Zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich bez poprawek Senatu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. ustawy o płatnościach.

13.05.2021

Agent ubezpieczeniowy odpowiada za umowy, nawet po zmianie pracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać w umowach z dystrybutorami różnego rodzaju mechanizmy, mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej jakości procesu sprzedaży polis. Części agentów takie rozwiązanie nie podoba się, ale akceptuje je Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, według którego służy to ochronie praw konsumentów.

13.05.2021

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.

13.05.2021

Jeden wniosek może na długo zablokować inwestycję

Środowisko Budownictwo

Ekolodzy będą mogli wstrzymać budowę na wiele miesięcy, nawet jeśli ich zarzuty są bezprzedmiotowe. Od czwartku obowiązują przepisy przyznające nowe uprawnienia obrońcom środowiska. Będą mogli składać wnioski do sądów administracyjnych o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

13.05.2021

UOKiK: Przedsiębiorstwa ukarane, bo dopuściły się zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółki Borg Automotive i Sitech kary finansowe na łączną kwotę ponad 374 tys. zł za dopuszczenie się do zatorów płatniczych. Wobec STS Logistics i Agrii Polska prezes urzędu odstąpił od wymierzenia kary, a postępowanie w sprawie spółek Mondelez Europe i Viacon Polska umorzył. Pod lupą urzędu jest kolejnych 8 dużych przedsiębiorstw.

12.05.2021

Paszport energetyczny przestanie być instytucją papierową

Środowisko Budownictwo

Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.

12.05.2021

Sąd Najwyższy nie wydał uchwały w sprawie kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.

11.05.2021

Galerie handlowe: Narzucanie czynszów może naruszać unijne zasady pomocy publicznej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do posłów, by nie uchwalali ustawy obniżającej najemcom czynsze w galeriach handlowych. Jej zdaniem tego typu rozwiązanie może naruszać unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej, ponieważ faworyzuje najemców powierzchni handlowej kosztem właścicieli i zarządców centr handlowych.

11.05.2021

Deweloperzy jeszcze liczą, że Senat obniży składki na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Budownictwo

Deweloperzy chcą jeszcze walczyć w Senacie z niekorzystnymi dla nich zapisami w tzw. ustawie deweloperskiej. Liczą, że uda się im zmniejszyć o połowę wysokość składki, jaką będą wpłacać na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To właśnie z tego funduszu mają być wypłacane pieniądze osobom, które kupiły lokal od upadającego przedsiębiorcy.

11.05.2021

Rzecznik MŚP apeluje o szybsze zdjęcie obostrzeń w gospodarce

Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i Rady Medycznej o przyspieszenie zdejmowania obostrzeń w gospodarce. Zdaniem rzecznika, nie ma racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja -takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja.

09.05.2021

Po zmianie prawa spółdzielca zajrzy do każdej umowy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały udostępniać swoim członkom wszystkie zawierane przez siebie umowy. Ale większość z nich nie chce tego robić. Boją się wycieku poufnych informacji na zewnątrz, bo może to im zaszkodzić. Dlatego aktywiści spółdzielczy chwalą, a zarządzający spółdzielniami protestują przeciwko takim pomysłom, które przewiduje przygotowywany projekt nowelizacji ustawy.

08.05.2021

Obniżka czynszów w galeriach handlowych trafiła do parlamentu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dopiero w piątek trafiła do Sejmu ostateczna wersja projektu noweli covidowej mówiąca o obniżce czynszów dla najemców sklepów zamkniętych w czasie lockdown-ów w dużych galeriach handlowych. Decyzję w tej sprawie rząd podjął pod koniec kwietnia. Niespodzianek w projekcie jednak nie ma, treść najważniejszego przepisu specjalnie się nie zmieniła.

07.05.2021

Rzecznik Finansowy: Sąd Najwyższy potwierdził moje stanowisko

Kredyty frankowe

Uchwała podjęta w piątek 7 maja przez siedmioosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych. Potwierdza korzystny dla konsumentów trend w orzecznictwie – mówi Mariusz rzecznik finansowy. To na jego pytanie odpowiedział SN.

07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

Mieszkanie w spółdzielni dalej bez księgi wieczystej

Tysiące mieszkańców spółdzielni nie mogą założyć księgi wieczystej dla swojego lokalu własnościowego i swobodnie nim dysponować, bo przysługuje im jedynie ułomny tytuł prawny. Problem jest doskonale znany rządzącym - deklarują, że chcą poprawić sytuację tych osób. Trwają prace nad przepisami w tej sprawie - niestety, proponowane rozwiązania są niewystarczające.

07.05.2021

E-zamówienie tylko z właściwym podpisem

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca startujący w wirtualnym przetargu powinien składać swój podpis bezpośrednio na pliku z ofertą lub na „paczce” dokumentów elektronicznych - wynika z opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Bez tego nie mają szans na jakąkolwiek wygraną. Jego oferta z "automatu" zostanie odrzucona przez zamawiającego.

06.05.2021

Fiskus przypilnuje, ile leżakował markowy trunek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Producent napoju alkoholowego, który umieści informację o okresie leżakowania produktu będzie musiał prowadzić kartę tego procesu. Nadzór na prawidłowością oznakowania przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, a kontrolą zajmie się inspekcja jakości handlowej - wynika z projektu zmian w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

06.05.2021

UE: Będą ograniczenia dla firm dotowanych przez państwa spoza Unii

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Projekt przewiduje też ochronę zamówień publicznych przed udziałem w nich nieunijnych spółek dotowanych przez państwo.

05.05.2021