Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu

Spółki Prawo gospodarcze

​Startup to nowatorski pomysł na biznes, często związany z dużym ryzykiem i koniecznością pozyskania kapitału na założenie i rozwój działalności. Dlatego przeważnie najlepszą formą prawną dla takiej działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa, zwłaszcza prosta spółka akcyjna. Choć nigdy nie należy zapominać także o innych możliwościach.

15.03.2023

Przedsiębiorca może skutecznie bronić się przed hejtem w internecie

Rynek Małe i średnie firmy

Internet jest przestrzenią ułatwiającą wymianę opinii i ocen. Co oczywiste, dotyczą one także podmiotów, które świadczą usługi lub oferują określone produkty. Przedsiębiorcy mogą łatwo stać się obiektem krzywdzących, nieuprawnionych lub fałszywych komentarzy, które mogą przybrać formę internetowego hejtu. Takim sytuacjom można skutecznie przeciwdziałać.

15.03.2023

15 marca przedsiębiorcy muszą rozliczyć się za opakowania, baterie i elektronikę

Środowisko Odpady

15 marca to jeden z terminów, w którym znaczna grupa przedsiębiorców z różnych branż musi przekazać sprawozdania środowiskowe, a często także wnieść stosowne opłaty. Chodzi m.in. o wprowadzających różnego rodzaju produkty. O obowiązku muszą pamiętać m. in.: przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach, torby foliowe czy oleje i preparaty smarowe. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna.

14.03.2023

Walka z pieniaczami na budowie - rząd ma nową propozycję

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd planuje ukrócić bezpodstawne blokowanie inwestycji. Najpierw chciał karać grzywną lub aresztem, teraz ma inny pomysł. W odwołaniu trzeba będzie wskazać konkretne zarzuty i przedstawić dowody. Zdaniem prawników, dzięki temu liczba skarg może i zmaleje, ale problemu nie rozwiąże, a tylko zaszkodzi osobom broniącym się przed niechcianą inwestycją.

14.03.2023

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.

13.03.2023

Księga wieczysta chroni posiadacza, ale nie jest nieomylna

Prawo cywilne Nieruchomości

Księgi wieczyste są rejestrem publicznym kluczowym dla rynku nieruchomości. Każdy, kto postępuje zgodnie z treścią tych ksiąg, jest chroniony przez prawo. Nawet, gdyby rzeczywistość była inna, niż treść wpisów. Nie oznacza to, że treść ksiąg wieczystych jest nieomylna. Oczywiście może zdarzyć się, że stan prawny nieruchomości będzie inny, niż ten, który ujawniono w księdze wieczystej.

11.03.2023

Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Bon turystyczny wygasa za 3 tygodnie. Rząd nie planuje przedłużyć ważności

Turystyka Pomoc społeczna

Rząd nie planuje wydłużać po raz kolejny ważności bonu turystycznego. Oznacza to, że za miesiąc nie będzie można pobrać bonu już z PUE ZUS. Przepisy dają jednak prawo do opłacenia nim zaliczki np. na tegoroczne kolonie, obóz, czy pobyt w hotelu. Okazuje się też, że wciąż jeszcze nie zostało zrealizowanych tysiące bonów.

10.03.2023

Lewiatan: Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji osłabią przedsiębiorców

Rynek i konsument

Projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którym trwają prace w Sejmie, osłabi prawa przedsiębiorcy do obrony, wprowadzi niejasne, a przy tym rygorystyczne zasady odpowiedzialności prawnej oraz naruszy fundamentalną zasadę, że prawo nie działa wstecz – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.03.2023

Przygotowanie do założenia fundacji rodzinnej zacznij od uzgodnień z krewnymi

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Przygotowania do założenia fundacji rodzinnej powinny rozpoczynać się od rozmowy z członkami rodziny, która ma na celu identyfikację celów, potrzeb i oczekiwań uczestników procesu, a także wypracowanie wspólnego podejścia do kluczowych obszarów. Sukcesja to proces złożony, obejmujący kwestie związane zarówno z sukcesją majątkową jak i zarządczą w firmie rodzinnej.

