Dziś wchodzą w życie nowe przepisy o wsparciu finansowym dla firm, które chcą przejść restrukturyzację. To za sprawą ustawy z 16 lipca 2020 roku o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, zwaną polityką nowej szansy. Rząd pracował nad nią od ponad 5 lat, ale dopiero po wybuchu epidemii, w marcu 2020 roku trafiła do Sejmu. Rocznie w budżecie zarezerwowano 120 mln zł dla firm w tarapatach finansowych. Z tym, że do końca 2021 roku środki te będą mogły zostać powiększone o środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

Czytaj również: Szybka restrukturyzacja – prawa wierzycieli w rękach sądu >>

 

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?

Adresatem ustawy są przedsiębiorcy w trudnościach, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji. Pomoc przeznaczona może być wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie obejmie zarówno małe i średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Pomoc będzie udzielana na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację. Co do zasady będą to pożyczki. Ma ich udzielać Agencja Rozwoju Przemysłu. Zasady udzielania pomocy opierają się o Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (2014/C 249/01). Przedsiębiorcy będą mogli też uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.

Czytaj w LEX: Wpływ Covid-19 na postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe >

Szybkie koło ratunkowe

Wysokość krótkookresowych pożyczek (na ratowanie w chwili stwierdzenia trudności finansowych) udzielanych na sześć miesięcy będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć okres spłaty do 18 miesięcy. Jeżeli udzielona pożyczka okaże się niewystarczająca, można wystąpić o tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne. Z tym że duże firmy nie mogą korzystać z tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego. 

Czytaj w LEX: Czy postępowanie o zatwierdzenie układu może być efektywnym narzędziem restrukturyzacji w czasach pandemii COVID-19? >

Te instrumenty są dedykowane dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne. Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Jeśli sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować, będzie zobowiązany jedynie do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki.

Czytaj w LEX: Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne >

Wysokość tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie mogło być udzielane na 18 miesięcy, jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybierze formę dodatkowej pożyczki, lub samodzielnego instrumentu. Tymczasowe wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie. Z tej formy pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

 

Cena promocyjna: 169 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Pomoc na restrukturyzację

Gdy tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne będzie niewystarczające firmy, zarówno duże jak i MŚP, mogą wnioskować o pomoc na restrukturyzację.  Dodatkowo pomoc na restrukturyzację będzie mogła mieć formę: objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji, objęcia obligacji, zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację, konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.

Ważne ograniczenia

Ustawa przewiduje limit wynagrodzeń kadry zarządzającej przedsiębiorstwem, któremu zostanie udzielona pomoc - wynosi on 400 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Wyłączono  też prawo osób, których obejmie limit wynagrodzeń, do prowizji z zysku oraz nagród z zakładowego funduszu nagród, a także roszczenie tych osób  z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej. Ograniczenie to obowiązuje przedsiębiorcę do dnia przypadającego po upływie roku od dnia, w którym upłynął okres na jaki udzielono pomocy.