. W tym roku wiosenna sesja egzaminacyjna rozpoczyna się 17 maja 2019.

 

Tomasz Filipowicz, Alicja Plucińska-Filipowicz, Marek Wierzbowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 179.1 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł