RPO interweniuje w UOKiK w sprawie opłat za infolinie konsumenckie

Rynek i konsument Prawo europejskie

Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.

17.08.2020

Raport: 5 proc. światowego PKB podlega praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.

17.08.2020

Branża targowa też ze wsparciem, ale nie cała

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Sejm uchwalił w piątek ustawę o pomocy dla branży turystycznej. Znalazł się w niej także zapis dotyczący branży targowej, na mocy którego wsparcie objąć ma tylko organizację targów. Pomimo apelu skierowanego do rządu przez Polska Izbę Przemysłu Targowego, pomocy nie dostaną firmy projektujące i budujące stoiska, jak również transportowe i zajmujące się spedycją targową.

17.08.2020

Tarcza Finansowa: we wrześniu PFR zacznie kontrolować firmy

Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju opracował algorytm, który pozwoli mu typować firmy do kontroli. Pierwsze mają ruszyć na przełomie sierpnia i września. PFR zapewnia, że nie będą masowe. Fałszywe oświadczenia o braku powiązań, wysokości obrotów, nieprzekroczeniu progów pomocy publicznej, ale także wydatki niezgodne z regulaminem - mogą sprawić, że subwencja będzie do zwrotu. Firmy już powinny sprawdzić, czy algorytm je ominie.

17.08.2020

Sejm zakończył spór o nową definicję drewna energetycznego

Środowisko

Sejm nie odrzucił w piątek - tak jak chciał Senat - nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza nową definicję drewna energetycznego. Rząd uspokaja, że do energetyki trafi niepełnowartościowy surowiec. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r.

14.08.2020

Monitor Sądowy i Gospodarczy znowu w pełnej wersji

Spółki

Od piątku 14 sierpnia 2020 r. do Monitora Sądowego i Gospodarczego wrócą ogłoszenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak informuje nas Ministerstwo Sprawiedliwości, nie były publikowane w wyniku z wprowadzanych zmian technologicznych do systemu przesyłania komunikatów.

14.08.2020

Firmy z czerwonych i żółtych stref mogą pozwać skarb państwa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzając czerwone i żółte strefy zagrożenia koronawirusem rząd poszerzył krąg firm, które mogą pozwać skarb państwa o odszkodowanie za straty. Swój akces do pozwu grupowego, przygotowywanego przez kancelarię Jacka Dubois, złożyło już ponad 140 firm, m.in. turystycznych i rozrywkowych. Teraz mogą do nich dołączyć te z czerwonych i żółtych powiatów, także z branży ślubnej.

14.08.2020

Senat poparł ustawę wspierającą ubezpieczenia transakcji handlowych

Koronawirus

Skarb Państwa przejmie na siebie części ryzyka firm ubezpieczeniowych oferujących firmom ochronę od nieopłaconych należności handlowych. Na ten cel ma przeznaczyć 2,7 mld zł. Dzięki temu ubezpieczyciele powinni utrzymać limity odszkodowań za nieopłacone faktury. Z takiej ochrony korzysta blisko 8 tys. firm.

13.08.2020

W zielonych strefach wesela bez nowych obostrzeń

Koronawirus

Obecnie ograniczenia dotyczące wesel obowiązują jedynie w tzw. strefach czerwonych i żółtych. Poza nimi młoda para nadal może mieć 150 gości bez maseczek - więc nowożeńcy z najbardziej zagrożonych stref organizują imprezę w strefie..."zielonej". Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie planuje jedynie wprowadzić rejestr wesel, a być może i innych imprez.

12.08.2020

MR: Kolejne wzrosty liczby firm prowadzących działalność gospodarczą

Małe i średnie firmy

Od czterech miesięcy notowany jest stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln – informuje resort rozwoju.

11.08.2020

Wiceminister zdrowia: Sklep może nie obsłużyć klienta bez maseczki

Koronawirus

Jeśli klient nie ma maseczki, a został poinformowany o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa, pracownik sklepu może odmówić jego obsłużenia – tak wynika z odpowiedzi Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia na pytania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w tej sprawie.

11.08.2020

Nowela kodeksu spółek handlowych ureguluje holdingi

Spółki

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Przewiduje ona m.in. nowe zasady działania dla grup kapitałowych, w tym obowiązek kierowania się interesem holdingu oraz wzmocnienie rad nadzorczych. Wprowadzona ma być też definicja grupy spółek.

11.08.2020

Ustawa o pomocy dla firm w restrukturyzacji wchodzi w życie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

We wtorek 11 sierpnia wchodzi w życie ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Przewiduje ona 120 milionów złotych rocznie na wsparcie firm mających kłopoty finansowe.

11.08.2020

Prezes UODO będzie mógł podwójnie karać telekomy

Prawo gospodarcze RODO

Zgodnie z projektem nowego prawa komunikacji elektronicznej prezes UODO będzie mógł nałożyć karą za wyciek danych w wysokości do 3 proc. przychodu firmy telekomunikacyjnej. Nie jest jasne, czy za to samo naruszenie będzie mógł też ukarać na podstawie RODO. Zdaniem prawników nie, ale projektowane przepisy nie zabraniają mu wprost podwójnego karania za to samo przewinienie.

11.08.2020

UOKiK: Zgłoszenia przejęć tylko od firm spoza Unii i krajów OECD

Prawo gospodarcze Koronawirus

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapewnia, że firmy działające krócej niż dwa lata, których beneficjentami rzeczywistymi są osoby z krajów należących do Unii Europejskiej czy OECD, nie muszą zgłaszać przejęcia polskiej firmy. Prawnicy radzą im jednak zgłosić się do urzędu.

10.08.2020

GIS kontroluje firmy w czerwonych powiatach

Koronawirus

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powiedział, że inspektorzy kontrolują przestrzeganie dodatkowych obostrzeń w powiatach z najwyższą liczbą przypadków koronawirusa. Sprawdzane są m.in. obiekty handlowe, zakłady pracy, restauracje, kina, hotele, lotniska czy salony kosmetyczne.

09.08.2020

W czerwonych powiatach zamknięte kina, solaria i gabinety masażu

Koronawirus

Od soboty w strefach czerwonych zamknięte zostaną siłownie, kina, wesołe miasteczka, parki rozrywki, ale też sauny i gabinety masażu. Zdaniem Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, zakaz prowadzania danej działalności na konkretnym obszarze musi być ściśle powiązany z pomocą finansową. Inne zdanie w tej sprawie ma wicepremier Jadwiga Emilewicz.

08.08.2020