Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), który został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ma być rządową odpowiedzią na walkę z tzw. patodeweloperką. Zmiana przepisów była już wcześniej wielokrotnie zapowiadana m. in. przez ministra Waldemara Budę.
Czytaj w LEX: Ustalanie stron w postępowaniach administracyjno-budowlanych na tle nowego orzecznictwa sądowo administracyjnego >
- Problemy związane z „patodeweloperką” to m.in. niewielkie odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi wznoszonymi na sąsiednich działkach, nadmierny hałas w budynkach mieszkalnych, niekomfortowe balkony, małe i zlokalizowane w mało atrakcyjnej części inwestycji place zabaw oraz „betonoza” na rynkach i placach. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców, ale z uwzględnieniem interesów inwestorów – wskazano w uzasadnieniu projektu. Projektodawca przewiduje, że nowa wersja rozporządzenia wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Waldemar Buda zaznaczył, że projekt został już skierowany do Komisji Europejskiej - do uzgodnień i notyfikacji technicznej. Jak przekazał PAP, minister zapowiedział też, że "zakłada, że jeszcze w tym roku będzie to obowiązujące prawo".
Czytaj w LEX: Zabudowa śródmiejska – obowiązujące regulacje i planowane zmiany >
Czytaj też: E-książka obiektu oraz elektroniczny dziennik budowy - kolejny etap cyfryzacji wchodzi w życie>>
„Rozluźnianie” zabudowy
Jedną z ważniejszych zmian ma być modyfikacja odległości budynku wielorodzinnego mieszkalnego od innej działki (w momencie, gdy ma on więcej niż 4 piętra) – po zmianach będzie ona wynosić 5 metrów, i to bez względu na to, czy w ścianie będą okna lub drzwi. Do tej pory odległość była nie tylko mniejsza, ale zależała właśnie od tego czynnika (wynosiła odpowiednio 3 i 4 m). Ma to przyczynić się do stworzenia „luźniejszej” zabudowy i zapobiec przypadkom, w którym inni mieszkańcy są odcinani od dostępu do światła słonecznego. Wyjątki mają dotyczyć działek, które nie są przeznaczone pod zabudowę mieszkalną. Zmiany obejmą też budynki gospodarcze i przemysłowe (np. magazyny) – jeżeli ich powierzchnia jest większa niż 1000 m2, odległość od budynków mieszkalnych wyniesie co najmniej 30 m.
Czytaj w LEX: Warunki techniczne a najczęściej spotykane problemy w praktyce >
Walka z betonozą
Zmiana przepisów ma przyczynić się także do zwiększenia powierzchni zielonych, a co za tym idzie – stwarzaniem bardziej przyjaznej infrastruktury. Zgodnie z projektem, na działkach budowlanych przeznaczonych pod publicznie dostępny plac o powierzchni powyżej 1000 m2 co najmniej 20% powierzchni tego placu deweloper będzie musiał urządzić jako teren biologicznie czynny. Także przy każdym nowo powstałym budynku wielorodzinnym (który ma powyżej 20 mieszkań) będzie musiał znaleźć się plac zabaw dla dzieci. Jego umiejscowienie również nie będzie przypadkowe. W przepisach szczegółowo wskazano, przez jaki czas teren ma być oświetlony przez słońce. Wybrane miejsce będzie musiało być także ogrodzone, by zwiększyć bezpieczeństwo bawiących się dzieci.
Cena promocyjna: 69.5 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.5 zł
Drzwi mają izolować od hałasu
Nowością będzie wymaganie w zakresie izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej. Izolacyjność ma wynosić przynajmniej 38 dB, będzie więc wyższa niż dotychczas wymagana. - Zmiana ma na celu podwyższenie komfortu akustycznego w mieszkaniach, a także ujednolicenie wymagań w zakresie drzwi wejściowych do mieszkania z klatki schodowej – uzasadnia resort.
Specjalne udogodnienia
Projekt przewiduje też wprowadzenie wymogów dotyczących udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wskażą, że w niektórych rodzajach budynków będą musiały znaleźć się specjalne pomieszczenia, służące np. do przewinięcia osoby dorosłej ze szczególnymi potrzebami. Chodzi o to, by wszystkie czynności były wykonywane nie tylko w higienicznych, ale i godnych warunkach. Zmienią się też wymogi dotyczące tworzenia pomieszczeń do przewijania dzieci i karmienia piersią.
Sprawdź w LEX: Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego, gdy zarządca budynku zlikwidował miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.