Będą uproszczenia w formalnościach budowlanych dla rolników oraz więcej środków na pożyczki dla rolników. Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz prawa budowanego została opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek 19 maja. Zmiany są ściśle związane z kryzysem spowodowanym niekontrolowanym przywozem ukraińskiego zboża do Polski. 

Silosy i wiaty i budynki gospodarcze na prostych zasadach 

Nowelizacja prawa budowlanego przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę:

  • naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m. sześć. i wysokości nie większej niż 15 m oraz
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.

Ponadto ustawa przewiduje:

  • zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

W celu zachowania bezpieczeństwa konstrukcji projekt przewiduje konieczność dołączenia dokumentacji technicznej w przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

W opinii rządu zamiany przyczynią się do ułatwienia procesu inwestycyjno-budowlanego prowadzonego na terenie gospodarstw rolnych. Pozwolą bowiem na szybkie i sprawne realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych, a dzięki zmniejszeniu ilości wymaganych dokumentów obniżone zostaną także koszty ich realizacji. Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy)

Czytaj też: Dopuszczalność zmniejszenia emerytury lub renty rolniczej ze względu na dodatkowy przychód uprawnionego - uwagi krytyczne >>>

Czytaj też: Podstawa opodatkowania w podatku rolnym >>>

Środki na pożyczki 

Nowe przepisy przewidują ponadto, że kwota 445 mln zł nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie zostanie wpłacona do budżetu państwa w 2023 r., a przeznaczona zostanie na realizację zadań dot. udzielenia pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.

Czytaj w LEX: Obrót nieruchomościami rolnymi w praktyce notarialnej i wieczystoksięgowej >>

Czytaj w LEX: Przetargowa sprzedaż nieruchomości rolnych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami >>

 

Nowość
Prawo rolne
-25%
Nowość

Paweł Czechowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 59.25 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.11 zł