09.03.2023

Getin Noble Bank zaczyna wypowiadać frankowiczom umowy - mimo sądowego zabezpieczenia

Banki Kredyty frankowe

Pierwsi frankowicze z Getin Noble Banku otrzymują wypowiedzenia umów kredytowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że wkrótce ruszy fala wypowiedzeń. Pisma może spodziewać się każdy, kto zaprzestał spłacania rat. Utrudni to życie niejednemu kredytobiorcy - bank wpisze go do Bankowej Informacji Kredytowej, będzie dzwonił, wysyłał SMS-y, wzywał do zapłaty w ramach tzw. windykacji polubownej. Kredytobiorcy nie są jednak na straconej pozycji.

09.03.2023

Prawomocny wyrok w sprawie frankowej nie zawsze oznacza koniec problemów z bankiem

Banki Kredyty frankowe

Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą, banki odmawiają wydania tzw. listu mazalnego, pozwalającego na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Nie oznacza to, że kredytobiorcy nie uda się wykreślić hipoteki z księgi wieczystej.

08.03.2023

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wraca do komisji

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która implementuje unijną dyrektywę dotyczącą m.in. walki ze zmowami cenowymi oraz zakresu uprawnień kontrolnych organów krajowych. Do projektu posłowie wnieśli trzy poprawki i ponownie skierowali go do komisji gospodarki i rozwoju.

07.03.2023

W eKRS nadal za długo czeka się na aktualizację wpisów

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Chociaż Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje w formie elektronicznej od lipca 2021 r., przedsiębiorcy i pełnomocnicy wciąż borykają się z opóźnieniami i problemami technicznymi. Prawnicy mówią wręcz, że system nadal nie spełnia swojej roli, co powoduje, że trzeba uciekać się do bardziej skomplikowanych rozwiązań – na przykład przeglądania akt rejestrowych lub posiłkowania się innymi rejestrami.

07.03.2023

Unijne wsparcie dla branży eventowej coraz bliżej, ale trzeba uważać na wyłączenia

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Już wkrótce małe i średnie firmy ponownie będą mogły skorzystać z pomocy unijnej na dofinansowanie targów i doradztwa. Podobnie jak poprzednio, wsparcie będzie udzielane w formie dotacji i pożyczek, a przedsiębiorcy uzyskają nawet 50 proc. zwrotu kosztów kwalifikowanych. Jak wskazują przedsiębiorcy, to ważne wsparcie dla branży eventowej, która mocno ucierpiała w trakcie pandemii.

06.03.2023

Przepisy antyzatorowe – zmiany już obowiązują

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Uproszczenie obowiązków przedsiębiorców w zakresie sprawozdawczości i zwiększenie efektywności postępowań w sprawie nadmiernych opóźnień przy spełnianiu świadczeń pieniężnych - to cel najnowszej nowelizacji tzw. ustawy antyzatorowej. Przepisy, które weszły w życie w grudniu 2022 r. oraz w styczniu br., mają dostosować przewidziane ustawą mechanizmy do realiów rynkowych.

06.03.2023

Wystąpienie ze spółki czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków – jak rozstać się ze spółką osobową

Spółki

„Wyjście” wspólnika ze spółki wiąże się z koniecznością dokonania stosownych rozliczeń pomiędzy występującym wspólnikiem a spółką. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby przewidzieć mechanizmy prawne „wyjścia” wspólnika ze spółki przed powstaniem sporu między wspólnikami - pisze Aneta Chałat, adwokat w kancelarii prawno-podatkowej Mariański Group.

03.03.2023

Frankowicz w Getin Noble Bank wykreśli hipotekę po wyroku, a potem sprzeda mieszkanie

Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Frankowicz, który zaciągnął kredyt w Getin Noble Bank może wykreślić hipotekę z mieszkania lub domu, nawet jeżeli nie spłacił kredytu. Wystarczy, że dysponuje prawomocnym wyrokiem stwierdzającym nieważność umowy. Dzięki temu zyska swobodę dysponowania swoją nieruchomością i np. może ją sprzedać (wolną od hipoteki), podarować dziecku lub zabezpieczyć nową pożyczkę bez oglądania się i czekania na późniejsze rozliczenie się z bankiem.

03.03.2023

UOKiK nakłada kolejne kary za zmowy przetargowe w firmach transportowych

Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Dwie firmy zajmujące się przewozem osób zorganizowały zmowę przetargową polegającą na stosowaniu mechanizmu tzw. rozstawiania i wycofywania ofert. W efekcie tych działań przetargi wygrywało przedsiębiorstwo, które w praktyce drożej wyceniło swoje usługi. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na nie kary za naruszenie prawa antymonopolowego.

02.03.2023